Dwór podał datę chrztu księcia Juliana

2021/06/10

Photo HRH Prince Carl Philip, The Royal Court of SwedenDzisiaj przed południem dwór podał datę chrztu najmłodszego wnuka pary królewskiej. Książę Julian zostanie ochrzczony zgodnie z tradycją w Kaplicy Pałacu Drottningholm, w sobotę 14 sierpnia.


Po raz pierwszy nabożeństwo nie będzie transmitowane na żywo w telewizji. Media będą miały jednak wstęp i możliwość robienia zdjęć podczas mszy jak i na terenie Pałacu Drottningholm. Chrztu dokona biskup Johan Dalman. Nabożeństwo współprowadził będzie kapelan dworski Michael Bjerkhagen.

28 komentarzy

 1. Szkoda że nie będzie transmisji lista gości też pewnie będzie ograniczona ale liczę przynajmniej na piękne zdjęcia rodziny

  OdpowiedzUsuń
 2. Dlaczego tak późno?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W lipcu rodzina królewska jest w Solliden na wakacjach, połowa sierpnia była najbardziej prawdpodobna, chociaz ja obstawiałam raczej koniec sierpnia/początek września.

   Usuń
  2. Zapomniałam dopisać, że mogą mieć na to wpływ obostrzenia w Szwecji, po raz kolejny przeniesiono ich znoszenie i sytuacja nadal nie jest ciekawa więc u z tego względu jest to sierpień, wydaje się w miarę bezpiecznym miesiącem i daje nadzieję na zaproszenie większej ilości gości (nawet z najbliższej rodziny). Rodzina Królewska bardzo twardo podchodzi do przestrzegania obostrzeń, a wręcz sama je sobie zaostrza i ogranicza ilość osób na spotkaniach etc. choć obostrzenia rządowe pozwalają na nieco większe zgromadzenia czy spotkania.

   Usuń
  3. Czyli chrzest nie będzie wogóle nagrywany? Czy po czasie będą jakieś urywki? A jeśli zaostrzą obostrzenia to chrzest będzie przeniesiony?

   Usuń
  4. W Drottningholm odbyły się z tego co kojarzę wszystkie chrzty oprócz Estelle?

   Usuń
  5. Marlenko mi się wydaje, że Król mógł poczekać z tą decyzją o zniesieniu tytułów... tak aby Julian przeszedl tę drogę co bracia i kuzyni. Co myślisz?

   Usuń
  6. Możliwe, że dwór nagra urywki i pojawi się to na stornie kungahuset. Na 100% media będą prowadziły transmisję sprzed Kaplicy więc więc żywo będzie można obejrzeć przybycie gości i później opuszczenie Kaplicy.

   Tylko Estelle i Oscar (jako dzieci nastepczyni tronu) ochrzczone zostały w Kaplicy Zamku Królewskiego. Reszta wnuków w Drottninghom.

   Teoretycznie tak, ale skąd mógł wiedzieć czy na świecie pojawi się jeszcze jakieś dziecko? Można planować, ale nigdy nie wiadomo czy się to uda. Zmiany miały miejsce w 2019 roku, a Julian urodził się dopiero teraz. Z jednej strony ciężko bo możliwe, ze to ostatni wnuk króla i szkoda, ze może tylko jego jedynego uroczystości w całości nie prześledzimy.
   Z drugiej strony w pełni rozumiem decyzję, król nie chciał zwalać tego na Victorię, a jest już po 70tce i sam nie wie ile jeszcze pożyje.

   Usuń
  7. No tak skąd mógł wiedzieć. Jedyne co mógł to poczekać jeszcze "chwilkę".

