Aktualizacja: 71 urodziny króla Carla Gustafa

2017/04/30


Dzisiaj król Carl XVI Gustaf świętuje swoje 71 urodziny w gronie najbliższej rodziny.  Z tej okazji tradycyjne o 12.45 pojawił się na zachodnim dziedzińcu Zamku Królewskiego wraz z księciem Carlem Philipem, aby przeprowadzić przegląd wojskowy. O 13.20 król monarcha wyszedł na kolejny dziedziniec, aby odebrać kwiaty od najmłodszych obywateli Szwecji. Wszystkiemu przyglądali się królowa, księżniczka Victoria i książę Daniel z dziećmi oraz księżna Sofia.


svenskdam
svenskdam
Pogoda dopisała kiedy król tradycyjnie pojawił się na dziedzińcu, aby odebrać kwiaty od najmłodszych Szwedów.  Jest to od lat rozrzewniający moment, kiedy monarcha  odpowiada uśmiechem na dygnięcia, a najmłodszych z nich uczy ściskać dłoń. 

svenskdam
Każdego roku wśród tłumów dzieci znajduje się maluch, który zapada w pamięć. W tym roku była to zdecydowanie urocza dziewczynka ubrana na różowo oraz chłopiec, który zdecydowanie nie był gotowy na spotkanie z królem i oddaniu mu "swojej" różyczki.

svenskdam
vk
svenskdam

Po zakończeniu uroczystości król i książę Carl Philip pojawili się wraz z resztą rodziny w oknie Zamku. Niespodziankę dla króla przygotowała również jego najstarsza wnuczka. Zaraz po przyjściu monarchy, Estelle wręczyła dziadkowi mały bukiecik kwiatów i uściskała go.Tradycyjnie podczas uroczystości mogliśmy zobaczyć pokaz taneczny w wykonaniu Estelle. Victoria miała na sobie nowy płaszczyk od MaxMara. Żakiet księżnej Sofii również jest tej marki, nosiła go m.in. na ogłoszeniu zapowiedzi przedślubnych w 2015 roku.


gifs: tumblr

32 komentarze

 1. szkoda że nie ma Aleksandra,
  jakby tylko dzieci Vic się liczyły, w zeszłym roku było tak samo (choć oczywiście Alex miał tylko 10 dni, więc to zrozumiałe, ale dzieci Maddie też nie było)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To rodzice decydują, czy chcą ze sobą zabrać dziecko i pokazać podczas uroczystości, nie król ani dwór. Victoria po prostu podjęła już dawno decyzję, żeby zabierać swoje dzieci na wszystkie stosowne okazję, w końcu to przyszła króla, a jej dzieci są najbliżej tronu, Estelle jest przyszłą następczynią tronu, Oscar jest trzeci w kolejce. Na rodzinie Victorii ciąży presja społeczeństwa i mediów, jako, że to przyszła rodzina królewska chcą wiedzieć co dzieje się z Estelle i Oscarem i widzieć ich jak najczęściej. Także życie Victorii i jej rodziny finansuje państwo dlatego też chcę pokazywać dzieci kiedy jest ku temu okazja i tak naprawdę ludzie oczekują, żeby ich widzieć.

   Każdy podejmuje inne decyzję co do wychowania i tego w jaki sposób pokazuje swoje dzieci i kiedy :) w przypadku dzieci Sofii i Carla Philipa oraz Madeleine i Chrisa jest już całkiem inaczej. Chociaż ludzie chcą ich widzieć to presją że strony ludzi nie jest już tak duża. Najpopularniejsi z rodziny królewskiej są Victoria i Daniel i to ich obecności ludzie zawsze oczekują. Rodzeństwo Victorii ma w tym przypadku po prostu większą swobodę. Nie widzę potrzeby, żeby od razu osądzać, że inne wnuki się nie liczą, bo ich nie pokazali publicznie. To naprawdę tak nie działa. Jak to mówią nie ocenia się książki po okładce, a żyć cały czas pod publiczkę chyba nie ma sensu.

