Global Child Forum

2015/11/26

svenskdam

Dzisiaj na Zamku Królewskim odbywa się Global Child Forum. Specjalnie z tej okazji do Sztokholmu przyleciała księżniczka Madeleine. Zgodnie z zapowiedzią pojawiła się także księżna Sofia oraz założyciele forum, para królewska. Zabrakło jednak księżniczki Victorii. Jak podają media i rzeczniczka dworu (która późnej zdementowała te informacje) Następczyni Tronu musiała zrezygnować z obecności ze względów bezpieczeństwa (jak podano król i jego Następczyni nie mogą przebywać w jednym pomieszczeniu). Wiadomość ta szybko rozniosła się w mediach, a rzeczniczka zdementowała wcześniejsze informacje i stwierdziła, że Następczyni Tronu miała inne zobowiązania, a jej kolejne spotkania nie ulegają zmianie. SAPO jednoznacznie potwierdziło, że nieobecność Następczyni Tronu jest spowodowana względami bezpieczeństwa. 
World Child and Youth Forum zostało stworzone przez parę królewską w 2009 roku, król pierwszy raz wspomniał o nowo powstającym forum w świątecznym orędziu telewizyjnym, 25 grudnia 2009 roku. Wraz z żoną ogłosił wówczas powstanie nowego forum działającego na rzecz dzieci i młodzieży w związku z 20-leciem Konwencji Narodów Zjednoczonych ds prawnych dotyczących dzieci. Król wyraził również nadzieję, że pierwsze forum będzie mogło odbyć się w Sztokholmie w 2010 roku. Samo przedsięwzięcie określił jako "wspólne marzenie" Jego i królowej Silvii, którzy podczas wielu podróży zagranicznych byli świadkami ubóstwa i niesprawiedliwości, na które były narażone dzieci. Inspiracją dla monarchy były również inne organizacje charytatywne i ruch skautów, w który od lat jest zaangażowany.

"Rodzicielstwo oznacza również zobowiązanie wobec innych, dorastających dzieci i młodzieży. Uważamy, że nasz status niesie obowiązek starania się o poprawę warunków życia dzieci i młodzieży na terenie Szwecji i na świecie" mówił król.

kungahuset

Pierwsze forum zgodnie z nadzieją pary królewskiej odbyło się na Zamku Królewskim w Sztokholmie, 19 listopada 2010 roku. Wzięła w nim udział para królewska, księżniczka Victoria i książę Daniel oraz księżniczka Madeleine.

2011 rok

W 2013 roku World Child and Youth Forum zmieniło nazwę na Global Child Forum. W 2014 roku królowa udała się na satelitarne Global Child Forum do Dubaju w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. W kwietniu 2014 roku Sofia dołączyła do pary królewskiej i księżniczki Victorii na spotkaniu partnerskim forum odbywającym się na Zamku Królewskim.
globalchildforum.org Na początku lata tego roku, na oficjalnej stronie Golbal Child Forum, pojawiły się informacje o honorowym patronacie księżnej Sofii (wraz z żoną zmarłego Nelsona Mandeli i byłą Pierwszą Damą RPA, Gracą Machel) nad tegorocznym forum odbywającym się w Republice Południowej Afryki. 8 września księżna reprezentowała założycieli Forum w Pretori, gdzie wygłosiła swoje pierwsze przemówienie, w którym apelowała o pomoc dla dzieci. Wcześniej w tym tygodniu spotkała się także z zarządem Global Child Forum na formalnym, aczkolwiek nie upublicznionym spotkaniu w związku z dzisiejszym forum.

Wczoraj w godzinach popołudniowych księżniczka Madeleine przybyła do Sztokholmu i jak twierdzą media jeszcze dzisiaj wróci do Anglii. Na dzisiejszą okazję wybrała białą bluzkę i żakiet od Zary. Z kolei księżna Sofia postawiła na zakrywający ciążowy brzuszek żakiet o prostym kroju od COS.

svenskdam
aftonbladet
aftonbladet

38 komentarzy

 1. nie ma Vic (czyżby się gorzej czuła i stą nieobecność?)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ma jej ze względów bezpieczeństwa. Będzie o tym w zaktualizowanej wersji posta.

   Usuń
  2. czyżby teraz nie miała pojawiać się w towarzystwie ojca podczas oficjalnych wyjść?
   z drugiej strony forum jest w pałacu, więc taka inforacja, że nawet w pałacu nie są w stanie zapewnić im bezpieczeństwa (słabe to)

   Usuń
  3. W Szwecji jest teraz duże zagrożenie terrorysyczne, więc nie ma się czemu dziwić. Poza tym Victoria jest Następczynią Tronu i spodziewa się kolejnego następcy (zapasowego ale jednak). Trochę to dziwne, tak jak powiedziałaś forum odbywa się na Zamku Królewskim, ale zdecydowano o zwiększonym poziomie bezpieczeństwa. Poza tym ochrona na dzisiejszej konferencji jest większa niż przy okazji ślubów. Dwór teraz zdementował tą informację (tym samym rano ją potwierdził, ale to taki mały szczegół). Rzeczniczka dworu podała, że reszta kalendarza nie ulega zmianie, a Victoria miała dzisiaj inne zobowiązania. Za to SAPO potwierdziło tą decyzję dworu i nieobecność Victorii ze względu na bezpieczeństwo. Nie rozumiem stwierdzenia, nie są w stanie zapewnić im bezpieczeństwa, oczywiście, że są ale wolą unikać takich sytuacji, ja ta dzisiaj, kiedy obecna jest niemal cała rodzina królewska. Jest tam masa ludzi, owszem są dokładnie sprawdzani, a ochrona (po raz pierwszy) ma przy sobie broń, ale nigdy nic nie wiadomo.

