Premiera książki księżniczki Madeleine + wywiad

2019/06/04


Niezwykle ważne jest, aby odważyć się rozmawiać z dziećmi na temat nadużyć i prawa do prywatności. Wszystkie dzieci zasługują na dorastanie w bezpiecznym i kochającym środowisku. Ponieważ więcej ludzi pomaga przerwać ciszę, możemy być w stanie dotrzeć tam razem, księżniczka Madeleine.

Dzisiaj do sprzedaży trafi książka księżniczki Madeleine Stella och hemligheten. Z tej okazji zorganizowano specjalny event w Junibacken na wyspie Djurgården. Miejsce nie zostało wybrane przypadkowo w ośrodku znajduje się Sagotåget - księgarnia dla dzieci. Na miejscu można przeczytać ulubione książki oraz obejrzeć spektakle teatralne. Jak można przeczytać na stronie główną misją Junibacken jest pobudzanie dzieci do czytania, zarówno przez wystawy, jak i przedstawienia teatralne ekranizujące nasze ukochane książki dla dzieci.


Stella och hemligheten skierowana jest do dzieci w szkole podstawowej i ich rodziców.  Księżniczka Madeleine zdradziła, że pracuje na swoją książką w lutym 2017 roku podczas otwarcia "Room for Children" w Londynie. Już wtedy zdradziła, że to świetne zajęcie nad którym chciałam pracować i zabawa, chce zobaczyć rodziców i dzieci spędzających czas razem, również przy czytaniu mojej książki. To wspaniałe uczucie.  W przemówieniu otwierającym premierę książki Madeleine zdradziła
To była długa droga. Najpierw napisaliśmy książkę dla dzieci w wieku 3-6 lat, ale potem zmieniliśmy na wiek szkoły podstawowej i wydaje się to właściwym rozwiązaniem.

Jak można przeczytać na stronie wydawnictwa, Księżna Madeleine, dzięki swojej pracy w World Childhood Foundation, zajmuje się kwestiami związanymi z prawami dziecka i od dawna pragnie znaleźć sposób na bezpośrednią rozmowę z dziećmi na temat tych trudnych tematów. Książka została napisana we współpracy z Karini Gustafson-Teixeira i Marie Oskarsson. Księżniczka Madeleine i Karini Gustafson-Teixeira stoją za pomysłem i podstawową historią, a wraz z Marie Oskarsson opracowały historię Stelli. Ilustratorem książki jest Stina Lövkvist. Jak można przeczytać na stronie wydawnictwa Bonnier Carlsen:
Karini Gustafson-Teixeira współpracuje z księżniczką Madeleine od wielu lat i wspólnie podjęły inicjatywę na rzecz kampanii „EyesWideOpen” organizacji World Childhood Foundation, której celem jest podnoszenie świadomości dzieci, które każdego roku padają ofiarą handlu ludźmi i wykorzystywania seksualnego.
Marie Oskarsson jest dziennikarką i autorką ponad 25 książek, głównie dla dzieci i młodzieży. Często pisze o emocjach i relacjach młodych czytelników.
Stina Lövkvist jest ilustratorką książek dla dzieci i pracuje przy seriach książek i animacjach. Jej obrazy są często zatłoczone, kolorowe i pomysłowe.
https://www.bonniercarlsen.se

Księżniczka bardzo dobrze wspomina współpracę przy tworzeniu książki, długie spotkania twórcze i wielogodzinne rozmowy telefoniczne ze względu na fakt, że mieszkają w różnych miastach, a nawet na różnych kontynentach. W wywiadzie dla Bokino Madeleine zdradziła jak powstał pomysł na napisanie książki: Karini i ja pracowałyśmy razem przez kilka lat przy różnych projektach w ramach World Childhood Foundation. W naszych kampaniach pracowałyśmy nad podniesieniem świadomości na temat wykorzystywania seksualnego i zapobieganiem nadużyć dzieci. Ale po kilku latach poczułyśmy, że nie dotarłyśmy do samych dzieci, a pytanie pozostało w świecie dorosłych. Wtedy powstał pomysł na napisanie książki dla dzieci, która poruszyłaby problemy, z którymi pracujemy, aby móc bezpośrednio dotrzeć do dzieci. Zaczęłyśmy pisać o Stelli, a potem Marie pomogła nam opracować historię.