   Troszkę mnie to wszystko już bawi. Jak wezmą dzieci to źle po przeszkadzają (takie komentarze zawsze się wtedy pojawiają na przykład na chrzcinach, że maluchy przeszkadzają i i tak nic nie rozumieją), a jak nie wezmą dzieci to jeszcze gorzej (bo król to w ogóle reszty wnuków nie uważa i nie lubi skoro ich nie pokazali publicznie). Jeden wniosek nigdy nikt nie będzie zadowolony z tego co robi rodzina królewska.

   Usuń
  2. Masz 100 procent racji. Victoria i Daniel pokazuja dzieci w sposob umiarkowany, a fakt jest taki, ze Estelle i Oscar powinni byc do tego od malego przyzwyczajani.

   Usuń
 2. Szkoda ze nie było Aleksandra.

  Czy wiadomo coś na temat pierwszego oficjalnego wyjścia księcia Nicolasa? Będzie w tym roku? Estelle i Leonare miały takie wyjście w wieku 2 lat.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na razie nic nie wiadomo, najprawdopodobniej odbędzie się w tym roku. Nie wiadomo jednak czy przed wakacjami, w ich trakcie czy po nich.

   Usuń
  2. Nawet jakby zabrali Alexandra to nie byłoby go widać :D

   Usuń
 3. Wspaniała, że pokazali Estelle i Oscara! Strasznie się cieszę, że Victoria i Daniel zawsze zabierają dzieci ;) Oscar jest taki uroczy, nie mogę się napatrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy wiadomo dlaczego nie było księżniczki Madeleine?DW.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczniczka dworu powiedziała tylko, że "nie byli w stanie się pojawić.

   Usuń
 5. Komentarze odnośnie tego, że Sofia nie wzięła ze sobą Alexandra są moim zdaniem żałosne. Po pierwsze, to była decyzja rodziców, żeby nie zabierać se sobą Alexa, a po drugie, to jak by to miało wyglądać? Wiadomo, że Sofia musiałaby trzymać Alexa na rękach, po jest jeszcze za mały, aby puścić go samego. Zwróć uwagę Anonimowy, że Sofia jest w ciąży, prawdopodobnie to już 4 miesiąc. Miałaby trzymać na rękach dziecko ważące +/- 10 kg? (nie wiem, ile waży Alex, ale roczne dzieci ważą około 10-12 kg). Jak Ty to sobie wyobrażasz? Może Sofii jest już ciężko, może nie chce się przemęczać. To wszystko dla jej zdrowia i samopoczucia. Gdyby wzięła Alexa i cały czas trzymałaby go na rękach, to zaraz posypałyby się gromy, że nie dba o siebie i dźwiga dziecko. widać istnieją ludzie których nie można zadowolić. I tak źle i tak niedobrze.
  Myślę, że będzie jeszcze nie jedna okazja zobaczyć Alexa. Chociażby na spacerze. A może Sofia zrobi nam niespodziankę i zabierze Alexa na wyścigi samochodowe Carla?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zaczyna się okres wyścigów, Carl Philip jednak będzie startował w tym roku, więc to całkiem możliwe, szczególnie, że w zeszłym roku również dopingował tatę ;)

   Usuń
 6. Szkoda ze byli tylko na balkonie botam ledwo się mieszczą i mało ich widać. Czy wiadomo kiedy będziemy mieli okazję zobaczyć całą rodzinę królewska razem z wszystkimi wnukami?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na 100% na chrzcinach drugiego dziecka Sofii i Carla Philipa. Wcześniej z pewnością zobaczymy całą rodzinę na Święcie Narodowym 6 czerwca, ale z dzieci pewnie tylko Estelle i może Oscara. Możliwe, że cała rodzina królewska pojawi się na dziedzińcu przy okazji urodzin Victorii, to dobra okazja do pojawienia się również wszystkich dzieci, ale to tylko moja myśl ;)

