Normalny dzień z życia przyszłej królowej

2017/06/28

Hellomagazine

Jak wygląda normalny dzień księżniczki Victorii? Ile i kiedy pracuje? Kto jest zawsze u jej boku? Jak spędza wieczory? Niemal każdy uważa, że tylko oficjalne spotkania i wyjścia stanowią pracę rodziny królewskiej, jednak nic bardziej mylnego.


Rola Następczyni Tronu to moje życie. To nie jest zwykła praca, w określonych godzinach, nie ma końca. Jest powołaniem. Jestem po to by służyć Szwecji i obywatelom naszego kraju. Jestem za to bardzo wdzięczna, to powód do wielkiej dumy - księżniczka Victoria.

Kungahuset

Victoria rozpoczyna swój dzień około godziny 7.00 rano. Razem z Danielem i dziećmi jedzą śniadanie, po czym przygotowują Estelle do przedszkola. W zależności od planu oficjalnych spotkań osobiście odwożą córeczkę do przedszkola, bądź robi to ktoś z personelu. We wrześniu ubiegłego roku księżniczka zaczęła uczęszczać do innego przedszkola, w centrum Sztokholmu. Jako powód podano względy logistyczne. Od tego czasu najczęściej opuszcza Pałac Haga z rodzicami i po drodze Victoria i Daniel zostawiają ją w przedszkolu.

Około godziny 9.00 książęca para jest już na Zamku Królewskim (gdzie odbywa oficjalne audiencje) lub w Royal Mews (gdzie przed dwoma laty zostały przeniesione biura Victorii i Daniela). Royal Mews znajduje się w samym centrum miasta i to tam podejmowane są wszystkie decyzje logistyczne co do funkcjonowania dworu królewskiego. Przetrzymywane są tam wszystkie pojazdy, a także w obrębie budynków mieszka część pracowników rodziny królewskiej. Swój apartament ma tam również księżniczka Madeleine i jej rodzina. Bez względu na to, czy ma zaplanowane audiencje lub oficjalne wyjścia Victoria cały dzień spędza w swoim biurze. Do oficjalnych spotkań przygotowuje się na bieżąco każdego dnia, a także koordynuje pracę swoich fundacji charytatywnych. Praca dla organizacji, które stworzyła na przestrzeni lat nie jest uwzględniania w oficjalnej agendzie i uznawana za "pracę roboczą" w związku z czym dwór królewski nie przedstawia jej w kalendarzu.

Dzień w biurze rozpoczyna od spotkania ze swoim zespołem. Najczęściej zbierają się wszyscy pracownicy dworu Następczyni Tronu, na czele z Victorią i Danielem, podczas spotkania omawiany jest harmonogram danego dnia i plany na kolejne dni i tygodnie. Pomiędzy spotkaniami księżniczka zaszywa się w swoim biurze.

"Rola władcy to stały obowiązek. Niezdefiniowany, ale trzeba się ciągle doskonalić. Nieustannie pojawiają się nowe sprawy, trzeba uczestniczyć w życiu kraju, uczyć się od mamy i taty. Korzystać z ich doświadczenia. To było i jest najważniejsze." "Podtrzymywanie tradycji to bardzo ważny obowiązek, to swoiste powołanie. Sama wymagam od siebie o wiele więcej niż wymagają inni. Taka jest prawda" opowiadała w 2009 roku.

Victoria i Daniel podczas niezapowiedzianej przez dwór audiencji w 2012 roku /kungahuset

Przygotowania do oficjalnych podróży rozpoczynają się około rok przed nią. Każdy krok rodziny królewskiej planowany jest z ogromnym wyprzedzeniem, a lawina przygotowań rusza z kilkunastomiesięcznym wyprzedzeniem. "Nigdy nie czuję się wystarczająco przygotowana. Staram się zdobyć jak najwięcej wiadomości. Czytam, konsultuję się z Ministerstwem Spraw Zagranicznych". Victoria stara się zawsze jak najwięcej wiedzieć o miejscach, które odwiedza i ludziach, których spotyka. "Podlegam nieustannej obserwacji. Wszytko co robię jest komentowane, a przecież nikt nie czuje się znakomicie cały czas, nawet jeśli stara się sprawiać takie wrażenie (...) Kiedy przygotowuję się do rozmów muszę czytać, robić notatki, zapisywać wszystko na swój sposób, by widzieć to w myślach (ze względu na dysleksję)". W trakcie podróży Estelle zostaje w domu z nianią, a jeśli są to dłuższe podróże do Pałacu Haga przyjeżdża babcia Eva i dziadzia, Olle Westling, rodzice księcia Daniela, którzy są już na emeryturze. Książę Oscar ze względu na swój wiek, często towarzyszył rodzicom w trakcie podróży zagranicznych.