Bonnier Carlsen


Jak można przeczytać w notce prasowej: Jest to codzienna historia do przeczytania razem (przyp. przez rodziców i dzieci), ale także książka z ważnym tematem do omówienia. Kiedy dziewięcioletnia Stella i jej ojciec przeprowadzają się do Szwecji, wszystko wydaje się nowe i trochę dziwne: język, szkoła i zajęcia rekreacyjne, wszystko jest inne i potrzeba czasu, aby się przyzwyczaić. Więc pewnego dnia Elena zdradza Stelli straszny sekret. Coś, o czym Stella nie może nikomu powiedzieć. "Obiecaj to!" Ale sekret Eleny kurczy się jak ciężki kamień w żołądku Stelli. Co powinna zrobić?  
==
Na końcu książki znajdują się artykuły do ​​dyskusji, które można wykorzystać do rozmów o uczciwości, zaufaniu i poczuciu własnej wartości. Dla każdego, kto chce pogłębić odpowiedzi na pytania, znajduje się  również osobny przewodnik dla nauczyciela.

Przy okazji premiery książki Madeleine udzieliła wywiadu szwedzkiemu Bokino. Opowiada w nim m.in. dokładniej o czym jest książka: Chodzi o Stellę, która przenosi się z Nowego Jorku do Szwecji. Pierwsza część książki dotyczy tego, jak dostać się do nowego kraju, poznać nowych przyjaciół i dostać się do szkoły. Stella boryka się z problemami i trudnymi sytuacjami i wierzę, że wiele dzieci może się w niej rozpoznać. W końcu chodzi o to, aby dzieci stawały same za siebie. Odnalezienie ich wewnętrznej siły i ośmielenie się powiedzieć nie, jeśli jest to coś, co nie wydaje się właściwe. Historia opowiada również o tym, jaka jest różnica między dobrymi i złymi tajemnicami oraz o tym, jak być dobrym przyjacielem.


Co masz nadzieję osiągnąć dzięki książce?
Poznałam to na własnych dzieciach, chcesz z nimi porozmawiać o trudnych rzeczach, ale czasami nie wiesz, jak rozpocząć ten temat. Wszystko zaczyna się w domu - zarówno dobre, jak i złe rzeczy - więc mam nadzieję, że ta książka może pomóc dzieciom, rodzicom i nauczycielom znaleźć początek do mówienia o rzeczach, które mogą być trudne w życiu codziennym, ale także o trudniejszych tematach, takich jak nadużycia i integralność.
Mamy nadzieję, że książka może pomóc dzieciom znaleźć siłę w sobie, aby powiedzieć, gdy coś nie jest dobre, i pokazać dzieciom, które są narażone, że nie są same. W książce pozwoliliśmy bohaterce Stelli spotkać zarówno dobre, jak i złe osoby oraz tajemnice. Dobre tajemnice powinny być zawsze utrzymywane w tajemnicy, ale zły sekret jest zbyt ciężki, by dziecko mogło go nosić samodzielnie. My, jako dorośli, musimy podnieść tę odpowiedzialność przed dzieckiem i wyjaśnić, że wraz z osobą dorosłą, której dziecko ufa, można znaleźć rozwiązanie tego problemu. Nigdy nie musi tego robić dziecko.

Jest to delikatny i trudny temat do napisania, dlaczego ważne jest, aby o nim rozmawiać?
Ważne jest właśnie dlatego, że musimy przerwać milczenie na temat tego, że dzieci są poddawane przemocy i wykorzystywaniu seksualnemu. Jest to poważny problem, który ma miejsce na całym świecie, we wszystkich klasach społecznych, a liczba dzieci, które cierpią, jest nie do przyjęcia. 1 na 5 dzieci zostało wyznaczone jako wykorzystywane seksualnie. Od dawna tabu jest nawet mówienie o tym, że seksualne wykorzystywanie dzieci istnieje, ale teraz wreszcie widzimy zmianę. Bardzo ważne jest zniesienie uczucia wstydu, które istnieje w tym temacie, uczucie, które niestety odczuwa wiele dzieci. Jeśli uda nam się dotrzeć do dzieci i rodziców z przesłaniem, że mówienie o tym jest „w porządku”, a dzieci rozumieją, że mają prawo powiedzieć „nie”, że mają swoje prawa, to będziemy mogli powiedzieć, że poszliśmy w dobrą drogę.

