Jakie imiona i tytuł otrzyma przyszły książę lub księżniczka? + księżna na obiedzie

2017/04/22


Już za kilka miesięcy rodzina królewska powiększy się o kolejnego małego członka. Wybór imion i tytułu przyszłej księżniczki bądź księcia już teraz wzbudza zainteresowanie. Jakie imiona może otrzymać drugiego dziecko książęcej pary?

Przypomnijmy książę Alexander otrzymał cztery imiona, odpowiednio:

 • Alexander  - imię całkiem nowe w Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej, wybrane przez rodziców,
 • Erik - imię to nosi tata księżnej Sofii, Erik Hellqvist,
 • Hubertus - jest to tradycyjne imię w rodzinie królewskiej, tym samym jedno z imion króla Carla Gustafa,
 • Bertil - imię to otrzymał po księciu Bertilu, ojcu chrzestnym taty, jest to również jedno z imion księcia Carla Philipa. 

Idąc tym tropem możemy spodziewać się nieco zaskakującego wyboru co do pierwszego imienia książęcego dziecka. W czołówce listy 100 najpopularniejszych imion w Szwecji w 2016 roku znalazły się takie imiona jak Alice, Lilliy, Maja, Elsa czy Ella, wśród imion dla chłopców w ubiegłym roku na szycie znalazło się imię Oscar (ciekawe dlaczego?) inne popularne imiona to chociażby  Lucas, William, Liam, Olivier, Hugo czy Alexander (wiadomo z jakiego powodu :))

O ile większość z nas dobrze zna imiona członków rodziny królewskiej, o tyle imiona jakie noszą najbliżsi księżnej mogą nie być dobrze znane dla każdego:


 • Erik Oscar -  tata
 • Marie Britt - mama 
 • Lina i Sara - siostry 
 • Britt - babcia ze strony mamy
 • Janne Herbert - dziadek ze strony mamy
 • Stig - dziadek ze strony taty
 • Ingrid - babcia ze strony taty (imię pojawiające się również w szwedzkiej rodzinie królewskiej)

Wśród popularnych imion dla dziewcząt w ostatnich latach można znaleźć takie imiona jak:


 • Alva, Amelia, Astrid, Cornelia, Elin, Elise, Ellinor, Emelie, Emillia, Emma, Hanna, Ines, Joline, Leah, Linnea, Livia, Lovisa, Meilissa, Nellie, Ronja, Saga (tak po herbatce :)) Sara, Siri nie mogłam się powstrzymać przed wspomnieniem o tym imieniu, jak dotąd kojarzyło mi się tylko z pieskiem Sofii i Carla Philipa, ale jak to mówią do odważnych świat należy :)) Svea, Tilde.


Z kolei u chłopców często powtarzają się takie imiona jak: • Adam, Anton, Axel, Casper, David, Edvin, Edward, Elias, Elvin, Emil, Felix, Folke, Frans, Gabriel, Julian, Ludvig, Maximilian, Sebastian, Sigge, Vidar, Vincent.

Inne imiona, które często pojawiają się w propozycjach dla królewskich dzieci:


 • Agnes, Agnethe, Alice, Amelie, Astrid, Britt, Carolina, Desiree, Emelie, Gabriella, Ingrid, Isabella, Johanna, Josephine, Lena, Linnea, Louise, Madeleine, Marie/Maria, Renate, Sibylla, Silvia.


 • Adrian, Albert, Artur, August, Benjamin, Edmund ( - ojciec króla), Edvard, Elias, Eugen, Felix, Gustaf, Johan, Kristian, Magnus (dawni królowie), Martin, Maximilian, Sigvard, Victor.

Co więcej:


Tradycyjnymi imionami dla mężczyzn w rodzinie królewskiej są takie imiona jak Carl, Gustaf i Adolf. W przypadku Pań takich imion nie ma.

Możliwe, że dziecko otrzyma imiona po chrzestnych, jeśli byłaby to dziewczynka wśród imion mogłoby się wówczas pojawić imię Madeleine lub Sara, a może po starszej z cioć Victoria czy Lina. 

Do historycznych imion pojawiających się w rodzinie królewskiej wśród kobiet można zaliczyć: Desiree, Josephine, Margaretha, Christina (trzy z czterech tych imion noszą siostry króla). 


Jaki tytuł może otrzymać dziecko?


Szwecja ma 25 prowincji, z czego 15 obecnie nie ma królewskiego patrona:

Blekinge, Dalarna, Dalsland, Halland, Härjedalen, Jämtland, Lappland, Medelpad, Norrbotten, Närke, Småland, Uppland, Västerbotten, Västmanland, Öland.