"Nie jestem skrytą osobą. Czuję się znacznie lepiej, kiedy jestem na zewnątrz, wśród ludzi. Więc dla mnie oznacza to wiele wyjść, cieszę się spacerami lub bieganiem, czy po prostu spędzam czas z dziećmi na świeżym powietrzu." Chociaż raz w tygodniu Victoria stara się znaleźć czas na spacer z synkiem w porze obiadu. Nie jest to zawsze możliwe. Niemal każdego dnia obiady to dla Victorii pora spotkań z przedstawicielami organizacji charytatywnych czy przedstawicielami rządu lub ekspertami z najróżniejszych dziedzin. Jeśli tylko nie ma takich planów na lunch razem z synkiem wychodzi na szybki spacer lub umawia się na obiad ze znajomymi lub rodziną w jednej z ulubionych restauracji w centrum Sztokholmu.

W przypadku oficjalnych bankietów, które mają miejsce na Zamku Królewskim, rodzina królewska przygotowuje się w komnatach królewskiej rezydencji. Chociaż dzisiaj zamek Królewski to przede wszystkim miejsce pracy i oficjalnych uroczystości oraz muzeum kilka z 608 pokoi zachowało mieszkalny charakter. To tam rodzina królewska się szykuje, spotyka z projektantami swoich kreacji, stylistami i fryzjerami. Również tam, po bankiecie, mogą spędzić noc, jeśli uroczystość kończy się bardzo późno, a następnego dnia od rana na rodzinę królewską czeka normalny dzień pracy.

cancerfonden.se


W zależności od harmonogramu spotkań i godzin w jakich Victoria odbywa wyjścia, wraca do domu w różnych godzinach. Jeśli pracuje w swoim biurze i nie ma zaplanowanych popołudniowych event'ów czy audiencji wraca do Pałacu Haga około 16.00/17.00. W tym czasie Estelle jest już w domu i czeka wraz z bratem na powrót rodziców. Książęca Oscar spędza dnie w towarzystwie niani w Pałacu Haga, a niekiedy nieopodal biur książęcej pary, tak aby być blisko rodziców. W każdy piątek książę wcześniej opuszcza Zamek Królewski i osobiście odbiera córeczkę z przedszkola. Resztę dnia spędzają we dwoje w mieście, najczęściej w Konserthuset. Kilka razy w tygodniu, popołudniami, Victoria i Daniel, zawożą Estelle na lekcje baletu i zajęcia sportowe. Wolne wieczory najchętniej spędzają przed telewizorem, Victoria najchętniej oglądają amerykańskie seriale bądź czyta kryminały Stiega Larssona czy Camilli Lackberg. Weekendy rodzina spędza na świeżym powietrzu, najczęściej w Parku Haga. 

W 2004 roku Następczyni Tronu otrzymała swój własny zespół asystentów i doradców, którym przewodniczyła Elisabeth Tarras-Wahlberg, najbliższa Victorii osoba na dworze królewskim. "Dobrze pamiętam, kiedy pierwszy raz zobaczyłam księżniczkę. Była dopiero co ochrzczona i królowa trzymała ja na rękach. Przechodzili przez łuk wschodni na Zamku Królewskim. Byłam kilka metrów z tyłu i szłam tą samą drogą. Pamiętam do dziś te głębokie, ciemne oczy, które akurat na mnie spojrzały" wspominała Elizabeth Tarras-Wahlberg w programie Kronprinsessan Victoria 40 år. Wówczas nawet nie przypuszczała, że resztę życia spędzi na pracy u boku Victorii.

"Pamiętam, że kiedy księżniczka miała tylko 15 lat, udzielała wywiad, otrzymałam wcześniej pytania do zweryfikowania, wśród niż było pytanie, "czy księżniczka może zdefiniować monarchię i wyjaśnić, dlaczego jest ważna dla Szwecji w przyszłości" Naprawdę spodziewali się dojrzałej odpowiedzi odwróciłam się wtedy do dziennikarzy i zapytałam, czy mają dzieci w wieku księżniczki i czy myślą, że byłyby w stanie odpowiedzieć na coś takiego, nie zrozumieli co miałam na myśli. Wielu widziało rodzinę królewską i Victorię jako rodzaj nadludzkiej istoty, która żyje w innym świecie, ma inne umiejętności, jest bardziej dojrzała niż inni w jej wieku i bardziej odporna." wspominała Elizabeth Tarras-Wahlberg.
Jeszcze zanim Victoria stworzyła swój zespół Elizabeth towarzyszyła Victorii podczas oficjalnych spotkań i podróży, chociażby w trakcie pierwszej, samodzielnej podróży księżniczki do Japonii w 2001 roku.

