Królewski Ślub w Albanii inspirowany królewskimi ślubami w Szwecji?

2016/10/05

Elia Zaharia Facebook 

Dzisiejszego wieczoru nieco odejdziemy od tematu Szwedzkiej Rodziny Królewskiej, bowiem w Albanii wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwany ślub księcia Leki i Eli Zahari. Z tej okazji do Tiranu, stolicy kraju, przybędą znamienici goście z całej Europy.  Ślub będzie tym bardziej ciekawy dla Nas fanów Szwedzkiej Rodziny Królewskiej, bo przyszli małżonkowie zdradzili, że szukali inspiracji w Szwecji!

royalwedding.al

Już na etapie przygotowań Lekka i Elia zdradzili, że wysłali zaproszenia do 20 domów panujących i zdetronizowanych. Przyszli małżonkowie chcieli w ten sposób odwdzięczyć się wszystkim, którzy pomogli albańskiej rodzinie królewskiej w trudnym okresie zniesienia monarchii. Już teraz swą obecność potwierdzili chociażby królowa Sofia z Hiszpanii czy książę Albert z Monako. Królowa Sofia i król Juan Carlos byli bliskimi przyjaciółmi rodziców księcia Leki. Zaprzyjaźnili się, kiedy rodzina zmuszona do emigracji i zamieszkała w Madrycie. Z kolei książę Albert nieraz zapraszał księcia Lekę na wspaniałe przyjęcia i wystawne bankiety w Monako.

"Jesteśmy bardzo podekscytowani, że wiele królewskich rodzin przyjęło zaproszenie i będzie na naszym ślubie. Ze względów bezpieczeństwa nie możemy jeszcze ujawnić, kto będzie uczestniczyć, ale możemy zapewnić, że lista gości jest imponująca. Jesteśmy głęboko wdzięczni ponieważ wielu z nich chce dzielić się z nami najważniejszy dzień " 
powiedział książę Leka. 

therealnewmyroyals

Nieoficjalnie mówi się, że Szwedzką Rodzinę Królewską reprezentować będą książę Carl Philip i księżna Sofia (niektóre media podają już tę informację jako oficjalną). Jak powszechnie wiadomo książę Leka i Elia Zaharia zostali zaproszeni na książęcy ślub w czerwcu ubiegłego roku, jednak z niewyjaśnionych względów nie mogli w nim uczestniczyć. Mimo to dwie pary mają być w bardzo dobrych kontaktach i znać się od lat.


Książę Leka bardzo dobrze zna księcia Carla Philipa, w końcu są w bardzo podobnym wieku. Ponadto Carl Philip osobiście miał zaprosić pretendenta do albańskiego tonu na przyjęcie Fundacji Sigvarda Bernadotte, kilka lat temu. Książę Carl Philip od lat zarządza fundacją wujka i niemal za każdym razem na bankiecie pojawiają się znane osobistości z wyższych sfer. Książę Leka i Elia Zaharia pojawili się na gali fundacji w 2012 roku, a wśród gości znalazły się także Cesarzowa Farah z Iranu czy królowa Noor z Jordanii.

Na miejsce ślubu i wesela Leka i Elia wybrali Zamek Królewski w stolicy Albanii. Ceremonia ślubna ma rozpocząć się o godzinie 11.00, panie mają wystąpić na niej w kapeluszach. Z kolei o 20.00 odbędzie się przyjęcie weselne, Dress Code to White Tie. Podczas kolacji mają zostać podane tradycyjne albańskie potrawy przygotowane przez szefa kuchni Altina Prenga. Z kolei wypiekami ma zająć się firma Pastelitos Cake Boutique, która przygotowuje również tort weselny. Także trunki będą pochodziły z kraju, oprócz wina z jednej z najstarszych winiarni w kraju na królewskim weselu będzie serwowane piwo! I to nie byle jakie, bo z najstarszego browaru w Albanii. Jak na razie oficjalnie wiadomo, że zgodę na transmisję ślubu otrzymała francuska i hiszpańska telewizja.