Jak i kiedy rozpoczęło się twoje zaangażowanie w ten problem?
Wiele lat temu dzięki mamie. Kiedy odwiedzała projekty z Childhood, zawsze wracała do domu i opowiadała o swoich spotkaniach i rozmowach dla nas, dzieci. Poznała wiele dzieci w trudnych sytuacjach, od dzieci w więzieniach, po dzieci z ulicy. Czułam już wtedy, że też chcę pomóc. Widziałam, że dzięki jej zaangażowaniu i sposobowi uwypuklania tych problemów, naprawdę można coś zmienić. Dlatego jestem bardzo szczęśliwa i dumna, że mogę teraz wydać książkę, którą, mam nadzieję, pomoże w dalszym poruszaniu tej kwestii.
bokino.seMadeleine przyznała, że sama czyta dzieciom każdego wieczoru. Leonore ma pięć lat i uważa, że ​​wspólne czytanie książek to świetna zabawa. Nawet Nicolas uważa, że ​​to fajne. Jest to spokojny i ważny moment, aby usiąść razem i przeczytać coś. Staram się czytać z nimi każdego dnia. Książęce rodzeństwo nie ukrywa, że cierpi na dysleksję. Jednak dzięki zaangażowaniu królowej zarówno Victoria, Carl Philip jak i Madeleine wcześnie otrzymali znakomitą pomoc w radzeniu sobie z trudnościami w czytaniu. O ile Madeleine wspomina, że w dzieciństwie uznawała czytanie za trudne i ciężkie, o tyle teraz uwielbia czytać.

Na premierze pojawiły się również najbliższe przyjaciółki księżniczki m.in.  Caroline Nilsson, Louise Thott z mamą Carolą Gottlieb czy Ellen Dinkelspiel. Już na pierwszy rzut oka widać, że Madeleine skróciła włosy. Na dzisiejszy event wybrała nową spódnicę marki Aje, białą koszulę oraz kolczyki "Rebecca de Ravenel" Aerin. Obszerną fotorelację znajdziecie tutaj - KLIK.Wczoraj, w Sztokholmie, księżniczka Madeleine nagrała wstęp do wersji audio swojej książki. Był to ostatni krok przed dzisiejszą premierą. Przy okazji księżniczka napisała na instagramie: Dzisiaj jest dzień, na który czekaliśmy tak długo. Teraz w księgarniach jest „Stella i hemligheten” i mamy nadzieję, że spodoba ci się tak samo jak nam. Jak wiadomo Madeleine przyleciała do Szwecji w niedzielę z najmłodszą córką, z kolei Christoper ze starszymi dziećmi - Leonore, Nicolasem, przyleci do Szwecji w drugiej połowie tygodnia. Warto wspomnieć, że księżniczka zostaje w Szwecji już do końca lata. Z kolei rzeczniczka dworu zapowiedziała, że Madeleine będzie miała więcej oficjalnych zobowiązań w czerwcu. Wiadomo już, że wraz z mężem weźmie udział w obchodach Święta Narodowego w ten czwartek. Możliwe również, że pojawi się na Polar Music Prize, 11 czerwca (zapowiedziano już co prawda obecność reszty rodziny królewskiej o obecności Madeleine dwór milczy). Z kolei w dniach 14-15 czerwca do Szwecji z wizytą państwową przyleci prezydent Korei Południowej Moon Jae-in. (w tym przypadku jeszcze nie wiadomo kto z rodziny królewskiej - oprócz króla i królowej - weźmie udział w wizycie).

Źródła:
Posta opracowany na podstawie notki prasowej wydawnictwa - klik oraz wywiadu - klik.

5 komentarzy

 1. Bardzo dobry pomysł Madeleine na trafienie bezpośrednio do dzieci z ważnymi kwestiami w sposób, który jest tradycyjny, ale niezwykle rozwijający, czyli przez czytanie książek.
  Mam nadzieję, że podczas tego lata będzie się więcej udzielać publicznie. Czyni wiele dobrego za kulisami, ale w przypadku jej pozycji oceniana jest głownie za to, co widać publicznie, a tego w ostatnich miesiącach było bardzo niewiele.

  OdpowiedzUsuń
 2. Maddie pięknie wygląda. Mam nadzieję, że będzie można ją gdzieś dostać w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam jej kolczyki

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka zapowiada się i porusza ważne kwestie a to jednym ze współautorow jest księżniczka na pewno zainteresuje większą grupę czytelników

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie wreszcie zobaczyć Madeleine, ślicznie wygląda

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.