Pierwszy dzień księżniczki Estelle w szkole!

2018/08/21

 
Raphael Stecksén / kungahuset

Księżniczka Estelle poszła do szkoły! Mała księżniczka rozpoczęła naukę w klasie przedszkolnej u nas nazywanej zerówką. Jest to ostatni przystanek przez rozpoczęciem edukacji szkolnej małej następczyni tronu. Książęca para wybrała dla swojej córeczki szkołę Campus Manilla, księżniczka będzie tam chodziła do zerówki i najprawdopodobniej przez kolejne lata do klas 1-3. 


W Szwecji edukację szkolną rozpoczyna się w wieku siedmiu lat (obowiązkowa edukacja szkolna obowiązuje do 16 roku życia). Kształcenie odbywa się w formie trzyletnich programów edukacyjnych, a stopnie pojawiają się dopiero w ósmej klasie. Możliwe jest wysłanie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej sześcioletniego dziecka na życzenie jego rodziców, książęca para nie zdecydowała się jednak na taki krok.

Księżniczka Victoria i książę Daniel odprowadzili córeczkę do szkoły, pod budynkiem na najmłodszych uczniów czekali starsi koledzy, którzy oprowadzili ich po całym obiekcie. Dzisiaj Estelle miała okazję poznać swoją wychowawczynię, innych nauczycieli oraz nowych kolegów z klasy z którymi szybko nawiązała kontakt. Dzieci spędziły czas na świeżym powietrzu integrując się podczas wspólnej zabawy, dyrektor oficjalnie rozpoczął nowy rok szkolny oraz odśpiewano hymn narodowy. Po tym najmłodsze dzieci w towarzystwie uczniów gimnazjum udały się do szkoły, gdzie starsi koledzy pokazali im klasy w których będą się uczyć. Nagranie z rozpoczęcia szkoły możemy zobaczyć tutaj - KLIK. Prasa miała możliwość sfotografowania księżniczki przed szkołą. Dwór królewski jednak nie zawiódł udostępniając fotografie prosto z klasy w której Estelle będzie się uczyła.
Campus Manilla to jedna z najlepszych szkół w Sztokholmie, uczą się w niej dzieci reżyserów, osobistości kulturalne i kilku dalszych członków rodziny królewskiej. Powstała w 2013 roku i szybko stała się jedną z najlepszych. Książęca para wybrała tą szkołę ze względu na wysoki poziom edukacji, bliskość natury oraz status szkoły, choć publicznej jednak bardziej elitarnej. Oferuje lekcje tańca jako element obowiązkowy w przedszkolnym planie zajęć kontynuowany aż do trzeciej klasy szkoły podstawowej, co idealnie pasuje do małej księżniczki. Jak wiadomo od kilku lat pobiera lekcje tańca w Base23 w każdy piątek
Uczniowie zapoznają się z międzynarodowymi wymianami i współpracą z uczniami zzagranicy, a wszystkie praktyczne i teoretyczne wiadomości są przekazywane przez nowoczesną technologię i narzędzia. Innymi słowy, blok i pióro są coraz częściej wymieniane na komputery i tablety.Campus Manilla ma w kuchni własnych kucharzy, którzy gotują całą żywność z lokalnych i ekologicznych produktów. Każdego roku 48 uczniów rozpoczyna edukację w klasy przedszkolnej. Priorytetowo traktowane są dzieci, które mają starsze rodzeństwo w szkole, za kilka lat najprawdopodobniej książę Oscar również rozpocznie edukację w Campus Manilla. 


Raphael Stecksén / kungahuset

W lipcu królowa Silvia zdradziła, że cała rodzina przygotowuje się do posłania Estelle do szkoły, a sama księżniczka jest bardzo podekscytowana i gotowa. Monarchini zdradziła także, że tak jak jej mama w tym wieku umie już pisać i czytać. W trakcie spotkania z mediami i późniejszej zabawy mała księżniczka zachowywała się grzecznie szalejąc z rówieśnikami. Kiedy dziennikarze życzyli jej powiedzenia w szkole szeroko się uśmiechnęła i podziękowała. Co ciekawe dwór poprosił o usadzenie Estelle w kolejce tak, aby można ją było dobrze sfotografować. Estelle wybrała miejsce na środku kolejki jednak szybko przesadzono ją na sam koniec, tak aby ochrona w razie potrzeby miała lepszy dostęp do księżniczki.

Zapraszam w czwartek na post z okazji wizyty księcia Alexandra w Sodermanland. Po tym niestety nie wrócę jeszcze na bloga.

13 komentarzy

 1. Estelle tak uroczo wygląda w szkolnej ławce.Teraz rozpoczyna się dla niej jeden z najważniejszych etapów życia i oby zawarła jak najwięcej trwałych przyjaźni,jak najdłużej cieszyła się beztroską i nie miała żadnych trudności w nauce.Patrząc jednak na rodzinne geny i sposób wychowania to spokojne,pogodne dziecko nie powinno mieć z nią większych problemów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolejne cudowne zdjęcia to miło że dwór udostępnił je fanom monarchii księżniczka wyglądała na szczęśliwa i podekscytowana

  OdpowiedzUsuń
 3. cudne zdjecia pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Estelle rośnie na piękną kobietę. Fajnie, że dwór udostępnił te zdjęcia oraz multum innych z wakacji rodziny.
  Pozdrawiam
  ania_lroyal

  OdpowiedzUsuń
 5. Dziękuję bardzo za interesujące wiadomości ! Pozdrowienia z Kanady.

  OdpowiedzUsuń
 6. Cudownie, że jesteś Marlena, nawet na krótko. Dziękuję

  OdpowiedzUsuń
 7. Dziekuję bardzo, że znalazła Pani czas, aby pokazac nam te piekne zdjęcia i tak obszernie je opisac. Zawsze z niecierpliwoscia czekam na pani wpisy. Pozdrawiam. Beata.

  OdpowiedzUsuń
 8. Dziękujemy za piękne zdjęcia i ich opis :-) Będziemy czekać ile będzie trzeba, tylko...proszę nas nie zostawiać i w odpowiednim czasie wrócić :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. ważny moment dla Estelle, rówieśnicy i nauka :) bardzo ładne zdjęcia

  OdpowiedzUsuń
 10. Super zdjęcia :) Czas tak szybko leci

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.