Dzisiejsze spotkania księżniczki Victorii + więcej

2016/10/10

Kungahuset 

Dzisiaj na Zamku Królewskim para królewska oraz księżniczka Victoria i książę Daniel spotkali się z Minister Spraw Zagranicznych Szwecji, Krister Bringeus. Spotkanie miało charakter roboczy i nie wiadomo czego dotyczyły rozmowy.
Możliwe, że rozpoczęto wczesne planowanie podróży i wizyt zagranicznych na przyszły rok. Mówi się o możliwej wizycie Prezydenta Islandii, wybranego w tegorocznych wyborach. Za przesądzoną uznaje się wizytę Prezydenta Dudy w Szwecji. Powinna mieć ona charakter typowo oficjalny, wraz z wieczornym bankietem. W przyszłym roku minie również 10 lat od ostatniej państwowej wizyty z Danii. Możliwe, że w związku z tym w przyszłym roku do Szwecji z oficjalną wizytą przyleci królowa Małgorzata II.

Kungahuset 

Ponadto księżniczka Victoria wraz z mężem poprowadziła dzisiaj spotkanie zarządu fundacji książęcej pary. Jutro na Następrzynię Tronu czeka kolejna seria spotkań. Oprócz spotkania Global Child Forum książęca para udzieli audiencji Premier Estonii, Taavi Rõivas oraz jego żonie, Luisie Pain.

Wizyta Papieża Jana Pawła II w Szwecji/pinterest

31 października para królewska weźmie udział
w obchodach 500. Rocznicy Reformacji w Szwecji. Uroczystości odbędą się w Lund, a wśród gości znalazł się również Papież Franciszek. Będzie do dla króla Karola Gustawa możliwość pierwszego spotkania z Ojcem Świętym. Jak dotąd nie przewidziano spotkania Jego Świętobliwości z resztą rodziny królewskiej. Papież nie wybiera się do Sztokholmu, a młodsi członkowie rodziny jak na razie nie przewidzieli obecności na obchodach. Nie będzie to więc wizyta przypominająca tą, którą przed laty odbył Święty Jan Paweł II. Gdyby Papież zdecydował się na wizytę w stolicy możliwe, że na spotkaniu zebrałaby się cała rodzina królewska z dziećmi, tak jak lata temu podczas wizyty Jana Pawła II. Wówczas Ojciec Święty bardzo polubił księżniczkę Madeleine, którą dobrze pamiętał przy okazji kolejnego spotkania, audiencji dla rodziny królewskiej w Watykanie.

W trakcie wizyty w Watykanie/ Pinterest 

Księżniczka Victoria miała z kolei okazję do co najmniej cztech spotkań z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II. Nie miała jeszcze możliwości poznania Papieża Franciszka. Co ciekawe królowa zadbała o pewien akcent nawiązujący do książęcej rodziny podczas audiencji w ubiegłym roku. Wśród wręczanych prezentów znalazł się modlitewnik księżniczki Estelle stworzony specjalnie z okazji jej narodzin w 2012 roku. Podczas audiencji w 2015 roku Papieża Franciszka poznała również księżniczka Madeleine wraz z mężem i córeczką.

Możliwe jednak, że harmonogram młodszych członków rodziny królewskiej ulegnie zmianie. Papież Franciszek będzie w Szwecji w dniach 31 października - 1 listopada oraz odwiedzi Lund i Mälmö. W programie wizyty przewidziano spotkanie towarzyskie z "rodziną królewską". Jak na razie dwór milczy w tej sprawie.

6 komentarzy

 1. Czy wysyłałaś może kartkę z gratulacjami z okazji ślubu w Albanii? Sądzisz, że dostaniemy odpowiedź?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie wysłałam, ale mam taki zamiar :) ciężko stwierdzić czy dostaniemy odpowiedz, ale myślę, że warto zaryzykować.

   Usuń
 2. Witam,
  księżniczka Victoria wygląda bardzo promiennie.
  Myślę, że podczas obchodów Rocznicy Reformacji spora część Szwedzkiej Rodziny Królewskiej spotka się z Ojcem Świętym.
  Pozdrawiam,
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń
 3. Coś chyba nie tak jest w zdaniu an temat spotkania, bo JP II na pewno nie spotkał się z nikim 3 lata temu :P
  Marleno mam wrażenie, że coraz więcej błędów pojawia się w notkach i nie jest to przytyk i krytyka, bo zaraz posypią się na mnie gromy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej coś ci się pomyliło, przy Janie Pawle II pisze "lata temu" nie wiem gdzie widzisz trzy. Najpierw dokładnie czytajcie.

   Usuń
 4. Myślę, że jeśli Papież Franciszek przyjedzie do Szwecji, to na pewno dojdzie do spotkania z całą RK. Może pojawią się też najmłodsi jej członkowie? :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.