Sofia na otwarciu wystawy - ”Porfyr – den kungliga stenen" + więcej

2016/09/27

svenskdam

Dzisiaj wczesnym wieczorem księżna Sofia przybyła na otwarcie wystawy ”Porfyr – den kungliga stenen", po polsku "Porfir - królewski kamień" w Muzeum Sztuki Sven-Harry'ego w Sztokholmie.  Na wystawie znalazły się również przedmioty z królewskich zbiorów. Głównym przedmiotem wystawy jest Porfir z Älvdalen odkryty w 1700 roku. Jak możemy przeczytać w kronikach pierwsza część kamienia była czarna dopiero późnej odkryto odsłoniętą, błyszczącą część, a niespełna 100 lat późnej oczyszczono cały kamień. W 1818 roku porfir kupił Carl XIV Johan. Dzięki królowi całkowicie oczyszczono kamień i  wyroby z porfiru przekazywano jako prezenty państwowe, co miało świadczyć o bogactwie i rozwinięciu Szwecji.

expressen

Porfir to potoczna nazwa stosowana do określania magmowych skał wulkanicznych lub żyłowych, posiadających strukturę porfirową. Używana jest najczęściej przy wstępnym (terenowym) oznaczaniu skały, gdyż dokładne sklasyfikowanie porfiru wymaga przeprowadzenia analizy chemicznej jego składu.
kungahuset
kungahuset

Nie bez przypadku to księżna Sofia otworzyła wczoraj wystawę. Porfir wydobyto w Älvdalen, jej rodzinnej miejscowości, jak powiedziała w rozmowie z Expressen "Älvdalen zawsze ma specjalne miejsce w moim sercu". Księżna została oprowadzona po wystawie przez Rickarda Thunera i dokładnie przyjrzała się wszystkim eksponatom, a także wygłosiła krótkie przemówienie na otwarcie wystawy. Księżna wspomniała w nim jak dwór i rodzina królewska pomogły  Älvdalen dzięki inwestycjom w wydobywanie porfiru, a następnie jak walczyli o lesze warunki dla ubogiej ludności.

I kto by pomyślał, że 200 lat później będę tu stała, ja osoba która dorastała w Älvdalen, która jest żoną człowieka, którego prapradziadek był królem Carlem Johanem?

kungahuset

W rozmowie z prasą księżna zdradziła, że tęskni za rodzinnymi stronami i wraz z mężem oraz synkiem odwiedza Älvdalen tak często jak to jest możliwe. "Jest to dla mnie miejsce w którym mogę zregenerować siły i po prostu mój dom." - mówiła. Już w piątek książęca para rzeczywiście wróci w rodzinne strony księżnej z oficjalną wizytą! Małżonkowie oficjalnie otworzą rezerwat przyrody i odbiorą swój prezent ślubny - ławkę na tarasie widokowym. Księżna zdradziła również, że po zakończeniu oficjalnej części planują spotkać się z rodziną i przyjaciółmi i miło spędzić czas z najbliższymi. Całkiem niedawno ujawniono program przesuniętej o jeden dzień wizyty.

10:30 - Przyjazd do podnóża góry Hykjeberget, gdzie para zostanie powitana i zaproszona na kawę i kanapki.
11:00 - początek wędrówki ma Górę Hykjeberget
11:40) - ceremonia przekazania ławy na platformie widokowej
13:00 - obiad z gośćmi
14:15 - zakończenie  wizyty

expressen

Co ciekawe dopiero kilka dni temu zauważono, że imię księcia Carla Philipa wygrawerowano z błędem, którego nie da się usunąć do piątku. Władze księstwa skontaktowały się z dworem i wyjaśniły sytuację tłumacząc, że błąd został spowodowany nieumyślnie przez niedopatrzenie. Jak podała rzeczniczka nie jest to ogromny problem i mają jedynie nadzieję, że błąd zostanie w przyszłości usunięty.

tablica na ławce książęcej pary /expressen

Na dzisiejsze wyjście księżna wybrała nową sukienkę z Zary. Do tego skromną torebkę i buty od Stinaa J. Do tego bransoletkę  Sophie by Sophie (identyczną ma księżniczka Victoria, która bardzo lubi tą markę) oraz kolczyki od Pilgrim.

svenskdam

Jak podały szwedzkie media księżna Sofia od dawna zna współwłaścicielkę Stinaa J - Stinę Andersson i obuwie tej marki nosi już od dawna, co dopiero całkiem niedawno udało się zidentyfikować. Księżna postanowiła wesprzeć przyjaciółkę nosząc buty jej marki, co stanowi znakomitą reklamę. Nie ona pierwsza w taki sposób wspiera przyjaciółkę, księżniczka Victoria od lat jest żywą reklamą biżuterii Kreuger Jewellery, którą tworzy jej najbliższa przyjaciółka Caroline Nilsson. Vic niemal cały czas nosi biżuterię przyjaciółki podczas oficjalnych wyjść.

Na koniec nowa seria zdjęć, których możecie nie znać:Nieznana data


30 listopada 2013


30 kwietnia 2014 


25 czerwca 2014


7 lipca 2014 roku6 października 2014 roku


15 października 2014 roku


Prywatna wizyta w muzeum Wazów 30 marca 2015 roku

18 komentarzy

 1. Po prostu WOW przepięknie wygląda!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pełna klasa, wygląda jak księżna i to bardzo elegancka. Spięte pięknie włosy,lekki makijaż i elegancka stylizacja. Sofii pięknie w takim wydaniu. W Älvdalen pewnie bardziej na luzie, już nie mogę się doczekać.

   Usuń
 2. Sofia jak zwykle cudownie się prezentuje.

  OdpowiedzUsuń
 3. Kiedy ogłoszenie wyników konkursu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie je sprawdzam Wasze odpowiedzi, wyniki będą jutro na blogu.

   Usuń
 4. Sofia ma cudowną figurę po urodzeniu Aleksa.

  OdpowiedzUsuń
 5. Sofia wygląda wspaniale! Piękna figura :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Witam,
  księżna Sofia wygląda wspaniale w tej sukience. Po prostu super!
  Pozdrawiam,
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń
 7. Skromnie,minimalistycznie,ale elegancko,czyli tak jak Sofia lubi.Mi najbardziej podobają się spięte włosy.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 8. Te zdjęcia jak Sofia ćwiczy jogę mega. Ogólnie na tych wszystkich zdjęciach wydaje się taką ciepłą, uroczą i serdeczną osobą pełną życia i energii.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mam tę sukienkę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Sofia wygląda elegancko i super!
  To fajnie, że ma czas by odwiedzić swoje rodzinne miejsce

  OdpowiedzUsuń
 11. Czy tylko ja nie widzę błędu na tej tablicy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hahah ciężko go dostrzec, imię Carla Philipa połączono myślinikiem "Carl-Philip".

   Usuń
 12. Sofia wyglądała świetnie, a ta historia z porfirem jest bardzo ciekawa, tym bardziej że wydobyto go w rodzinnej miejscowości Sofii.

  OdpowiedzUsuń
 13. Sofia ma w sobie to coś i zawsze na jej zdjęcia nie mogę się napatrzeć, ładna kobietka z niej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja mam tak samo :) W tej sukience wygląda bardzo elegancko.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.