Książę Carl Philip i księżna Sofia na otwarciu Fryshuset

2017/03/17

svenskdam

Książęca para była dzisiaj w doborowych nastrojach otwierając nową część Fryshuset w Husby na przedmieściach Sztokholmu. Nowa część Fryshuset ma zapewnić miejscowym dzieciom i młodzieży zajęcia rekreacyjne.

svenskdam

Fryshuset przeznaczony jest dla wszystkich młodych ludzi, koncentrując swoją działalność przede wszystkim na tych, którzy żyją w wykluczeniu i prowadzi swoją pracę z przekonaniem, że ​​każdy może odnieść sukces oraz zasługuje na drugą szansę. Fryshuset są dostępnych obecnie w Sztokholmie, Skärholmen, Husby, Göteborgu, Malmö, Kalmar i w Danii. W całej Szwecji Fryshuset reprezentowany jest przez Fryshusandan, ogólnokrajową sieć organizacji młodzieżowych. Idea takich miejsc, jak i pierwszy budynek, powstały we wrześniu 1984 roku. Jej założycielem był Anders Carlberg, który we współpracy z KFUM Söder i ABF otworzył budynek z halą do koszykówki i 50 salami. W 1995 roku rozpoczęto szkolenia i projekty integracyjne m.in. ze szkołami. W 2000 roku powstało pierwsze gimnazjum Fryshuset, a w 2010 roku szkoła podstawowa dla klas 7-9. Działania Fryshuset są finansowane z dotacji z fundacji, czesnego, sprzedaży usług i składek oddawanych do gmin, w których działają. Pierwsze pomieszczenia w Husby zostały otwarte w 2014 w ramach Lugna Gatan. W tym momencie budynek ma już 3,5 tysiąca metrów kwadratowych z klasami szkolnymi, salami do wypoczynku, uprawiania sportu i salami konferencyjnymi. 

svenskdam
svenskdam
svenskdam
svenskdam
svenskdam

Książęca para została powitana na miejscu przez Johana Oljeqvist, prezesa Fryshuset i Payam Boroodjeni, która zarządza Fryshuset w Husby. Na miejscu zebrało się wiele osób, a przede wszystkim dzieci, chcące zobaczyć Sofię i Carla Philipa. W rozmowie z fanami nie zabrakło pytań o księcia Alexandra. Księżna przyznała, że bardzo szybko rośnie i zdradziła, że umie już samodzielnie wstawać i robi pierwsze kroki. Książęca para oficjalnie przecięła wstęgę, a książę Carl Philip wygłosił przemówienie, "w naszej rodzinie przywiązanie do Fryshuset sięga daleko wstecz. (...)Tutaj młodzi ludzie odczuwają poczucie przynależności i są wysłuchiwani. To wielki wysiłek społeczeństwa, który księżna Sofia i ja chcielibyśmy wspierać". Następnie sama księżna zabrała głos: "Nawiązałam kilka razy współpracę w Fryshuset i należałam do Lugna Gatan. Od tamtej pory również moja organizacja pojawiła się tutaj. Fryshuset daje bardzo dużą wiarę w młodość i własne umiejętności. Korzysta z naszego zaangażowania i daje odwagę ludziom do rozwijania różnych umiejętności. To nie zawsze jest łatwe, ale idzie do przodu. (...) Teraz czekamy na dalszą pracę". 

svenskdam
svenskdam

Po uroczystej inauguracji małżonkowie mieli okazję zwiedzić nowe sale i klasy. Dzięki temu mieli okazję skosztować pizzy i przystawek przygotowywanych przez uczniów czy założyć rękawice bokserskie i spróbować swoich sił na ringu. Zebrani byli pod wrażeniem umiejętności bokserskich księżnej, która trenuje boks od wielu lat.