ulice Tiranii w dniu ślubu króla Zoga i hrabianki Geraldine / balkaninsight.com

Albania była królestwem w średniowieczu, monarchia została jednak zniesiona już w 1392 roku, kiedy to Albania została przyłączona do Republiki Włoskiej. Dopiero w 1925 roku zadecydowano, że nowo powstałe państwo zostanie monarchią. Na króla wybrano pierwszego prezydenta Albanii, Ahmeta Muhtar Zogu, który od tego czasu tytułował się Jego Królewską Wysokością, Zogu I, królem Albańczyków. Król w 1938 roku poślubił hrabiankę Geraldine, arystokratkę wyznającą katolicyzm. W kwietniu 1939 roku na świat przyszło jedyne dziecko pary, książę Leka, szczęście rodziny nie trwało jednak długo. Dwa miesiące po narodzinach chłopca do Albanii wkroczyły włoskie wojska i zmusiły rodzinę królewską do emigracji. Po tym monarchia nie została już przywrócona w kraju. Książę Leka, po śmierci swego ojca został pretendentem do tronu Albanii i głową rodu. W 1975 roku poślubił Susan Cullen-Ward. Para doczekała się jednego dziecka, syna - również Leki, który przyszedł na świat w Republice Południowej Afryki w marcu 1982 roku. Książę kształcił się w Johannesburgu i dorastał z "głębokim przywiązaniem do Albanii, albańskich ludzi i ich kultury." Od 2006 roku pracuje dla rządu Albanii, a od kilku lat jest doradcą prezydenta. Po śmierci ojca w 2011 roku książę Leka został głową rodu i głównym pretendentem do tronu.

Elia Zaharia Facebook 
revistaclass
revistaclass 

Elia Zaharia jest aktorką i piosenkarką. Przyszła na świat w lutym 1983 roku w Tiranie. Jej tata, Geroge pochodzi i Kosowa, a mama, Yllka jest znaną i szanowaną albańską aktorką. Elia studiowała na Uniwersytecie St. Dennis w Paryżu kształcąc się tym samym w Narodowym Konwersatorium w Bordeaux oraz ucząc się sztuki i scenografii. Jak wiadomo przyszła księżna zna cztery języki, albański, angielski, włoski i francuski. W trakcie kariery aktorskiej i muzycznej występowała w albańskiej telewizji, zagrała w wielu filmach oraz wystąpiła w kilku sztukach w Narodowym Teatrze.


Przyszli małżonkowie poznali się w Tiranie w 2008 roku. W ostatnim wywiadzie dla hiszpańskiego Hola książę zdradził, że swój związek zaczęli od przyjaźni, która z czasem przerodziła się w coś więcej. Małżonkowie nie są dla siebie jedynie ukochanymi, ale także najlepszymi przyjaciółmi. Zaręczyny pary ogłoszono w 2010 roku od tego czasu Elia uznana jest za oficjalnego członka albańskiej rodziny królewskiej i prowadzi fundacje królowej Geraldine.

Elia Zaharia Facebook 
Elia Zaharia Instagram 

Elia i Leka zdecydowali się na zawarcie ślubu cywilnego, chcąc uszanować tym wszystkie wyznania w Albanii. Nieoficjalnie mówi się, że oboje nie są muzułmanami i kilka lat temu przeszli na katolicyzm. W trakcie przygotowań do Królewskiego ślubu odwiedzili Szwecję. Jak sami przyznali chcieli zdobyć inspirację. Musimy przyznać, że nie mogli wybrać lepszego kraju za przykład. W trakcie podróży zwiedzili Zamek Królewski i zdecydowali, że również chcą aby ich ślub łączył tradycje Ich kraju oraz pragną świętować z narodem i dzielić się z nim swoim szczęściem śladem ostatnich trzech szwedzkich par książęcych. Przyszyli małżonkowie nawiązali także bliskie kontakty ze szwedzkimi mediami, które przybędą do Tiranii. Również dziennikarze ze Szwecji mieli opowiadać narzeczonym o ślubach Victorii i Daniela, Madeleine i Christophera oraz Carla Philipa i Sofii, tym samym dając im dużo inspiracji. Już w tą sobotę dowiemy się jak bardzo przyszli małżonkowie zainspirowali się szwedzkimi ślubami.

król Zog i królowa Geraldine w dniu ślubu / host.madison.com

19 komentarzy

 1. B. ciekawa notka (popraw tylko: w Tiranie , nie: w Tiranii :-). W sumie mało o nich w sieci a wyglądaja na bardzo sympatyczną parę. Nie wiedzialam, że tak są blisko z CP, zreszta malo o nich wiem. Zrobisz notkę ze ślubu pod kątem szwedzkich ispiracji? ;-) Pozdrawiam. Milka