   Usuń
  8. Z jedne strony chwilkę i teraz już wiemy, że mógł, ale skąd mógł wiedzieć również, że nadal będzie żył w tym roku. Niemniej wielką szkoda :(

   Usuń
 3. Super, nie mogę się już doczekać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Prawdę mówiąc, nie rozumiem decyzji o braku transmisji. Ani nie jest to w stylu SRK, ani nie pasuje do obecnych czasów, gdy właśnie transmisje są lepszym rozwiązaniem niż kiedykolwiek. Czyżby chodziło o komentarze nt. zachowań dzieci po ostatnich chrzcinach? Tak czy siak bardzo zaskakująca decyzja.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno nie chodzi o zachowanie kogokolwiek. Julian nie ma tytułu JKW i jest pandemia i to są dwa najprawdopodobniejsze powody. Czy zaskakująca? Z jednej tak bo przyzwyczaili nas do transmisji z drugiej nie, bo dzieci Maddie czy CP nie należą do dworu królewskiego i mogą sobie pozwolić na skromniejszą i bardziej prywatną ceremonię. Nie wiadomo też jak to wygląda ze strony samej telewizji i ich możliwości/chęci.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź, ale wydaje mi się, że właśnie pandemia jest powodem, dla którego lepiej emitować tego typu uroczystości i w ten sposób pozwolić "uczestniczyć" w chrzcie (zdalnie, a nie osobiście). To oczywiście prawda, że Julian nie ma takiej pozycji jak miały inne dzieci Carla i Madeleine w chwili narodzin, jednak to wciąż członek rodziny królewskiej i zmiana decyzji dot. emisji, która nie zwiększy bezpieczeństwa, pozostaje dla mnie rozczarowująca. Poza tym to chyba ostatni chrzest w tym pokoleniu SRK, więc tym bardziej szkoda, że tego nie zobaczymy :(

   Usuń
 5. Trudno mi sobie wyobrazić chrzest ze Szwecji bez transmisji. Rozpieścili nas za bardzo i przyzwyczaili do oglądania na żywo. Szkoda. Ale mam nadzieję, że cała rodzina będzie mogła się wreszcie na chrzcie spotkać.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Chrztu dokonona"? Już pomijam literówkę, ale można "dokonać chrztu"? Istnieje takie sformułowanie?

  OdpowiedzUsuń
 7. Czemu Sofia i CP nie obserwują prywatnego konta Madeleine na isntagramie?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bo to jest prywatne konto? Z oficjalnych kont nie obserwują prywatnych dla zachowania prywatności. Madeleine z oficjalnego też nie obserwuje prywatnego konta Sofii. Wystarczy wejść w listy obserwacji na ich oficjalnych kontach widać, że są to same oficjalne konta dworu i fundacji. Sofia też ma prywatne konto na instagramie tak jak Madeleine. Szwedzkie media donosiły o tym nie raz, ale nigdy nie ujawniły nazwy jej konta.

   Usuń
  2. Skoro Sofia ma prywatne konto to na nim obserwuje Maddie? No chyba ze mają konflikt. Uppss
   Sofia pewnie pisze tam z facetami jak ją znam

   Usuń
  3. Oo gdzie się spotkałyście, że ją znasz? Prywatne konta mają do siebie to, że nie można zobaczyć kto kogo obserwuje. Media twierdzą, że jest to wspólne konto Sofii i CP.

   Usuń
  4. Wystarczy mi to co o niej wiem, aby stwierdzić, że ją znam i to z niezbyt pozytywnej strony. Napisać coś nie po Twojej myśli i wyskakujesz jak kwoka.

   Usuń
 8. Marlenko jak wygląda sprawa z fryzurami? Mam na myśli, że np. wzoraj Sofia miała wyjście na rozdanie dyplomów i kto wykonuje jej upięcie? Ma swoją fryzjerkę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na co dzień różnie, Sofia ma swojego fryzjera i korzysta z jego usług. W przypadku bankietów z tiarami wszystkie cztery korzystają z usług jednego fr4yzjera, który specjalizuje się w układaniu fryzur do tiar.

   Usuń
  2. Zapewne masz na myśli Marre?

   Usuń
  3. Tak, aczkolwiek Sofia korzysta też czasami z usług innych fryzjerów jeśli chodzi o "zwykłe" wyjścia.

   Usuń
 9. Jak teraz wygląda sytuacja z odpowiedziami na listy? Kto z członków rodziny jest najpewniejszy, jeśli chodzi o odpowiedzi? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nadal Carl Philip i Sofia. Ja na przykład czekam teraz na odpowiedź od króla z okazji urodzin. Zaczynam wątpić, że ją otrzymam. Widziałam, ze5 życzenia z okazji urodzin CP odpowedzi już przychodzą :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.