Chrzest


Wrześniowe narodziny małego księcia i księżniczki zwiastują zimowy chrzest. Ostatni raz taka uroczystość miała miejsce 3 lutego 1935 roku, kiedy to odbył się chrzest księżniczki Margarethy. Chociaż o drugiej ciąży księżnej wiemy zaledwie od kilku tygodni, już teraz spekuluje się o potencjalnej dacie chrztu. Dziecko zostanie ochrzczone w Kaplicy Pałacu Drottnigholm, a najczęściej pojawiającym w spekulacjach się miesiącem jest grudzień.  

svenskdam


Jedną z dat, które mogą wybrać przyszli rodzice jest 7 grudnia. Tego dnia w 1976 roku w kaplicy Pałacu Drottnigholm ślub zawarli książę Bertil i księżna Lilian. Data ta jest nie tylko symboliczna, jak wiadomo para książęca zastępowała książęcemu rodzeństwu dziadków, a Carl Philip (chrześniak Berila) odziedziczył ich rezydencję. Również książę Alexander nosi imię po chrzestnym swojego taty. Z kolei dzień wcześniej, 6 grudnia, swoje urodziny obchodzi księżna Sofia, może to będzie ten dzień?

Jakie imiona podobają Wam się najbardziej?


***

minettetigerfalk
 Minette Tigerfalk podzieliła się na swoim instagramie zdjęciami z obiadu w Strandvägen 1 z księżną Sofią.


minettetigerfalk

minettetigerfalk

26 komentarzy

 1. jeśli będzie dziewczynka obstawiam Lilian, choć Leonore ma 2. Lilian, więc nie wiem czy to jakoś się nie wyklucza oraz Silvia po królowej - ale to propozycję na drugie i kolejne imię
  pierwszego nie obstawiam, po tym jakie imiona dla swoich dzieci wybrali ViD i CiS , wszystkiego (pozytywnego) można się spodziewać

  swoją drogą, jedyna istotna na tą chwilę sprawa, by Sofia dobrze zniosła ciąże, była zdrowa ona i dziecko

  OdpowiedzUsuń
 2. wiadomo coś o pogrzebie szwagra króla?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Na początku tygodnia pewnie pojawiają się jakieś informacje i data pogrzebu.

   Usuń
 3. Chciałabym żeby była to księżniczka Alice. Nawiasem mówiąc chyba nie ma obecnie księżniczki Alice?
  Nie wiem dlaczego ale myślę, że Sofia urodzi końcem września a chrzest może się odbyć dopiero w 2018r.luty/marzec jak będzie już cieplej

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, nie ma. Victoria ma na trzecie Alice po babci. Imię jak najbardziej by pasowało, w końcu mama królowej Silvii miała tak na imię.

   Usuń
 4. Mi najbardziej się podobają imiona dla dziewczynki Cornelia, Gabriella i Josephine a dla chłopców : Edmund, Artur i Maximilian, a co do prowincji to myślę, że zdecydują się na Dalarna ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Uwielbiam takie dywagacje.
  Bardzo pomogłaś mi tą notatką , bo jakoś wyjątkowo nie mam pomysłu na imiona. Pierwsze wydaje mi się będzie zaskakujące , takie jakie spodoba się rodzicom (tylko błagam żadną Saga czy Siri -człowiek jednak uczy się przez całego życie :).Dziewczynka myślę na pewno otrzyma imię Sylvia oraz Marie po babiach
  i teraz pomyślałam o Ingrid skoro to popularne imię, a Sofia mogłaby uhonorować swą babcię.
  Wszystkie imiona króla już użyto dla jego wnuków- Carl dla Oscara, Gustaw dla Nicolasa a Bertil dla Alexandra. Został tylko Folke , a skoro był nim hrabia Bernadotte to może zostanie uhonorowany.
  Mam nadzieję, że tym razem wybiorą księstwo Dalarna.
  A grudniowa data chrztu jest świetna, to byłoby coś nowego.


  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. myślę że w grudniu za dużo się dzieje, 4 oficjalne wyjścia całej rodziny, święta, ciężko byłoby wcisnąć jeszcze chrzest

   Usuń
 6. Szalenie spodobało mi się imię Ella (lub Elia od Elii Zaharii z Albanii).

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że dla chłopca ładne by było imię Magnus, a dla dziewczynki - może Ellinor?

  OdpowiedzUsuń
 8. Moim marzeniem jest, aby w końcu pojawiła się mała księżniczka o imieniu Alice ;)

  Moje typy:
  Alice Marie Renate
  Artur Sigvard Folke

  Książę/księżna Norrbotten.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dlaczego nie ma już stylizacji miesiąca?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A kto powiedział, że nie będzie? :) pojawi się w przyszłym tygodniu.

   Usuń
  2. Nikt nie powiedział, co nie zmienia faktu, że jej nie ma!

