Królewscy fotografowie

2017/12/28

Princess Madeleine Facebook

Ważną częścią wizerunku rodziny królewskiej są oficjalne fotografie. Szwedzka Rodzina Królewska słynie z regularnego publikowania takich zdjęć i sama pasjonuje się fotografią.
 
wikiwand / księżna Margaretha była bardzo dobrą amatorką, bardzo często fotografowała swoje dzieci i męża, powyżej zdjęcie datowane na 1910 rok


Król Carl Gustaf

Mało kto wie, że król jest świetnym fotografem, najchętniej na zdjęciach uwiecznia naturę. Dużą część wolnego czasu spędza na świeżym powietrzu i niemal zawsze zapiera ze sobą swój aparat. Bardzo rzadko możemy zobaczyć króla z aparatem, a tym bardziej podziwiać jego zdjęcia, dlatego też monarcha wraz z żoną wywołali niedawno spore zaskoczenie. Z inicjatywy królowej powstały domy SilviaBo dla osób z demencją, a na ścianach mieszkań zawisły szczególne zdjęcia. Fotografie wykonał sam król podczas wakacji na Olandii! Przekazując swoje fotografie król chciał okazać swoje wsparcie królowej i Silviahemmet. Księżniczka Victoria

Po swoim tacie odziedziczyła artystyczną duszę, rysuje, maluje i fotografuje. Podczas studiów a USA to każdego listu, który wysyłała dodawała swój rysunek lub zdjęcia, które wykonała. Teraz najczęściej fotografuje swoje dzieci. Dla przykładu w 2012 roku wraz z mężem wykonała pierwsze zdjęcia Estelle wydane przez dwór, a w 2014 dobrze wszystkim znaną sesję Estelle i Leonore.

H.K.H. Kronprinsessan / Kungahuset


Książę Carl Philip

Książę to prawdziwy profesjonalista. Jako fotograf odbył staż w National Geographic w Stanach Zjednoczonych i podróżował po Ameryce Łacińskiej z aparatem. Kilka razy wystawiał swoje pracy na profesjonalnych wystawach. Jedna z nich "A Glimpse into Paradise" przedstawiała ogrody botaniczne w Uppsali oraz uczestniczył w programie dokumentalnym o bezdomnych w Sztokholmie. Jego prace pokazano wówczas nie tylko w Szwecji, ale również w Biennial of Photography and Visual Artsw Liège w Belgii.


Obecnie książę oddał się projektowaniu, a fotografuje tylko okazjonalnie i prywatnie. W ostatnich latach wykonał pierwsze fotografie swoich dzieci oraz zdjęcie z okazji pierwszych urodzin swojego starszego syna.

Księżniczka Madeleine


Najmłodsza z książęcego rodzeństwa wprowadza Szwedzką Rodzinę Królewską w technologie XXI wieku, jako pierwsza z rodziny zagościła w social mediach. Teraz sama fotografuje swoje dzieci i udostępnia ich zdjęcia na swoim Facebook'u. Dzieli się prozaicznymi wydarzeniami z życia swoich pociech, czy to wypad na lody, zwiedzanie Londynu albo zabawa w liściach lub parku.

Princess Madeleine Facebook


Kate Gabor

Kiedy księżniczka Estelle przybyła na świat, księżniczka Victoria i książę Daniel byli pewni jednej rzeczy: chcieli, aby świat zewnętrzny poznał życie ich córki w sposób naturalny i otwarty. Chcieli abyśmy wszyscy mogli śledzić ją przez zdjęcia - od pierwszych kroków, przez pierwszą jazdę na rowerze w Pałacu Haga. Zdecydowali też że jeden fotograf powinien wykonywać zdjęcia ich córki. Wybór padł na Kate Gabor, o której usłyszeli od przyjaciół. Kate na co dzień pracuje w Sztokholmie i specjalizuje się w fotografii rodzinnej i portretowej. 
Kate Gabor odwiedziła Pałac Haga po raz pierwszy, kiedy Estelle miała trzy tygodnie i wykonała jej pierwszą sesję. Od tego czasu Gabor wykonywała sesje z okazji urodzin Estelle, aż do jej czwartych urodzin (z okazji 5 urodzin udostępniono fotografię wykonaną przez Erikę Gerdemark. W ostatnim czasie współpraca nieco się zmniejszyła. Niedługo powinno zostać udostępnione jesienne zdjęcie z Pałacu Haga, ciekawe komu para książęca poleci jego wykonanie? Książę Carl Philip i księżna Sofia współpracowali z nią przy okazji oficjalnych fotografii sprzed chrztu księcia Alexandra.  Księżniczka Madeleine wybrała ją do wykonania sesji z okazji drugich urodzin księcia Nicoasa. Fotgraf miała nawet okazję do wykonania portretu króla. Kate Gabor była świetnym wyborem, w szczególności w przypadku dzieci książęcej pary, które przyzwyczaiły się i polubiły Kate.

