Aktualizacja: Otwarcie Parlamentu i koncert + zbliżający się pogrzeb

2016/09/13

expressen

Dzisiaj przed południem rodzina królewska zebrała się na tradycyjnym otwarciu Parlamentu po letniej przerwie. Uroczystości tradycyjnie rozpoczęły się w sztokholmskiej Katedrze, Storykyrkan, położonej zaledwie kilka kroków od Zamku Królewskiego. Dlatego też, każdego roku, rodzina królewska przybywa do Katedry na pieszo. To tam od wieków odbywają się wszystkie uroczystości sakralne dotyczące rodziny panującej o kraju. 


expressen
expressen
princessesblog76
expressen

Warto wspomnieć, że od dziewięciu lat  (2007 roku) nabożeństwo ma charakter międzywyznaniowy i uczestniczą w niej wyznawcy różnych wspólnot religijnych. Po zakończeniu uroczystej mszy rodzina królewska wraca do Zamku Królewskiego, aby kilka chwil późnej stamtąd wyruszyć w uroczystej paradzie do siedziby Parlamentu. Członkowie rodziny przybywają na miejsce powozami. Kolejny rok z rzędu do pary królewskiej w powozie dołącza księżniczka Madeleine. W drugim jadą księżniczka Victoria z mężem i książę Carl Philip z żoną. 

princessesblog76

W siedzibie szwedzkiego parlamentu ma miejsce najważniejsza i najbardziej oficjalna część otwarcia Riksdagu. Po zajęciu przez rodzinę królewską miejsc odegrany zostaje hymn narodowy "Du gamla, du fria". Podczas uroczystego otwarcia sesji parlamentarnej głos zabrali król Karol Gustaw i Premier Stefan Löfven.

Żyjemy w zglobalizowanym świecie. Miało miejsce wiele wydarzeń, które niedawno wstrząsnęły światem, w tym Szwecją. Staje się o wiele jaśniejsze niż kiedykolwiek, że to, co dzieje się poza granicami Szwecji dotyczy również nas. Również Unia Europejska poddawana jest naciskom. Musimy nadal wierzyć we współpracę między krajami i na przymierze, które gwarantuje spokojną interakcję. [...] Panie i panowie, Państwo są wybierani przez obywateli, którzy mają dziś prawo do głosowania. Ale wybory mają wpływ na przyszłość wielu innych. Przyszłość szwedzkich dzieci i młodzieży zależy od Was musicie podejmować mądre i długoterminowe decyzje.
mówił król podczas otwarcia sesji parlamentu


princessesblog76
princessesblog76

Miejsca w pierwszym rzędzie tradycyjnie zajmują król i królowa oraz księżniczka Victoria i książę Daniel wraz z najważniejszymi przedstawicielami rządu i parlamentu. Książę Carl Philip i księżna Sofia oraz księżniczka Madeleine oddzielnej loży. 

newmyroyals
vk
vk
vk
Zgodnie z protokołem, panie oddały hołd trybunałowi wybierając ubrania w kolorach czerni i bieli. Księżniczki Victoria zdecydowała się na biało-czarną sukienkę Paule Ka, którą miała na sobie na otwarciu Parlamentu przed dwoma laty oraz nakrycie głowy w kształcie motyli, które nosiła w ubiegłym roku w Ameryce Łacińskiej. Księżna Sofia przełamała czarną sukienkę od MaxMara białą różą wpętą we włosy. Z kolei księżniczka Madeleine do nowej spódnicy i bluzki od Philisophy dobrała żakiet od Alberty Ferretti noszony na otwarciu parlamentu w 2011 roku.

newmyroyals

Wieczorem rodzina królewska zbiera się na uroczystym koncercie. W tym roku, po raz pierwszy, był on transmitowany przez szwedzką telewizję. (nadal możecie go zobaczyć tutaj - KLIK). Niestety księżniczka Victoria i księżna Sofia w ostatniej chwili zrezygnowały z udziału w nim. 

Dziś był pracowity dzień dla całej rodziny królewskiej, dlaczego też Następczyni Tronu i księżna Sofia postanowiły wrócić do domu, do swoich dzieci. Planowały być na koncercie, ale w końcu zdecydowały ten wieczór spędzić ze swoimi dziećmi.
podał dwór królewski

newmyroyals

Na koncert księżniczka Madeleine wybrała nową sukienkę z motywem koronki

Dwór królewski potwierdził dzisiaj wczorajsze doniesienia o śmierci 93-letniek hrabiny Gunnili Bernadotte af Wisborg. 

Rodzina królewska przybyła na koncert, który można oglądać online (link na górze postu). Victoria i Sofia zdecydowały nie wziąć w nim udziału i spędzić wieczór z dziećmi.


Hrabina zmarła wczoraj, była druga żoną Carla Johana, wujka króla Karola Gustawa (najmłodszego brata jego ojca). Jak na razie nie ma infco do pogrzebu. Możemy spodziewać się pojawienia całej rodziny królewskiej. Wraz z hrabiną Marianne Bernadotte af Wisborg była jedyną przedstawicielką pokolenia księcia Gustawa Adolfa i jego rodzeństwa, a tym zaraz bo hrabinie Dagmar (100 lat) najstarszym członkiem rodu Bernadotte.

31 komentarzy

 1. Sofia wygląda przepięknie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Od kiedy Sofia wstąpiła do SRK przyćmiła blaskiem swoje szwagierki i one nie są już tak popularne. Ona skupia na sobie uwagę mediów.