   Usuń
  3. Po co te nerwy i wykrzyknik? ;) Miesiąc się jeszcze nie skończył. Po drugie opublikuję, kiedy tak zdecyduję, jeśli będę chciała opublikować stylizacje marca nawet 30 kwietnia to po prostu tak zrobię ;)

   Usuń
 10. A ja chciałabym aby była to Anna. Księżniczka Anna Marie Helena - tak najlepiej:)

  OdpowiedzUsuń
 11. A dla księcia Lucas:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mam takie nieodparte wrażenie, że Sofia z mężem i SRK to całkiem inna Sofia niż ta z przyjaciółmi z dawnych lat. Trochę mi przykro, że dalej utrzymuje kontakty z ludźmi przez których popełniła niejeden błąd. Te kobiety nie wyglądają na wykształcone, dobre i szczere. To nie jest towarzystwo dla księżnej. Sorry... Może wy myślicie inaczej, ale taka jest moja opinia:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To nie są przyjaciółki Sofii sprzed lat ;) Minette,która podzieliła się zdjęciami to osoba w Szwecji uznana za kobietę sukcesu od dobrych paru lat. Stworzyła dobrze prosperującą firmę zajmującą się produkcją kosmetyków, tak też poznały się z Sofią parę lat temu (najprawdopodobniej kiedy wróciła ze Stanów, czyli po 2009 roku, nie mam pojęcia kiedy powstała firma Minette, ale wydaje mi się, że najwcześniej w 2008 roku). Podobno księżna korzysta z jej kosmetyków i tak nawiązały znajomość. Minette jest też szczęśliwą mężatką i matką kilkorga dzieci oraz przedsiębiorcą. Druga pani, nie pamiętam jej nazwiska,to również sztokholmski przedsiębiorca, z tego co kojarzę zajmuje się sprzedażą nieruchomościami. Jak to mówią nie ocenia się książki po okładce ;)

   Zauważ też kolejną różnicę, tutaj Sofia jest prywatnie, inaczej zachowuje się w domu inaczej w "pracy" to normalne. Nie dysponujemy zdjęciami z życia prywatnego rodziny królewskiej, nie ma zdjęć z ich prywatnych obiadów ect. więc nie wiemy jak Sofia się wtedy zachowuje, tak jak nie wiemy jaki jest wtedy król. Tak naprawdę widujemy ją z rodziną królewską tylko podczas oficjalnych wyjść i uroczystości, a takie okazje to na pewno nie czas na pogaduszki i żarty. Rodzina królewska ma swoje prywatne życie, rodzinne spotkania w niedzielę, prywatne imprezy urodzinowe i inne podczas, których są swobodni i zachowują się z całą pewnością tak jak Sofia na tych zdjęciach, czyli po prostu rozmawiają i się uśmiechają (przynajmniej ja nie widzę tu nic szczególnego). Nie porównujemy oficjalnych wyjść z życiem prywatnym ;) jest parę zdjęć z Olandii na przykład z wycieczek rowerowych, moim zdaniem Sofia wygląda wtedy na równie uśmiechniętą i swobodną jak na tych fotkach.

   Usuń
 13. Lilian Marie Silvia Alice
  Artur Sigvard Johan Stig

  DALARNA (czemu nie wybrali tej prowincji przy Alexie;))

  OdpowiedzUsuń
 14. Jak myślisz, czy Jonas Frejd pojawi się na Te Deum i chrzcie? Jeżeli znowu go nie będzie, to będzie znaczyć, że już nie są razem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nawet się nad tym nie zastanawiałam. Sama jest ciekawa, o ile uważam, że to osoby prywatne i nic nam do tego,,w końcu media się tym nawet nie interesują, o tyle sytuacja jest naprawdę dziwna. Co innego gdyby nie pojawił się również na ślubie (kiedy nie był jeszcze członkiem rodziny), wtedy moglibyśmy próbować stwierdzić, że chce pozostać anonimowy, ale teraz? Lina zawsze jest sama, nawet przy okazji różnych imprez branżowych na których się pojawia jako menadżerka.

   Usuń
  2. No właśnie przed ślubem się oficjalnie pojawiał, a teraz jako mąż zniknął z życia Liny. Przynajmniej tak to wygląda.

   Usuń
 15. chrzest 6 grudnia

  OdpowiedzUsuń
 16. Ja stawiam na prowincję Dalarna... Najmniej prawdopodobna jest moim zdaniem Oland, w związku z corocznym tam pobytem praktycznie całej rodziny królewskiej. Co do imion trudno jest coś przewidywać, ale myślę, że jeśli będzie dziewczynka to jedno z imion otrzyma na cześć babci ze strony taty czyli Sylvia, co do chłopca to stawiam na jedno z imion Carl lub Gustav

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.