Aktualizacja: Sympozjum na temat życia w sieci

2016/09/07

svenskdam

Dzisiaj rano książę Carl Philip i księżna Sofia rozpoczęli swoje pierwsze seminarium na Zamku Królewskim dotyczące życia w sieci.


Z tej okazji książęca para zaprosiła na Zamek dzieci w wieku 12-15 lat ze szkoły podstawowej i Vaasa Real. Tematem spotkania jest "sposób w jaki chcemy, żeby dorosli rozmawiali z nami o internecie". Fundacja książęcej pary chce działać na rzecz stworzenia bardziej sprawiedliwego i przyjaznego dzieciom internetu. Dzisiejsze sympozjum stanowi początek działań fundacji na rzecz poprawy komunikacji między dziećmi i młodzieżą. Jak czytamy na oficjalnej stronie fundacji książęcej pary:

Tak jak poza siecią istnieje nienawiść, mobbing i molestowanie, tak istnieje również w internecie.
W ślad za zastraszaniem online idą inne wyzwania, takie, o których wielu dorosłych nie wie jak rozmawiać z młodymi ludźmi. Jest to oparte na fakcie, iż wielu z nich ma niewystarczającą wiedzę o świecie wirtualnym, ktory w dużym stopniu stanowi rzeczywistość młodych ludzi.
Rodzice nie mają poczucia kontroli nad ich dziećmi i mają tendencję do zakazywania im korzystania z internetu. Jest to zakaz, który ostatecznie ma odwrotny skutek, gdyż wielu nadal korzysta z mediow społecznościowych w tajemnicy.
W tym przypadku, kiedy ktoś staje się ofiarą nadużyć online często nie jest w stanie powiedzieć rodzicom, ponieważ naruszenie wystąpiło w zakazanej swerze.
Paradoksem jest to, że dzieci i młodzi ludzie tęsknią za rozmową z dorosłymi o tym życiu w internecie.
Biorąc pod uwagę doświadczenia i pomysły dzieci i młodzieży chcemy otworzyć się na rozmowy o życiu w internecie, gdzie zarówno młodzież jak i dorośli mogą być aktywnymi uczestnikami.
aftonbladet
Książęcej parze zależało, aby dzieci czuły się jak najbardziej swobodnie i komfortowo. Spotkanie ma charakter roboczy i opiera się na rozmowach i warsztatach. Małżonkowie chcą porozmawiać możliwie ze wszystkimi zaproszonymi dziećmi. Rozmowy są przeplatane wystąpieniami Sofii i Carla Philipa oraz Isy Gavlan i Linney Holst.


Sofia i Carl Philip osobiście powitalni uczestników sympozjum. A następnie księżna wygłosiła przemówienie tym samym otwierając spotkanie. 

Każdy medal ma dwie strony i tył tej monety, znamy aż za nadto dobrze. Widzimy go w polu komentarza, na blogach i w mediach społecznościowych, gdzie głos stał się dość zacięty i gdzie brakuje wszystkich odcieni. Jest nienawiść i zagrożenie, które stały się częścią naszego codziennego życia i okresowo czytamy straszliwe wieści o dzieciach i młodych ludziach, których życie zostało zniszczone z powodu zastraszania, prześladowania i upokorzenia w internecie
powiedział Sofia

svenskdam

Jest dobrze mieć kogoś, do kogo można zadzwonić po pomoc, obowiązkiem każdego z nas jest bycie razem.  Jesteśmy odpowiedzialni za to razem - i jesteśmy tutaj, aby WM pomóc. To na tym tle, ja i mój drogi mąż, książę Carl Philip, rozpoczęliśmy tę fundację do walki z zastraszaniem i o prawa dla każdego do bycia sobą
zakończyła księżna

 Musimy zdać sobie sprawę, że sieć nie jest miejscem obok prawdziwego życia, ale jest miejscem w którym wielu z was żyje swoim życiem społecznym. Wielu dorosłych uważa, że to wystarczy, aby powiedzieć stop, co może zamknąć dostęp do social mediów i to rozwiązać problem. Ale jak wiecie, to nie jest tak proste
powiedział książę, kiedy nadeszła jego kolej na zabranie głosu.

aftonbladet

Małżonkowie podzielili się także planami na najbliższą przyszłość swojej fundacji. W najbliższym czasie powstanie kanał YouTube


Ponadto, na instagramie Bernadotte&Kyllberg opublikowano wczoraj zdjęcie Carla Philipa zrobione przed dwoma laty w Portugalii. Podróż dotyczyła nawiązania współpracy z firmą Åhlens.

10 komentarzy

 1. super inicjatywa!
  p.s. pojawiło sie sporo nowych, fajnych zdjęć z sympozjum

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. O tak. To wspaniałe że Sofia się tak angażuje ;)

   Usuń
 3. Ważna i ciekawa inicjatywa.
  Nie podoba mi się stylizacja Sofii ze względu na paski. Kostium przypomina mi taki mojej mamy sprzed 10 lat ;) Mógłby być gładki. A tak w ogóle to Sofia mogła ubrać coś jaśniejszego, bo ubrała dosyć oficjalny strój.

  OdpowiedzUsuń
 4. Sofia to kobieta godna naśladowania.
  Fundacja to krok, by dać głos sumieniu o krzywdach dziejących się na ziemi.
  Wspaniała inicjatywa ze strony Carla Philipa i Sofii :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Witam serdecznie,
  fantastycznie, że księżna Sofia i książę Carl Philip podejmują taki ważny, ale jakże trudny temat. To prawda, że rzeczywistość wirtualna jest coraz bardziej obecna w naszym życiu i trzeba o tym rozmawiać, aby zapobiec negatywnym skutkom obecności w niej.

  OdpowiedzUsuń
 6. czy to ten sam garnitur, który Sofia miała w zeszłym roku w RPA?

  OdpowiedzUsuń
 7. Ważna inicjatywa. Znów zdjęcie, które rozwala system :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.