Gabriel Carl Walther, książę Dalarna

2017/09/04Po spotkaniu z rządem, o 11:15, rozpoczęła się tradycyjna konferencja w trakcie której król Carl Gustaf w towarzystwie księżniczki Victorii ogłosił imiona i tytuł najmłodszego wnuka. Oficjalnie wiemy już, że książę Carl Philip i księżna Sofia nazwali synka:


Gabriel Carl Walther, książę Dalarna

Gabriel - niespodzianka
Carl - tradycyjne imię dla Szwedzkiej rodziny Królewskiej
Walter - imię ważne dla rodziny królewskiej i rodziny księżnej Sofii. Imię Walther nosił chociażby tata królowej Silvii.

Księstwo Dalarna - to prowincja, której oczekiwali niemal wszyscy. Księżna Sofia wywodzi się właśnie stamtąd.  Wcześniej książętami Dalarny byli, Książę August (1831-1873) i książę Carl Johan (1916-2012) do 1946 roku.

Premier Stefan Löfven miał już okazję poznać księcia Gabriela stwierdził, że jest bardzo spokojny i podobny do brata. Zdradził także, że księżna Sofia powiedziała "Zrozumiecie jego imię od razu, kiedy je usłyszycie". Były marszałek dworu stwierdził "to dziecko to cud, na który czekała cała rodzina królewska"

O godzinie 12:15 rozpocznie się Te Deum.

34 komentarze

 1. Czekam niecierpliwie obstawiam że będą 3 imiona w tym Filip i Gustaw a pierwsze znów nas zaskoczy

  OdpowiedzUsuń
 2. Gabriel Carl Walter!

  OdpowiedzUsuń
 3. książę Dalarna

  OdpowiedzUsuń
 4. Na svt jest napisane Gabriel ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Śliczne imiona czyżby Daniel miał być chrzestnym?

  OdpowiedzUsuń
 6. a nie Gabriel? :D

  OdpowiedzUsuń
 7. faux pas - oficjalnie jest na stronie H.K.H. Prins Gabriel Carl Walther, hertig av Dalarna

  OdpowiedzUsuń
 8. Co za zamieszanie ale Daniel podobało mi się bardziej

  OdpowiedzUsuń
 9. Jakie śliczne imię Bardzo ładnie

  OdpowiedzUsuń
 10. Imię nie związane z rodziną królewską,ale też bardzo królewskie. Ogromnie się cieszę,że otrzymał tytuł księcia Dalarna.

  OdpowiedzUsuń
 11. To teraz czekamy na Te Deum co do imion jak przeczytałam pierwszą wersję zrozumiałam że Daniel i pomyślałam o jak super ale Gabriel totalnie nie w moim guście zresztą jest już książę o tym imieniu i poza tym jak to zdrobnic?
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a trzeba zdrabniać?
   czy Szwedzi mówią Vic , Maddie?

   imię króla i królowej też chyba się nie zdrabnia

   Usuń
  2. A nie można zdrobnic Gabe? Poza tym Alexander to też zbyt związku z rodziną królewską nie ma. Mają być tak podporządkowani jak William i Kate? Oni wręcz MUSIELI nazwać swoje dzieci George i Charlotte bo to zgodne z tradycją, a Carl i Sofia umieją trochę oddzielić jedno od drugiego.

   Usuń
  3. Nie, ale w Szwecji jest to popularne. Na przykład Victoria jest najczęściej zdrabiana z całej rodziny królewskiej. Szwedzki nazywają ją Vickan, w mediach także często. Prywatnie każdy nazywa Victorię Vickan, Madeleine Maddie albo Leni (na zmianę) CP to prywatnie Philip a król Carl Gustaf - Gustaf.

   Usuń
  4. Nie wiem, czy Gabriel w Szwecji zdrabnia się Gabe :) W przypadku Szwedzkiej Rodziny Królewskiej tradycyjne są zawsze drugie i trzecie imię. Carl to od początku dynastii pierwsze bądź drugie imię to Carl lub Gustaf. Nie zapominajmy, że CP i Sofia mogą sobie pozwolić na więcej jako, że są dalej w kolejce do tronu. Niemniej w SRK najczęściej pierwsze imię to wybór rodziców, a kolejne są zgodne z tradycją.

   Usuń
 12. Książę Dalarna, jak pięknie 😍😍😍

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale to nie imie tylko nazwa prowincji,ktorej maly zostal ksieciem!

   Usuń
  2. Serio? Wcale na to nie wpadłam -.-

   Usuń
 13. Spodziewałam się imienia Carl oraz tego, że zostanie księciem Dalarna.
  Kinga

  OdpowiedzUsuń
 14. Tak z innej bajki. Ile księstw zostało"wolnych"?

  OdpowiedzUsuń
 15. bardzo ładne imię :) i miło że został księciem Dalarna:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Madeleine w trzeciej ciąży i księżna Kate w ciąży. Przepraszam, że nie na temat, ale właśnie przeczytałam. Bardzo ładne i proste imiona. A król Gustaw taki "wniebowzięty" na zdjęciu. Fajna rodzinka.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A co śmieszniejsze, kiedyś swatali Madeleine i Williama ponoć :D

   Usuń
 17. A ja mam pytanie, czy np przyszłe dzieci księcia Alexandra czy księżniczki Leonore będą dziedziczyć po swoich rodzicach tytuły księcia/księzniczki księstwa "przypisanego" do swoich rodziców ? Jeśli jest na blogu na ten temat podane wyjaśnienie to przepraszam...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak naprawdę nie wiadomo, dzieci zawsze w SRK otrzymują "nowe" tytuły, czyli te księstwa, które patronów nie mają. Ciężko stwierdzić co będzie w przyszłości, czy w ogóle ich dzieci będą miały tytuły i jak rodzina królewska rozstrzygnęła by sytuację gdyby wolnych księstw brakło. Ale to jest chyba niemożliwe. Na tą chwilę jest jeszcze 16 lub 15 wolnych prowincji :) mapkę możesz zobaczyć w tym poście:

   http://www.swedish-princesses.pl/2016/02/jakie-tytuy-otrzymaja-krolewskie-dzieci.html

   Usuń
 18. Wybrali piękne imiona ☺ i ładnie razem brzmią ☺

  OdpowiedzUsuń
 19. Nie jestem fanką imienia Gabriel, ale nie jest też złe :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Niezbyt lubię to imię, ale... mnie nie musi się podobać.
  Nie rozumiem słów, że to dziecko to cud ? O co chodzi?

  OdpowiedzUsuń
 21. Czemu gabriel ma trzy imiona a jego starszy brat cztery?

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.