   Usuń
 7. Myślę, że nie zdecydowali się wziąć Aleksandra chociażby z powodu ciąży Sofii. Jak wiadomo książę CP towarzyszył królowi i nie był na balkonie z tego co widzę i Sofia musiałaby sama trzymac Aleksandra. Może nie czuje się na siłach a patrząc na wiek chłopczyka mogę sobie tylko wyobrazić że większość dzieci w tym wieku to nie są aniołki które grzecznie dają się podtrzymać rodzicom :D także się nie dziwię. Co innego gdyby na balkonie była razem z mężem

  OdpowiedzUsuń
 8. Ciekawi mnie za ile lat król zrezygnuje ze swojego stanowiska króla, ile lat będzie miała Victoria a ile Estelle kiedy będą miały koronacje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Zastanawiam się czy oni mają tylko to jedno okno do dyspozycji? :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To tak naprawdę tylko okno ;) Zamek Królewski nie ma balkonu, tylko dwa tarasy. Wydaje mi się, że wybierają to okno dlatego, że znajduje się w centrum i ludzie stojący na dziedzińcu mogą dobrze zobaczyć rodzinę królewską. Możliwe, że jeśli pojawi się jeszcze Madeleine i Christopher mogą wykorzystać dwa okna, albo tak jak chociażby dwa lata temu pojawić się całą rodziną na dziedzińcu.

   Usuń
  2. Świetny post. Warto tylko informować czytelników kiedy jest aktualizacja. Dzisiaj przypadkiem weszłam w post i zauważyłam sporo nowych informacji, których wczoraj nie było. Szkoda gdybym ich nie przeczytała. Jedno malutkie słówko "aktualizacja" zalatwiłoby sprawę. Ania

   Usuń
  3. Przecież jest napisane :) wczoraj wieczorem dodałam kilka zdjęć i krótką informację, jednak aktualizacja posta pojawiła się dopiero w południe, od razu z informacją :) zawsze informuję, kiedy pojawia się finalna aktualizacja.

   Usuń
 10. Balkon trochę mały jak na rozrastającą się rodzinę. Architekci nie przewidzieli tylu wnuków: )
  Miło zobaczyć dzieci,szkoda tylko,że nie było Alexandra,ale to oczywiście decyzja rodziców.

  OdpowiedzUsuń
 11. Marleno popraw mnie (jeśli jestem w błędzie), ale chyba pierwszy raz widzę króla, jak na oficjalnym wyjściu trzyma na ręku wnuczkę. Dotąd zdarzało się to tylko przy okazji chrzcin i było to dziecko akurat chrzczone. Tak jakby król zdecydował się odstąpić od dworskiej etykiety. I tak trzymać Wasza Wysokość:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To druga okazja obok chrzcin, pierwsza (praktycznie prywatna) z programu Rok z rodziną królewską, kiedy król trzymał Estelle na rękach i robił "samolot", przy okazji w programie był też uroczy moment jak Estelle dawała królowi kwiatka i speszyła się przez kamery do tego stopnia, że tylko uścisnęła dziadkowi rękę.

   Usuń
 12. Źródła potwierdzają że z Sofia był Aleksander. Ale nie pokazali go na żywo. Tak myślałam bo Sofia często odwracają się do tyłu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, rzeczniczka dworu potwierdziła, że był w pokoju z rodziną królewską.

   Usuń
 13. Może nie pokazali Alexandra, bo był tego dnia marudny? Mogło tak być.

  OdpowiedzUsuń
 14. Witam,
  fantastyczny post z dużą ilością zdjęć. Piękne uroczystości i rzeczywiście urzekła dziewczynka dygająca przed królem.
  Pozdrawiam,
  Wierna czytelniczka

  OdpowiedzUsuń
 15. Okno jest tak malutkie, że Aleks mógł się po prostu nie zmieścić. Jak dołączył król i CP to część rodziny musiała się wycofać.

  Szkoda że tak długo trzeba czekać aby zobaczyć całą rodzinę z dziećmi w komplecie.

  OdpowiedzUsuń
 16. PS. Daniela też nie ma w oknie

  Można gdzieś obejrzeć filmik z tego wydarzenia?

  OdpowiedzUsuń
 17. Jeszcze marzy mi się stylizacja miesiąca Estelle, miałaby ich pewnie więcej niż Madie :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.