Erika Gerdemark

Podjęcie decyzji o zostaniu fotografem było najlepszą decyzją jaką podjęłam. Po studiach fotograficznych założyłam własną firmę 12 lat temu. Od tego czasu poświęcam się fotografii ślubnej. Pracuję również nad portretami korporacyjnymi, sesjami par, a także nad zdjęciami do magazynów, głównie z fotografią podróżniczą. Moja siedziba znajduje się w Sztokholmie, ale pracuję na arenie międzynarodowej. (...)
Można przeczytać na stronię fotograf, więcej tutaj - KLIK.

Erika Gerdemark / kungahuset

To książę Carl Philip i księżna Sofia nawiązali współpracę z Eriką Gerdemark w 2014 roku. Erika wykonała zaręczynową sesję przyszłej pary książęcej a także pierwsze sesje księcia Alexandra i księcia Gabriela. Księżniczka Victoria była zachwycona jej zdjęciami i wraz z księciem Danielem odwiedzili jej studio jesienią 2016 roku. Nawiązali z nią współpracę ponownie wiosną tego roku przy okazji wiosennej sesji. Erika wykonała również sesję zdjęciową Victorii z okazji jej 40 urodzin.

Erika Gerdemark / kungahuset

Brigitte Grenfeldt

Fotograf najchętniej wybierana przez księżniczkę Madeleine. Wykonała sesję przedślubną księżniczki i Christophera. To ona najczęściej odpowiada za urodzinowe sesje Leonore i Nicolasa. Jak dotąd wykonała wszystkie trzy sesje urodzinowe księżniczki Leonore. a także pierwszą sesję księcia Nicolasa. Odpowiada ponadto za oficjalne zdjęcie Victorii i króla.

Brigitte Grenfeldt / Princess Madeleine Facebook


Anna-Lena Ahlström

Kolejna fotograf najchętniej wybierana przez księżniczkę Madeleine. wykonała m.in. oficjalną sesję zdjęciową z chrzcin księżniczki Leonore oraz z chrztu księcia Oscara. Wykonała również oficjalne zdjęcia księżniczki Madeleine oraz księżnej Sofii, a nawet króla Carla Gustafa,czy kilka z oficjalnych zdjęć całej rodziny królewskiej.

Anna-Lena Ahlström / Princess Madeleine Facebook

Mattias Edwall

Współpracuje z rodziną królewską przy okazji wielu sesji, w szczególności tych najbardziej oficjalnych. Wykonał m.in. oficjalną sesję z chrzcin księcia Nicolasa, czy sesję przedślubną oraz oficjalną sesję ślubną Sofii i Carla Philipa.

Ewa-Marie Rundquist

Wykonała zdjęcia zaręczynowe oraz oficjalną sesję ślubną Madeleine i Christophera, a także jedną oficjalną fotografię Maddie i Leonore w 2014 roku. 

Ewa-Marie Rundquist / kungahuset

Bruno Ehrs

Rodzina królewska współpracowała z nim kilka lat temu. Fotograf wykonał m.in. oficjalną sesję pary królewskiej czy oficjalne zdjęcia z chrzcin księżniczki Estelle.

8 komentarzy

 1. Jak zawsze bardzo interesujący post. I jak zawsze będę czepiała się literówek.
  Warto czytać to co się napisało przed publikacją. Poza tym mankamentem - super.

  OdpowiedzUsuń
 2. Świetna notatka.Srk to w ogóle rodzina artystyczna.
  Z pierwszych lat Estelle uwielbiam sesje Kate Gabor,ale teraz przychylam się do Eriki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Chciałabym zobaczyć więcej zdjęć robionych przez Vic, to zdjęcie Oscara jest śliczne, moim zdaniem fotki Estelle i Leonore, które zrobiła były najpiękniejsze

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja też, jej zdjęcia są bardzo ładne, ale zdjęcia Madeleine też bardzo lubię

   Usuń
 4. Jak zawsze ciekawy post, szkoda, że CP nie udostępnia zdjęć dzieci

  OdpowiedzUsuń
 5. Co niektórzy mogą być zdziwieni, pamiętam jak ktoś się czepiał, że royalsi nie maą normalnych hobby i zainteresowań, a tu proszę

  OdpowiedzUsuń
 6. Erika Gerdemark robi przepiękne fotki

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię zdjęcia Estelle i Oskara :) Wszyscy z królewskiego rodzeństwa mają talent. Liczę na to, że CP pójdzie w slady swoich sióstr i też od czasu do czasu opublikuje zrobione przez siebie fotki synów.
  Pozdrawiam Cię serdecznie, kolejny świetny pomysł na post :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.