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja nie rozumiem tego dlaczego niby zdetronizowana rodzina królewska (niekoniecznie ta) "włada" (nie wiem jak to nazwać) swoim krajem- organizują śluby, wystąpienia, oficjalne wyjścia, mają pałac królewski. Niby są zdetronizowani (nie ma rodziny królewskiej) ale robią wszystko tak jakby była.
  Czy tylko ja tego nie pojmuję?
  Już kiedyś się nad tym zastanawiałam czytając chyba o niemieckiej rodzinie królewskiej- zdetronizowanej.
  A z Laki i Elii ładna para. Szkoda, że nie są "normalną" rodzina królewską. Ciekawe czy ślub będzie taki prawdziwy 'po królewski'?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rodzina Królewska w Albanii jest bardzo popularna. Paradoksalnie Leka jest nawet doradca Prezydenta (o czym wspominałam wyżej). Pałac Królewski pełni obecnie funkcje Pałacu Prezydenckiego, jednak nadal nazywany jest Zamkiem/Palacem Królewskim. Prezydent zdecydował się urzyczyć go na ślub. W tym przypadku jest duże prawdopodobieństwo przywrócenia monarchii, gdyby oczywiście przeprowadzono referendum. Poniekąd mówi sie, że jest to możliwe niedługo po ślubie, ale osobiście w to wątpię. Albańskie media okrzyknęły ten ślub historycznym i wszystkie media nazywają go Królewskim, sami Leka i Elia to robią :) ogólnie taka sytuacja jest dość dziwna, zresztą jak i w Rumunii czy Bułgarii, gdzie rzeczywiście monarchią jest zniesiona, ale rodzina królewska jest nadal gdzieś w tle. To raczej wynika z faktu, że całkiem niedawno członkowie niektórych zdetronizowanych RK mogli wrócić do swoich krajów i w większości postanowili zaangażować się w jakąś działalność charytatywną. Zresztą mimo wszystko mają ogromne majątki, więc mogąc robić coś takiego zamiast pracować jak każdy inny :) gdyby patrzeć na zdetronizowane rodziny królewskiej, albańska jest w najlepszej sytuacji.

   Usuń
 3. Zapewne to Tirana będzie miastem gdzie osiądą po ślubie - bo rozumiem, że oboje tam pracują i aktualnie mieszkają?
  Milka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, oboje tam mieszkają, Leka ma apartament w centrum miasta.

   Usuń
 4. Nie mogę się doczekać soboty :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj ja także. Ciekawi mnie kreacja Elii, zaproszeni goście.
   Oglądając zdjęcia stwierdzam,żę wyglądają na sympatycznych ludzi. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy częściej o nich słyszeć. Może zaprzyjaźnią się z jakąś rf bliżej.

   Usuń
 5. Witam,
  przyszli Państwo Młodzi wyglądają na niezwykle sympatyczną i pogodną parę.
  Gratuluję autorce pomysłu na post. W miarę, jak za pośrednictwem Twojego bloga poznaję Szwedzką Rodzinę Królewską, to jestem zafascynowana coraz to nowymi faktami na jej temat. Chociażby szczegóły dotyczące bliższych relacji księcia Carla Philipa ze Szwecji i księcia Leki z Albanii lub tego, że przyszli Państwo Młodzi czerpali inspiracje ze szwedzkich uroczystości ślubnych.
  Pozdrawiam,
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że nie będę mogła śledzić na żywo, gdyż będę w drodze na urlop do Polski. Zapowiada się bardzo, bardzo ciekawie

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda,że na ślubie nie będą księżniczek Victorii i Madeleine moglibyśmy liczyć na piękne stylizacje.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę nie wiadomo. Mowi sie o Sofii i Carla Philipie, ale może będą też Victoria i Daniel? Nie wiadomo. Nie ma jak na razie potwierdzenia z żadnej ze stron. Może nas zaskoczą :)

   Usuń
 8. Jest gdzieś zdjęcie pierścionka Elii?

  OdpowiedzUsuń
 9. Marleno odpowiesz na pytania na asku? ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Jaki tytuł Sofia otrzyma po ślubie?

  OdpowiedzUsuń
 11. Odpowiedzi
  1. Jaki tytuł Elia otrzyma po ślubie?

   Będzie notka jutro?

   Usuń
  2. Będzie JKW Księżną Albanii.

   Jutro postu na 99% nie będzie, chyba, że będą goście ze Szwecji, co jest prawdopodobne :) post o ślubie pojawi się na blogu ale dopiero po weekendzie. Niestety mam bardzo zajęty tydzień a tym bardziej ten weekend.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.