Od zaręczyn do ślubu - Victoria i Daniel część I

2016/10/23

Sveriges radio

 24 lutego 2009 roku, po długich ośmiu latach związku dwór przekazał radosną nowinę, Następczyni Tronu, księżniczka Victoria jest zaręczona z Danielem Westlingiem. Tego dnia cała Szwecja przystanęła na parę chwil, aby cieszyć się szczęściem swojej księżniczki i jej księcia. Cały kraj oszalał z radości, po ponad 30 latach ponownie miał się odbyć w Szwecji Królewski ślub, na miarę tego sprzed lat, kiedy na ślubnym kobiercu stanęli rodzice Victorii.


Afterposten.no

Zaręczyny ogłoszono z samego rana za pomocą wcześniej nagranego orędzia, które wyemitowany w telewizji. Na nagraniu można zobaczyć wypowiedzi pary królewskiej oraz narzeczonych. Krol osobiście ogłosił specjalną nowine, a w swojej mówię nazwał przyszłego zięcia "bardzo młodym człowiekiem z ogromnym zaangażowaniem, mądrym i odpowiedzialnym" oraz z radością powitał go w rodzinie. Królowa również zachwalała przyszłego zięcia, nie kryła radości z zaręczyn i zadeklarowała mu wszelką pomoc. Z kolei Daniel Westling stwierdził "Księżniczka i ja znaleźliśmy się, a nasza miłość wzrastała w ostatnich latach. Chcę podziękować królowi i królowej. To mija rola, aby wspierać księżniczkę i jej ważną pracę dla Szwecji". Jako ostatnia głos zabrała księżniczka Victoria "Jestem dumna z reprezentacji Szwecji i stanie się to dla mnie jeszcze łatwiejsze z Danielem u boku. Czuję się bezpiecznie z Danielem. Prawdopodobnie zauważyliście, że w ostatnich latach stałam się silniejsza i szczęśliwsza. A teraz nadszedł czas, aby rozpocząć przygotowywania do czegoś, razem i do założenia rodziny".

Zimbio 

Z kolei na godzinę 17:00 zaplanowano konferencję prasowa z udziałem narzeczonych.

Victoria wyraźnie powiedziała kilka lat temu, że nie chce oświadczyn za granicą. Chciałaby, żeby to się stało, w Szwecji i na dworze. Miałem wyraźne wskazówki na ten temat i wtedy miałem do wyboru dwie opcje. Było jedno miejsce w Ockelbo, które bardzo nam się podoba, lub Drottningholm, wzdłuż naszej ulubionej ścieżki. I to stało się w Drottningholm. - książę Daniel.


To był piękny zimowy dzień, idealny na spacer. Daniel powiedział, że chciałby, abym coś przeczytała. A potem przeczytałam wspaniałą mowę, którą napisał o Naszym wspólnym czasie, o Naszych doświadczeniach i o tym, co lubimy robić, włączając specjalne daty i wydarzenia. A następnie ukląkł w śniegu i oświadczył mi się. A ja powiedziałam: tak, tak, tak. - księżniczka Victoria.

Byłem oczywiście zdenerwowany i miałem nadzieję na "tak". Ale nie byłem pewien, co chce odpowiedzieć - książę Daniel.

Dt.dk

Narzeczona otrzymała bardzo piękny i skromny pierścionek z diamentem osadzonym w białym złocie pochodzący prawdopodobnie od WA Bolin. Narzeczeni dradzili, że planują ślub u progu lata 2010 roku. Mediom i obserwatorom na całym świecie nie uszedł uwadze wygląd Daniela, choć uśmiechał się i wyglądał na szczęśliwego coś było nie tak. Jak okazało się jakiś czas późnej Westling był na silmhch środkach przeciwbólowych a niedługo po konferencji trafił na obserwacje do szpitala. Jednak próżno było szukać informacji o chorobie Daniela w tamtym czasie. Dopiero w połowie roku dwór podał, że narzeczony księżniczki przejdzoe transplantację nerki. Powodem była wrodzona ale nie dziedziczna choroba. Dawcą narządu został Olle Westling, tata Daniela.

"Oświadczyłem się księżniczce Victorii zgodnie z tradycją". Narzeczona bardzo piękny i skromny pierścionek z diamentem osadzonym w białym złocie pochodzi prawdopodobnie od WA Bolin. Bardzo przypomina ten sprzed trzydziestu lat, który otrzymała Silvia Somerlath, obecna szwedzka królowa, początkowo myślano, że może to być ten sam pierścionek. Na pytanie o to czy może powiedzieć jak oświadczył się księżniczce, stwierdził: "nie powtórzę moich słów, ale jak widać odniosły skutek". Gdy dziennikarz zapytał księżniczkę, o cenę jaką gotowa była by zapłacić za to małżeństwo odpowiedziała: "Bardzo wysoką. Daniel bardzo wiele dla mnie znaczy".

Koninsfan.dse.nl


"Mówiłam Danielowi jak bardzo się ciesze, jestem szczęśliwa, po prostu."

***

Już następnego dnia wieczorem w Drottningholm para królewska świętowała zaręczyny Victorii i Daniela wraz z Państwem Westling podczas kolacji. W odświętnych najbliższa rodzina narzecxonych zasiadla przy wspólnym stole, aby świętować długo wyczekiwane zaręczyny.


Rano, 28 lutego 2009 roku paparazzi udało się zrobić zdjęcie Następczyni Tronu opuszczającej swój apartament w Drottningholm (ten w którym obecnie mieszkają Sofia i Carl Philip). Victoria i Daniel udali się do Stallmästaregården, hotelu niedaleko Sztokholmu, aby zjeść śniadanie z rodzicami Daniela. 


