Aktualizacja: Otwarcie wystawy sukien ślubnych

2016/10/17


Dzisiaj króla Silvia, księżniczka Victoria i księżna Sofia oficjalnie otworzyły wystawę poświęconą królewskim sukniom ślubnym od 1976 roku. Niestety ostatecznie zabrakło księżniczki Madeleine, która z samego rana miała przylecieć do Szwecji. Okazuje się,  że niespodziewanie księżniczka Leonore i książę Nicolas zachorowali na grypę żołądkową i Madeleine postanowiła zaopiekować się dziećmi.

vk

Królowa w towarzystwie córki i synowej oficjalnie otworzyła, zwiedziła wystawę oraz wygłosiła przemówienie:


Te kreacje są częścią szwedzkiej historii królewskiej. Dla mnie symbolizują również kluczowe etapy w historii naszej rodziny. 
W związku z tym, że czuje się trochę więcej niż uroczyście, zainauguruję wystawę wraz z córką księżniczką Victorii i synową, księżną Sofią. Księżniczka Madeleine niestety zachorowała. 
Myślę, że wszystkie trzy czujemy żal, gdy widzimy tutaj piękną niebieską suknię księżnej Lilian. Ja sam miałam przyjemność być tam, kiedy Książę Bertil i księżna Lilian brali ślub w 1976. To była miły i kameralny ślub w kaplicy w Drottningholm. Chociaż była to deszczowa zima, to było tak ciepło i miłość unosiła się w powietrzu, gdy dwójka - która znała się tak długo i przeszła tyle razem - w końcu wzięła ślub. 
Jest to również mile widziane powrót do mojej sukni ślubnej tak ładnie przedstawionej tu na Sali! Z trenem noszonym przez Księżniczki Birgitta i Desiree przede mną. A także welon królowej Sofii i Cameo Diadem królowej Josefiny również noszony na ślubie księżniczki Victorii.

Kiedy patrzę na całe pomieszczenie, istnieje tutaj tak wiele dobrych wspomnień, które są przywrócone do życia. Zarówno wesela naszych dzieci i nasz ślub 40 lat temu.
Kiedy król i ja byliśmy zaręczeni i wkrótce mieliśmy wyjść za mąż, otrzymałam telefon od ciotki króla, królowej Ingrid z Danii. Poprosiła mnie przyjechała i odwiedziła ją, i udałam się do Kopenhagi. Nie wiedziałam wtedy, że mogę otrzymać wyjątkowy prezent.
Ponieważ nie było tradycją od 1935 roku, aby w Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej narzeczone wpinały mirt we włosy. A wtedy królowa Ingrid chciała podarować mi mirt, który do domu, do Szwecji, przywiozła księżna Margaretha, babka króla. Pochodził z roślina, którą księżna Margaretha przywiozła z Anglii mając wziąć ślub z przyszłym królem Gustawem VI Adolfem. Mirt miał z kolei pochodzić z letniej rezydencji brytyjskiej królowej wiktorii na wyspie Wight.

Dla mnie mirt jest ilustracją tego, jak kwiaty ślubne łączą się wraz z historią rodziny i przyszłością. Przypomina nam również, że musimy być otwarci na odnowienie tradycji. Tak jak wtedy gdy Margaretha otworzyła brytyjską fabrykę mirtu na szwedzkiej ziemi. 
...
Drogie Victorio i Sofio. Suknie tutaj przypominają mi nie tylko o waszej epoce i ślubie Madeleine. Ale również o tym, że otrzymałam wielkie szczęście mając troje dzieci, które były na tyle mądre, aby iść za głosem swoich serc. Podobnie jak ja sama.

vk
vk

Następczyni Tronu założyła sukienkę noszoną w ubiegłym miesiącu w Nowym Jorku, a księżna Sofia niemal odtworzyła swoją stylizację z października 2015 roku, czyli chrztu księcia Nicolasa.Na uroczyste otwarcie wystawy zaproszeni zostali również projektanci sukien ślubnych Victorii i Sofii - Par Ergandsen oraz Ida Sjostedt. 


Od samego początku z niezwykłą ciekawością i podekscytowaniem podeszłam do pomysłu wystawy. Muszę przyznać, że efekt końcowy przeszedł moje najśmielsze oczekiwania! Oprócz samych pięciu sukien ślubnych możemy zobaczyć wszystkie części stylizacji z ich wielkich dni. Wystawiono welony Panien Młodych (w tym tiarę ślubną - Cameo Tiara, tiara księżnej Sofii i Modern Fridge tiara są używane przez członkinie rodziny królewskiej dlatego też nie wystawiono ich na wystawie). Ponadto możemy zobaczyć buty panien młodych, ich bukiety (dokładnie mówiąc ich fragmenty), w większości przypadków również biżuterię ślubną. Ponadto wystawione zostały także stroje paziów i druhenek. Miłą niespodziankę stanowi także możliwość zobaczenia sukien w których panie wystąpiły na prywatnej części przyjęcia weselnego (po raz pierwszy w całości możemy przyjrzeć się koronkowej sukni na jedno ramię księżnej Sofii). Jednak największym zaskoczeniem są suknie Madeleine i Victorii z ich bankietów przedślubnych! Poniżej zamieszczam imponującą liczbę fotografii samej wystawy.