Victoria i Elizabeth w Japonii w 2001 roku / hemtrevligt.se

Ma ogromne doświadczenie, kiedy w 2008 roku opuściła biuro Victorii, pracowała jako doradca emira Kataru, szejka Hamada. W 2009 roku wspomniała, że najbardziej żałuje, że zabrakło jej u boku Następczyni Tronu w lutym tamtego roku, kiedy wreszcie zaręczyła się z Danielem, "wiem jak bardzo tego pragnęła. Żałuję, że nie mogłam tam być i jej przytulić". Elizabeth towarzyszyła Victorii przez całe życie i nie była tylko jednym z pracowników dworu, ale również przyjaciółką księżniczki.  W 2010 roku wraz z córkami  znalazła się wśród gości na ślubie księżniczki Victorii i księcia Daniela. W 2012 roku była jedną z pierwszych osób, które poznały księżniczkę Estelle, a przed dwoma laty kilka dni po narodzinach księcia Oscara, odwiedziła Pałac Haga. Nie zabrakło jej również na ślubach Madeleine i Carla Philipa. Na dworze królewskim spędziła 30 lat, a wywiadzie dla hemtrevligt zdradziła nieco o swojej pracy:

"Musiałam brać udział w budowaniu komunikacji nowoczesnej rodziny królewskiej. Zaczęłam pracę na dworze królewskim w 1976 roku, kilka lat po wstąpieniu króla na tron, w 1973 roku. Królowa rozpoczynała wtedy odnawianie monarchii i dworu królewskiego swoją łagodną ręką. Ja, na przykład, byłam częścią kręcenia pierwszego tak zwanego programu bożonarodzeniowego SVT z parą królewską. W tym czasie był to w zasadzie jedyny królewski program telewizyjny. Dziś jest inaczej. Wiem z własnego doświadczenia, jako ekspert w TV4.

Co należało do Twoich obowiązków na zamku?
To nie był zawód, to styl życia. Oznaczało to, że przez 365 dni w roku byłam pod ręką. W środku nocy mogłam otrzymać telefon od Expressen (największego w Szwecji dziennika informacyjnego), żeby potwierdzić jakieś doniesienia o rodzinie królewskiej. Musiałam szybko się obudzić i z jasnością umysłu, poprawnie i przyjaźnie odpowiadać na pytanie. To było rzemiosło, które przede wszystkim potrzebowało umiejętności i operatywności.

Jadałaś i piłaś kawę z królem lub królową?

Nie, byłam na zamku powodów zawodowych. Ale niektórzy moi koledzy i ja byli zapraszani na obiady robocze podczas, których planowano agendę. Sporadycznie, latem pracowałam w Solliden, wtedy poznałam rodzinę królewską trochę bliżej. Jednak tylko mój związek z Następczynią Tronu stał się bliższy i najbardziej osobisty. Mam do dziś kontakt z rodziną królewską, ale przede wszystkim z księżniczką Victorią." (przyp. Elizabeth zdradziła, że ma w swoim telefonie prywatny numer króla, co czyni ją jedną z kilkunastu osób na świecie, które posiadają prywatny numer monarchy)

W 2009 roku rozpoczęła prace na kanale TV4, gdzie jest królewską ekspertką. Pomimo takiej pracy, nigdy nie ujawnia spraw prywatnych do których miała dostęp przez wszystkie lata pracy dla Victorii. Po odejściu Elizabeth przewodniczącym dworu księżniczki został Jörgen Lindström, a następnie (od 1 maja 2012 roku) Karolin A. Johansson, która pełni tę rolę do dnia dzisiejszego. Ma licencjat z nauk politycznych i stopień magistra dziennikarstwa na Uniwersytecie w Uppsali, wcześniej pracowała jako sekretarz prasowy ministra Kultury i Sportu Leny Adelsohn Liljeroth. Karolin zarządza biurem Victorii i Daniela i towarzyszy książęcej parze we wszystkich podróżach, a niekiedy wyjściach. Zarówno Victoria, jak i Daniel mają również swoich osobistych sekretarzy oraz adiutantów. Księżniczka Victoria nie ma lady in waiting, Następczyni Tronu podczas spotkań towarzyszy Karolin Johansson lub jedna z adiutantek.