Przyszli małżonkowie spędzili tam ponad dwie godziny, szwedzkie media były zachwycone, szczególnie, że swiadkowie donosli, że Victorię łączą bardzo bliskie relacje z przyszłymi teściami. Po spotkaniu para była z powrotem w Drottningholm, aby zjeść obiad z parą królewską i najbliższymi przyjaciółmi oraz tym samym kolejny raz świętować zaręczyny.Następnego dnia, pomimo zimna, Victoria i Daniel postanowili wybrać się na spacer po ogrodach Pałacu Drottningholm. To tam kilka dni wcześniej Daniel oświadczył się księżniczce. Narzeczeni byli w wyśmienitych nastrojach i cały czas trzymali sie za ręce.


3 marca narzeczeni znowu świętowali. Tym razem wynajęli ogromną restaurację swoich przyjaciół i na kolację zaprosili wszystkich pracowników siłowni Daniela. Kolacja przedłużyła się i goście na czele z narzeczonymi bawili się wspaniale.

Sverigesradio

12 marca narzeczeni po raz pierwszy pojawili się razem publicznie. Victoria świętowała wówczas swoje imieniny. Po raz pierwszy towarzyszył jej Daniel. Chociaż dwór królewski zapowiedział, że narzeczony księżniczki nie będzie pełnił oficjalnych obowiązków, aż do ślubu. Wraz ze świętowaniem imiein Victoria wróciła do swoich obowiązków, tymczasem stan zdrowia Daniela z każdym dniem się pogarszał.Kilka godzin późnej narzeczeni wzięli udział w Bankiecie na Zamku Królewskim. 12 marca 2009 roku był dla Daniela zdecydowanie dniem debiutu.13 marca Victoria i Daniel zostali zauważeni na meczu hokeja na lodzie w Sztokholmie.
 23 marca dwór wydał pierwsze oficjalne oświadczenie dotyczące zaślubin. Królewski Ślub odbędzie się 19 czerwca 2010 roku w katedrze w Sztokholmie. Szwecja cieszyła się z poznania tej długo wyczekiwanej daty, pomimo że do ślubu zostało, aż piętnaście miesięcy.

***

Nareszcie udało mi się rozpocząć serię na którą tak długo czekaliście. Najpierw przyjrzymy się okresowi pomiędzy zaręczynami a ślubem Victorii i Daniela, a następnie Madeleine i Christophera. Pojawi się także podsumowanie od narodzin Estelle, aż do momentu założenia bloga :)

Niezapomnijcie także spojrzęc na najnowsze zdjęcia Estelle z meczu hokeja.
Marlena

21 komentarzy

 1. super post, cudownie sobie to przypomnieć i wiele się nowego dowiedzieć!!

  zapraszam na swój blog: blogowaniezk.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Wspaniała notka :) Bardzo mile się ją czytało :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam ten dzień jak dziś. Studiowałam wtedy w Niemczech i nie miałam tego dnia zajęć. Już od rana w mediach hiszpańskojęzycznych pojawiały się przypuszczenia, że ogłoszone zostaną zaręczyny, skoro było wiadomo, że do pałacu przybędzie premier Szwecji. Strasznie się ucieszyłam, kiedy przypuszczenia się potwierdziły.

  Następne notki tematyczne zapowiadają się bardzo interesująco, super :)

  P.S. Co do książki, to mam nadzieję, że Ci się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Brakowało mi takich notek. :) zwłaszcza że śledzę rodzinę królewska niedawna więc nie poznałam ich losów z wcześniejszych lat. :) zaraziłas mnie ta szwedzka rodzina. Wydają się tacy sympatyczni, mili że po prostu nie można ich nie lubić :)

  OdpowiedzUsuń
 5. A mam też takie pytanie odnośnie Leonore. Bo wiem że żeby utrzymała tytuł musi mieć szwedzkie wykształcenie. Czy w takim razie kiedy przyjdzie czas na szkole Maddie z rodziną będą musieli się przeprowadzić do Szwecji?

  OdpowiedzUsuń
 6. A zrobisz też taką notkę o CP i S????

  OdpowiedzUsuń
 7. Cudowny pomysł! Miło będzie się temu przyjrzeć.
  Vic nosiła wtedy piękne rozpuszczone włosy,wciąż liczę,że jeszcze do tego
  wróci: )
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 8. Baaaaardzo ciekawy post! :) ~N

  OdpowiedzUsuń
 9. Czekam na kolejne części :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Witam,
  super notka. Bardzo lubię wracać do historii zaręczyn księżniczki Victorii i księcia Daniela. Choć czytałam ją wielokrotnie na Twoim blogu, to kolejny raz dowiedziałam się nowych rzeczy m.in. o debiucie księcia Daniela na Bankiecie.
  I także wierzę w to, że księżniczka Victoria wróci do rozpuszczonych włosów, bo wyglądała w takich fryzurach pięknie.
  Pozdrawiam,
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń
 11. Świetny post, czekam na kolejne części :)

  OdpowiedzUsuń
 12. A będzie taka notka także o Madeleine i Chrisie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zajrzyj do posta, pod koniec jest wyraźnie napisane:)

   Usuń
  2. Oj przepraszam nie zauwaźylam tego ;P sorki za durne pytanie.

   Usuń
 13. A zrobiłabyś może taka notkę o Madeleine i jej byłym narzeczonym? Od zaręczyn do rozstania; )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O taka notka mogłaby być ciekawa. Tylko czy będą jakieś zdjęcia z tego okresu.

   Usuń
 14. Fajnie to wszystko sobie znowu przypomnieć, świetny pomysł na serię

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak zwykle super :)
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. Super notka :)
  Gratuluję i życzę kolejnych sukcesów w pisaniu :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.