Wspólny weekend norweskiej i szwedzkiej rodziny królewskiej

2021/09/18

Photo: Johan Hellström, Kungl. Hovstaterna


Jak podaje dwór królewski księżniczka Victoria I książę Daniel z dziećmi zaprosili do Szwecji księcia Haakona, księżną Mette-Marit i księżniczkę Ingrid Alexandrę z Norwegii. Rodzina spędziła wspólnie poprzedni weekend na Gotlandii, a dwory królewskie podzieliły się wspólnym zdjęciem.Norweskiej i Szwedzkiej Rodziny Królewskiej nie łączy tylko przyjaźń, ale również pokrewieństwo. Najbliższą krewną była szwedzka księżniczka Martha (matką obecnego króla Norwegii). Martha urodziła się jako córka księcia Carla i księżnej Ingeborg (księcia i księżnej Vastergotland) oraz wnuczka króla Szwecji, Oscara II. Ponadto była siostrą królowej Belgów, Astrid. W 1929 roku poślubiła następcę norweskiego tronu, księcia Olava. Doczekała się trójki dzieci -Ragnhildy (1930-2012), Astrid (ur. 1932) oraz Haralda (ur. 1937), który w 1991 roku został królem Norwegii.


Ponadto pierwszy król Norwegii po rozwiązaniu unii ze Szwecją był synem króla Danii Frederika VIII i księżniczki szwedzkiej Lovisy, córki króla Szwecji Carla XV.

5 komentarzy

 1. szkoda, ze z drk sie tak nie dogaduja.. widac, ze drk przy nich to takie piąte koło u wozu. Szkoda :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Cudownie, że wreszcie rodziny mogły się spotkać, a rodzice chrzestni zobaczyć swoich chrześniaków, którzy tak wyrośli.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super, że obie rodziny mogły spędzić razem miło czas. Widać, że prywatnie się bardzo lubią. Marlenko, a wiadomo już coś jak będę wyglądało w tym roku rozdanie nagród Nobla albo czy masz jakieś podejrzenia? Jest jeszcze trochę czasu, ale ciekawe czy będzie podobnie jak w zeszłym roku czy możemy jednak liczyć, że będzie jak dawniej i zobaczymy tiary.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety jeszcze za wcześnie żeby było coś wiadomo, aczkolwiek ostatnia wizyta państwowa była już z bankietem więc jest nadzieja.

   Usuń
 4. Świetne zdjęcie widać, że są bardzo zaprzyjaźnieni

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.