   Usuń
  2. Oczywiście przyćmiewa Sofia jako celebrytka ale księżniczki Victoria i Madeleine mają to "coś"że wyglądają po królewsku a ja tego oczekuje.Celebrytek w prasie kolorowej jest pełno i to zazwyczaj są to gwiazdy kilku sezonów a księżniczki V&M zachwycają już tyle lat.D.

   Usuń
  3. Oj tak Sofia pełen szuk i klasa. Jak prawdziwa księżna. Pomyśleć, zecto dopiero początek i niedługo jej styl będzie jeszcze lepszy. Zdecydowanie Sofia tutaj pasuje ;)

   Usuń
  4. Bzdura. Sofie mało kto kojarzy a Maddie i Vic dużo więcej osób

   Usuń
  5. Rzeczywiście w ostatnim rolu to się zmieniło, jak przy każdym nowym członku rodziny, przyciąga najwięcej uwagi.

   Usuń
  6. Nie chodzi o to, że Sofię mało się kojarzy...
   Chhodzi o to, że na każdym wydarzeniu uwaga jest skupiona na Sofii

   Usuń
 2. Maddie wygląda tak dostojnie, jak prawdziwa księżniczka ;) Sofia najgorzej, nie zachwyca.

  PS.Victoria jak przyszła królowa i o to właśnie w tym chodzi.

  OdpowiedzUsuń
 3. Wszystkie wyglądają pięknie, ale jestem zachwycona dzisiaj Sofią. Wygląda naprawdę elegancko i modnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Madeleine styl, jak własna prababacia:(
  Vic już to miała ubrane i to na tę samą okazje.

  OdpowiedzUsuń
 5. Dlaczego nie ma Chrisa?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Po drugie nie jest on oficjalnym członkiem RK ponieważ nie posiada tytułu arystokratycznego a tym bardziej królewskiego przez co nie wykonuje królewskich obowiązków i formalnie a za razem prawnie nie jest uważany za kogoś nadzwyczajnego (no może poza sprawą praw rodzicielskich co do dzieci), a "zwykli" ludzie nie uczestniczą w tak ważnych wydarzeniach jak OP

   Usuń
 6. Sofia wygląda bosko, sukienka cudownie podkreśla jej ciało :)
  Madie i Vic też ładnie, ale niczym szczególnym nie zachwyciły

  OdpowiedzUsuń
 7. Sofia znowu pobiła wszystkich na łopatki. Trzeci raz z rzędu na otwarciu Parli trzeci raz strzeliła w 10. Wygląda oszałamiająco, bardzo elegancko i z klasą.

  Maddie i Vic mnie troszkę zawiodły. Obie mają na sobie coś co już widzieliśmy, Vic sukienkę i nakrycie głowy, Maddie żakiet i chyba też nakrycie głowy. Wyglądają ładnie ale bez szału.

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem ciekawa co założą na koncert, stylizacje z poprzednich lat zarówno Vic, Maddie i Sofii średnio mi się podobały.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dla mnie wszystkie stylizacje pań są super ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak by ktoś nie wiedział ,że chodzi o otwarcie parlamentu to by pomyślał,że Szwecji jest pogrzeb.Podoba mi się ,że Księżniczka Victoria ma dużo bieli w swojej stylizacji to tak rozjaśnia stylizację.Księżniczka Madeleine ma ładną stylizację nazwała bym ją taką"dostojną" podoba mi się.Sofia ma ładną skromną sukienkę i to ona najbardziej kojarzy mi się z pogrzebem "skromna elegancja pogrzebowa". Królowa Sylwia bobrze ,że ma białe nakrycie głowy dzięki temu nie wygląda tak poważnie.Najbardziej podoba mi się stylizacja księżniczki Madeleine następnie księżniczki Victorii a na konie na równi Królowej Sylwii i Sofii.

  OdpowiedzUsuń
 11. Marleno zrobisz proszę notkę o zmarłej Hrabinie? Chciałabym się o niej więcej dowiedzieć..o jej życiu

  OdpowiedzUsuń
 12. Madeleine wygląda jak własną babcia.

  OdpowiedzUsuń
 13. Najbardziej podobają mi się stroje Sofii i Victorii. Wiadomo, od jakiego projektanta jest strój Sofii?

  OdpowiedzUsuń
 14. Maddie wygląda ślicznie na koncercie. I widać, że mocno schudła.

  OdpowiedzUsuń
 15. Na otwarciu Maddie wyglądała najlepiej.
  Sofia też nieźle, ale przydałoby się jakieś ożywienie też stylizacji.

  OdpowiedzUsuń
 16. Madeleine perfekcyjnie! Zarówno rano jak i wieczorem!

  OdpowiedzUsuń
 17. Wszystkie trzy wyglądają pięknie. Proszę pamiętać, że to otwarcie parlamentu a nie afterparty więc stroje muszą być stosowne.

  OdpowiedzUsuń
 18. Wszyscy członkowie Szwedzkiej Rodziny Królewskiej wyglądają dostojnie i z klasą.
  Bardzo podoba mi się kostium i nakrycie głowy w kształcie motyli księżniczki Victorii.

  OdpowiedzUsuń
 19. Z otwarcia parlamentu najlepszą stylizacją wg mnie popisała się Maddie.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.