svenskdam
svenskdam

Wczoraj księżna wzięła udział w briefingu Global Child Forum w Bibliotece Bernadotte na Zamku Królewskim. Spotkanie odbyło się w związku z YPO (Young Presidents' Organization) Dubai visit Stockholm. W jego ramach przedstawiciele YPO Dubai przedstawili swoją prezentację dla Global Child Forum. Organizacja GChF została stworzona przez parę królewską i skupia wiodących światowych interesariuszy w celu pogłębienia wiedzy na temat praw dziecka. Księżna po raz drugi samodzielnie reprezentowała rodzinę królewską na spotkaniu w ramach Global Child Forum,

kungahuset

Sofia spędziła kilka dni na początku marca w Stanach Zjednoczonych. Księżna była w podróży sama, rzeczniczka dworu potwierdziła te doniesienia jednak nie chciała komentować powodu wyjazdu. Prawdopodobnie spotkała się ze swoimi przyjaciółmi i odbyła kilka prywatnych spotkań w ramach działalności fundacji pary książęcej. Sofia podróżowała biznes klasą, jak twierdzą świadkowie była w dobrym humorze i jest "bardzo serdeczną osobą", a podczas lotu czytała książkę.

Z kolei kilka dni przed wyjazdem Sofia została zauważona w restauracji z synkiem i przyjaciółką. Świadkowie twierdzą, że księżna zajęła stolik przy oknie, "przytulała synka i czule go traktowała". Około 16.00 Sofia z synkiem w wózku opuściła restaurację. Księżna miała na sobie czarno-białą sukienkę, buty na wysokim obcasie i niebieski płaszczyk. Na spotkanie z przyjaciółką miała przyjechać prosto z Zamku Królewskiego, gdzie pracowała od rana.

14 komentarzy

 1. Sofia wygląda fenomenalnie!

  OdpowiedzUsuń
 2. Sofia dzisiaj wyglądała przepięknie - tak wiosennie i radośnie. Widać, że praca na rzecz dzieci i młodzieży sprawia jej radość i wkłada w to całe serce i jest bardzo zaangażowana w to co robi. Sofia jest idealną księżną i bardzo dobrze reprezentuje rodzinę królewską. Chciałabym ja kiedyś spotkać na żywo i kto wie, może zamienić parę słów.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fryzura, makijaż - świetne! Nie podoba mi się stylizacja, ale Sofii wyjątkowo do twarzy w zielonym. Lepsza byłaby wąska spódnica.

  OdpowiedzUsuń
 4. Jak nigdy, ale teraz to oszalałam na punkcie tej stylizacji. Cudo!

  OdpowiedzUsuń
 5. Stylizacje z piątku i z czwartku strasznie mi się podobają​! Sofia wygląda ostatnio tak promiennie. Ślicznie jej w zielonym i te rękawki, po prostu pięknie! No i fryzura, przy okazji obu stylizacji bardzo ładna

  OdpowiedzUsuń
 6. Sofia świetnie wygląda w zielonym co do tych rękawów nie podobały mi się jak Maddie je miała na chrzcinach Oscara ale powoli zaczynam się przekonywać

  OdpowiedzUsuń
 7. Uroczo jej w tej fryzurze,ale najbardziej zdobi oczywiście uśmiech i czułe spojrzenia wymieniane z mężem:) Stylizacja bardzo wiosenna,w jej nowoczesnym stylu,ale podoba mi się.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czarno zielona kreacja oraz cala stylizacja - wyjatkowo udana, jak nie Sofia :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fryzura i makijaż ładny stylizacja mi się nie podoba ale pasuje do Sofii.:)DW

  OdpowiedzUsuń
 10. Pięknie wyglądają, uwielbiam ich wspólnie wyjścia

  OdpowiedzUsuń
 11. Lina, siostra Sofii powoli staje się celebrytką
  http://s02.imageupper.com/1/1/H14883893182142892_1.jpg
  http://s02.imageupper.com/1/1/H14883893182142892_3.jpg
  Ciekawe, czemu wcale nie pokazuje się ze swoim mężem???

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.