Tego mogłeś nie wiedzieć o... księżniczce Victorii

2018/07/06

kungahuset.se


Większość z nas wie, że księżniczka Victoria, tak jak i jej rodzeństwo ma dysleksję. Jednak nie każdy wie, że Następczyni Tronu cierpi również na prozopagnozję, czyli zaburzenie percepcji wzrokowej polegające na zaburzeniu zdolności do rozpoznawania twarzy znajomych czy widzianych już osób.

Osoby chore na prozopagnozję generalnie nie mają kłopotów ze wzrokiem ani z zapamiętywaniem innych faktów. W szczególności nie jest u nich zaburzona pamięć semantyczna dotycząca znajomych osób i potrafią oni rozpoznawać ludzi na podstawie informacji z innych źródeł niż twarz. Zwykle rozróżniają też poszczególne części twarzy, ale ich kształt i położenie u wszystkich ludzi wydaje się im jednakowe. Księżniczka Victoria w jednym z wywiadów przyznała, że stara się zapamiętywać twarze lub fakty o osobach, które poznaje.

6 komentarzy

 1. O, ciekawie dowiedzieć się, że ktoś sławny też cierpi na prozopagnozję. Dzielę z Victorią tę przypadłość. To naprawdę frustrujące, że nie rozpoznajesz ludzi, jeśli nie są jakoś bardzo charakterystyczni albo dopóki nie spędzisz z nimi bardzo wielu godzin... :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Tym mnie zaskoczyłaś, w życiu bym nie pomyślała, że księżniczka, w przyszłości królowa, która codziennie poznaje setki osób, mimo prozopagnozji tak świetnie sobie radzi

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie słyszałam o takim zaburzeniu,brzmi trochę strasznie.Jakże musi to być trudne dla następczyni tronu,gdy każdego dnia spotyka nowe osoby i jest otoczona tłumem,a nie potrafi na pierwszy rzut oka rozróżnić osób.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czy dysleksja jest dziedziczna? O ile dobrze pamiętam dysleksję ma również król Karol Gustaw, może jest jakiś gen, który za to odpowiada skoro jego dzieci również to mają.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Victoria w jednym z wywiadóww zeszłym roku mówiła o tym, że bardzo prawdopodobne, że także Estelle i Oscar będą mieli dysleksję i będą mocno pracować nad ich nauką.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.