Weekend Noblowski 2016/2017

2016/12/09


Program ceremonii


12:50 wręczenie pokojowej nagrody Nobla w Oslo
16:00 rozpoczęcie LIVE bloga na Swedish Princesses Blog
16:30 rozpoczęcie transmisji Konserthuset.
16:30 przybycie rodziny królewskiej i rozpoczęcie ceremonii
18:30 goście zaczynają przybywać na uroczystą kolację
19:00 przybywają ostatni i najważniejsi goście, rodzina królewska prowadzi laureatów nagród do stołu.
19:10 król wznosi toast.
22:36 rozpoczynają się tańce w   Gyllene salen


W tym roku zmienia się usiedzenie rodziny królewskiej na scenie podczas ceremonii wręczenia nagród. Książę Daniel będzie w tym roku siedział za królem, z kolei księżniczka Victoria za królową. 


Dzisiaj rano udostępnione zostało usadzenie gości podczas bankietu.


Warto wspomnieć, że ponad 1000 osób wymaga specjalnego menu z powodu preferencji żywieniowych. Wśród nich jest księżna Sofia, która jest wegetarianką oraz księżniczka Victoria, która nie je glutenu. Zazwyczaj również Madeleine nie spożywa czerwonego mięsa, nie jest jednak wegetarianką i je chociażby kurczaka.

Jednak największą zmianę w tym roku stanowi decyzja króla. Jakiś czas temu jeden z laureatów nagrody Nobla zapytał, dlatego rodzina królewska nie zostaje na tańcach? Zgodnie z wolą króla, w tym roku rodzina królewska również weźmie w nich udział! Będzie to pierwszy raz w historii bankietów noblowskich.

Niezapomniane

svenskdam
Najpiękniejsze fryzury, piękne suknie, największe wpadki. O tym z pewnością nie zapomnimy! 


Fryzura królowej Silvii z 1991 roku. Jedno z największych arcydzieł i najbardziej spektakularnych fryzur w historii Nobla. Fryzura najbardziej podziwiana i doceniana. Królową uczesał wówczas Björn Axén. Układ włosów został dokładnie zbalansowany, a sztokholmska kwiaciarnia przez kilka tygodni dobierała do sukni odpowiedni kolor storczyków, które wpięto Monarchinii we włosy.


 Maj-Britt Moser, laureatka nagrody Nobla w 2014 roku z pewnością zostanie zapamiętana przez króla. Monarcha prawdopodobnie bardzo ją polubił i na poważnie potraktował stwierdzenie, że rodzina królewska powinna sprawić żeby dla Noblistów wieczór był niezapomniany. Kiedy Pani Moser zauważyła, że w deserze króla gałki lodów są bardziej kolorowe monarcha od razu chciał się zamienić talerzami i z uśmiechem ignorował fakt, że trzyma łokcie na stole.  

Svenskdam, królowa Silvia podczas bankietu w 1977 roku

Otwartość pary królewskiej. Król nie ma nic przeciwko zamianie talerzami, królowa pozwala laureatowi nagrody Nobla włożyć łyżkę do swojej zupy (do dobrze był rok 1976 i królowa debiutowała na Noblach z całlą pewnością była niezmiernie zdziwiona tym zdarzeniem). Wymowne spojrzenia i dowcipy między par królewską i parami książęcymi, opowieści sprzed lat i zabawne historie. To naprawdę ta pompatyczna uroczystość?

pinterest

Obecnie głębokie dekolty nie robią już takiego wrażenia, jednak w 2002 roku księżniczka Madeleine wywołała niemałą burzę. 

Svenskdam
Powyżej premier Göran Persson, wpadka najczęściej wspominana w historii. W trakcie kolacji premier rozmawiał przez telefon, coś nie do pomyślenia, ale cóż może warzyły się sprawy państwowe lub żona była ciekawa której wróci do domu? W tym przypadku Victoria wykazała się dobrym wychowaniem, choć premier złamał protokół księżniczka zachowała się bardzo dyskretnie i przemilczała sprawę. Równie dobrze postąpiła księżniczka Madeleine, kiedy premier Fredrik Reinfeldt w 2007 roku po zjedzeniu posiłku oblizał sobie palce w  jej obecności.

Svenskdam
Uśmiech proszę! W końcu nie codziennie jest się na bankiecie noblowskim. 


Dla jednych najpiękniejsza sukni z Nobli, dla innych przesadzona i  zbyt pompatyczna. Jedno jest pewne tej sukni nie da się zapomnieć.

StylizacjeStylizacje zawsze interesują i z niecierpliwością czekamy na to jakie tiary w tym roku wybrały panie? Kto zaprojektował ich suknie? W tym roku nie będzie inaczej, ja już od kilku dni z niecierpliwością czekam na Noble, miejmy nadzieję, że w tym roku Panie będą wyglądały przepięknie. Macie jakieś pomysły co do ich stylizacji? Myślę, że jak co roku nas zaskoczą. 
Osobiście bardzo chciałabym zobaczyć królową w Braganza tiara, należy ona zdecydowanie do moich ulubionych, a królowa wygląda w niej po prostu wspaniale. Księżniczka Victoria z pewnością jak każdego roku nas zaskoczy, (oby pozytywnie), księżniczka Madeleine może w tym roku wybrać Modern Fringe tiara i bardzo bym się cieszyła z takiej decyzji. Mam również nadzieję, że choć jedna z Pań postawi na delikatny beż lub róż w doborze sukni.

9 komentarzy

 1. Moja ulubiona uroczystość na szwedzkim dworze.
  Obstawiam u Maddie błękit i mam nadzieję na Kokoshnik Tiara.
  Marzy mi się w przypadku Vic fioletowa suknia el Khory z ślubu siostry,ale pewnie wybierze nową.Albo ametysty albo Baden Fringe.Jak już pisałam marzy mi się u Sofii inna tiara.Coś koronkowego od Idy Sjosted.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawe, jakie kreacje zobaczymy. Też nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie mogę się doczekać!!!

  OdpowiedzUsuń
 4. Już nie moge się doczekać, Sofia mam nadzieję będzie wyglądać równie pięknie jak rok temu. Victoria mam nadzieję wybierze coś od Elliego Saab, a Maddie marzy mi się w jakimś jasnym kolorze i ładnie upietych wlosach

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja też już umieram z ciekawości i stawiam Sofia ślubna tiara (chociaz bardzo chciałabym coś innego) Victoria moze znów Napoleon Cut Steel dawno jej nie nosiła Madeleine Modern Fringe

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale mi się dłuży, już nie mogę się doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Kiedy zobaczyłam tę fryzurę ze storczykami, to pomyślałam, że zalicza się ona do największych wpadek. Bardzo dziwnie wygląda

  OdpowiedzUsuń
 8. Szkoda, że w tym roku rozdzielono Victorię i Daniela oraz Sofie i CP i usadzono przy innych stołach.
  Pierwszy raz czytam, ze Victoria nie je glutenu, a Daniel i Estelle? Skąd taki pomysł?

  Gdzie usadzono tego jedno z laureatów, który musi siedzieć z rodziną ze względów zdrowotnych?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.