vk

w szkatułce z prawej mirt, który Victoria miała we włosch 


24 komentarze

 1. Wow niesamowita wystawa, super byłoby zobaczyć ją na żywo.. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa wystawa. Super, że można też zobaczyć coś innego oprócz sukien ślubnych.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nowe oczarowanie ślubnymi kreacjami :)
  Suknia Madeleine nadal pozostała moją ulubioną,ale wydaje mi się,że skromna kreacja ślubna Vic lepiej się prezentowała na niej niż na manekinie.Zato suknia Sofii wygląda lepiej,bo bluzka jest dopasowana.
  Świetnie,że pokazali tyle eksponatów i otworzyły to właścicielki oszołamiających kreacji,szkoda tylko,że Maddie zatrzymała choroba dzieci.
  Mam nadzieję,że Nico i Leo szybko wyzdrowieją i zobaczymy jeszcze w tym miesiącu oficjalnie księżniczkę.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 4. Chciałabym zobaczyć je na żywo. Przepiękne suknie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Robi wrażenie, chciałabym zobaczyć na żywo te wszystkie suknie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Od razu wiedziałam, że jak jest Sofia to Maddie nie będzie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A ty nadal w swoim świecie żyjesz. Naprawdę ci się nie znudziło? Idiotyzm.

   Usuń
 7. Sofia ta sama sukienka, ta sama fryzura:(

  OdpowiedzUsuń
 8. Pytanie o RK z Monako. Jak Charlotte zwraca się do Char i Alberta? Ciociu, wujku czy po imieniu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do Alberta wujku, do Charlene po imieniu, przynajmniej tak było kilka lat temu, kiedy w diecie pojawił się filmik z jednego z bankietów w Monako.

   Usuń
 9. Czemu pięć sukni a nie cztery?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo wystawa obejmuje suknie od ślubu pary królewskiej, a od tego czasu na dworze królewskim miały miejsce cztery śluby. Tak wiec wystawa obejmuje je wszystkie. Księżna Lilian weszła do rodziny królewskiej w grudniu 1976 roku więc oczywiste, że suknia również się znalazła.

   Usuń
 10. Sofia super, jeszcze nie dawno niektórzy narzekali, że Sofia ciągle nosi coś nowego i proszę bardzo jest ponownie coś co już na sobie miała :) pięknie wygląda, fajnie, ze znowu założyła ta sukienkę, bardzo jej ładnie w tym kolorze. Ostatnio wygląda coraz lepiej, bardzo elegancko i z klasą.

  OdpowiedzUsuń
 11. A czy Vicki nie miała innej sukni na przyjęciu jak to miały Maddie i Sofia?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Prawdopodobnie nie, zdjęcie jakiejkolwiek sukni nie zostało nigdy zrobione, tren sukni jest odpinany więc nie było to konieczne jak u Maddie czy Sofii.

   Usuń
 12. Marleno pojawiły się świetne gify z dzisiejszego wyjścia pań *,*

  OdpowiedzUsuń
 13. Ahhh chciałabym zobaczyć ją na żywo! Druga suknia Sofii, jest prześliczna :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Marleno, pojawił sie się na kanale Kungahuset i mam pytanko, bo nie wiem czy dobrze zrozumiałam ok. 1:00 królowa nazywa Sofię córką czy synową?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mówi Księżniczka Victoria, moja córka, oraz księżna Sofia, moja synowa.

   Usuń
 15. Chciałabym zobaczyć wystawę na żywo.

  Stylizacja Sofii dziś nie przypadła mi do gustu, bo sukienka przestała być dobra w biuście.
  Natomiast Victoria... trochę jak zebra.

  OdpowiedzUsuń
 16. Witam serdecznie,
  przepiękna wystawa. Super, że zostały zaprezentowane nie tylko suknie ślubne, ale także suknie z przyjęć ślubnych, dodatki. Najbardziej urzekły mnie szpilki księżnej Sofii, a zwłaszcza to serduszko na stopie.
  Ogólnie cała wystawa jest przemyślana w najdrobniejszych szczegółach i wszystko prezentuje się doskonale. Bardzo chciałabym zobaczyć tę wystawę na żywo.
  Pozdrawiam,
  Letycjanka

  OdpowiedzUsuń
 17. Piękna wystawa, szkoda, że nie było Madeleine. Na pewno u Pań pojawiło się wzruszenie. Piękne suknie i dodatki. Wydawało mi się tylko, że Madeleine miała inne buty, takie Valentino z ćwiekami, czy srebrnymi kostkami.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.