Victoria opowiada dużo o swojej pracy w programie Demokraci w koronie emitowanym przed kilkoma laty przez TVP2. Program możecie obejrzeć tutaj:W poniedziałek zmarła Alice Trolle-Wachtmeister, najważniejszy pracownik dworu królewskiego. Miala 91 lat, jednak dopiero w ubiegłym roku przeszła na emeryturę. Pogrzeb hrabiny odbędzie się 12 lipca, już teraz członkowie rodziny królewskiej zapowiedzieli swoją obecność na ceremonii. W niedzielę w ramach "Wakacje ze Swedish Princesses Blog" przybliżę sylwetkę hrabiny i jej wkład w życie i pracę rodziny królewskiej. Wypowiedzi hrabiny pojawiły się również w powyższym programie.

15 komentarzy

 1. Victoria jest bardzo pracowita. Będzie w przyszłości wspaniałą królową.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jak zwykle super notka i jak zwykle czytając/oglądając coś o ich miłości bardzo się wzruszam.
  Była by możliwa notka pokazująca zdjęcia, filmiki, gify ukazujące w jaki sposób ViD okazują sobie miłość? Gesty, zachowania, ich wypowiedzi o nich samych, o ich rodzinie- takie informacje fajnie by było jakby znalazły się w jednej notce/cyklu. Np. od jakiegoś czasu szukam dwóch filmików: jak Viktoria "pozwoliła" Danielowi wejść na podest z okazji urodzin/imienin na Zamku Królewskim. Oraz drugi filmik jak byli całą rodziną (V, D i Estelle) na jakimś wyjściu i ktoś chciała się przywitać z Viktoria, ale ona pokazała, że to Estelle pierwsza wyciągnęła rękę. Byłabym wdzięczna za te filmiki :D

  Najfajniejsza rodzina królewska to rodzina Viktorii. I przez rodzinę nie mam namyśli tylko Daniela i dzieci, ale też rodziców, rodzeństwo, szwagierkę, nawet szwagra i ich dzieci.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Postaram się coś takiego zrobić, w poście z okazji rocznicy ślubu w tym miesiącu było już małe zestawienie takich zdjęć :)

   Usuń
  2. i ktoś chciała się przywitać z Viktoria, ale ona pokazała, że to Estelle pierwsza wyciągnęła rękę
   to było podczas te deum w zeszłym roku przy okazji urodzin króla, są gify

   Usuń
  3. https://www.youtube.com/watch?v=dpaWPFOF24U
   0:30 i ktoś chciała się przywitać z Viktoria, ale ona pokazała, że to Estelle pierwsza wyciągnęła rękę

   Usuń
  4. Gify pojawiły się na blogu w jednym z postów Najlepsze z najlepszych lub (na 100%) w poście z najlepszymi momentami z okazji urodzin króla. Zapraszam do archiwum, najlepsze z najlepszych wróci niedługo ;)

   Usuń
 3. Witam,
  fantastyczny post. Uwielbiam czytać, jak inne osoby mają rozplanowany dzień. Księżniczka Victoria jest niezwykle pracowitą osobą.
  Pozdrawiam,
  wierna czytelniczka

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam takie notatki.Choć wydaje mi się,że dzięki tobie już wiele wiem o Victorii zawsze mnie czymś zaskakuje-swoją pracowitością, ciepłem, oddaniem dla rodziny i narodu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Też mi się podobał ten tekst, bardzo ciekawy. Racja, że taka rola to powołanie, no i ciężka praca, chociaż wielu ludzi myśli inaczej.

  OdpowiedzUsuń
 6. Victoria pomimo,że jest przyszłą królową wydaję się być bardzo fajną i dobrą osobą.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa seria 😀

  OdpowiedzUsuń
 8. Świetny post. Naprawdę dużo się Niżna dowiedzieć

  OdpowiedzUsuń
 9. Kiedy ona znajduje na to wszystko czas to ja nie wiem.
  Ciekawe kiedy udaje im się randkować z Danielem <3 Jakoś w ostatnich czasach chyba nikt im nie zrobił żadnych fot z takiego wyjścia.

  Babcia Eva i dziadzia Olle pewnie są zakochani w Estelle jako najmłodszej wnuczce. Wydaje się, że są bardzo blisko z synową i wnukami. Było kiedyś powiedziane co sądzą o Victorii? Tak naprawdę, a nie chodzi tutaj o oficjalne wypowiedzi, bo i tak jest ich malutko.
  Ciekawe, który dziadek to ulubieniec Estelle haha

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, są bardzo blisko. Było to widać szczególnie na chrzcinach Oscara jak Estelle poszła przytulić babcie w trakcie nabożeństwa czy późnej jak nie chciała pościć dziadka.

   Takich prywatnych wypowiedzi raczej nie ma, chociaż zawsze trafia do mnie przemówienie taty Daniela z wesela. Widać też na zdjęciach zawsze jak się witają. Tak samo z drugiej strony widać, że Daniel jest bardzo blisko z królową.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.