   Usuń
  4. Nie sądzę, żeby to była błaha decyzja, a niech sobie posiedzi w domu. Włączylam właśnie telewizor (mieszkam w Szwecji) na kanale informacyjnym cały czas o tym mówią. Jak twierdzą szwedzcy dziennikarze, jest duże zagrożenie terrorysyczne, a Victorię dosłownie zawrócono, a ona sama była już gotowa na forum. Decyzji nie podjęła ona a dwór oraz król. Zresztą na wszystkich szwedzkich portalach informacyjnych jest tym mowa. Podobnież wszystko jest już ustalone i jutro będzie miała wszystkie spotkania. Problem polega na tym, że tutaj ochronę zapewnia jedynie ochrona SAPO zatrudniona dla dworu. Co do Nobli jest o tyle lepsza sytuacja, że państwo zapewni o wiele większą ochronę, wchodzący na ceremonią będą podobnież rewidowani. Państwo ma zapewnić jak najlepszą ochronę i tradycyjnie wszyscy mają się tam pojawić.
   Szwedzkie media przeraziły się tą sytuacją i uznały decyzję za dobrą i zrozumiałą. Najważniejsze jest teraz bezpieczeństwo księżniczki i jej dziecka.
   Przeczytałam także, że informacje zdementowała rzeczniczka dworu również ze względów bezpieczeństwa, aby nie pokazać, że najważniejsze instytucje i ludzie "stają na głowie".

   Usuń
  5. Myślę, że takie decyzje na pewno nigdy nie są podejmowane bez powodu. Wiadomo, jaka jest dzisiaj sytuacja...

   Usuń
 2. to zdjęcie potwierdza nieobecność Vic
  https://pbs.twimg.com/media/CUuZB6sUsAAFjNu.jpg:large

  OdpowiedzUsuń
 3. Sofia i Madde wyglądają świetnie, chociaż stylizacja Sofii bardziej mi się podoba :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Maddie na tych zdjęciach nie podobna do siebie samej. A Sofia ma dziwny zwis materiału na bluzce. Aczkolwiek ładnie:)
  Czyli to forum teraz trwa, tak? A zdjęcia z wczoraj?

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie lubię kroju spodni, które Madeleine często ubiera :/ Takie kwadratowe:( Po Sofii ciąży nie widać póki co.

  OdpowiedzUsuń
 6. http://demotywatory.pl/4582330/Najbardziej-romantyczna-para

  OdpowiedzUsuń
 7. Dzisiaj jest jakaś kolacja z Project Playground? O której?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do informacji nie podano godziny rozpoczęcia kolacji.

   Usuń
  2. A zdjęcia się pojawią? Jak myślisz?

   Usuń
  3. W ubiegłym roku były. Najpierw tylko z ich przybycia, ale późnej pojawiły się również przyjęcia. Miejmy nadzieję, że tak będzie i tym razem :)

   Usuń
 8. Madde chyba schudła.
  Sofia ma ciekawą bluzkę, którą odwraca uwagę od brzuszka i fajnie, bo tak wszyscy skupiają się na najważniejszym celu GCF.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. zgadzam się, fajnie że nie ubrała czegoś obcisłego, bo było by więcej komentarzy dot. wielkości brzucha itd., a tak tą bluzką odwróciła uwagę od swojej ciąży.
   Gdybyśmy nie wiedzieli, że spodziewa sie dziecka, to po tym stroju nie można by się tego domyślić

   Usuń
 9. Mam pytanie, co do duńskich korzeni Sofii? Kto w jej rodzinie był z Danii? Ojciec jest w połowie Duńczykiem... Więc babcia, czy dziadek?

  OdpowiedzUsuń
 10. Jak bliscy zwracają się do Carla Philipa? Dwoma imionami czy jednym z nich?

  OdpowiedzUsuń
 11. Madde jest śliczna

  OdpowiedzUsuń
 12. Co za świat... Teraz mało kto czuje się bezpiecznie...

  OdpowiedzUsuń
 13. Ostatnio w Zarze zastanawiałam się, czy nie kupić sobie bluzki z tasiemką i narzutki, a tu proszę, moja Madeleine ma takie coś, chyba sobie sprawię prezent ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja zastanawiam się nad żakietem, widziałam go w Zarze, zresztą tak jak i tą bluzkę :)

   Usuń
 14. Wydaje mi się ,że Madeleine schudła i to sporo :) Wygląda na prawdę bardzo bardzo ładnie . :)
  Sofia także wygląda super nie widać w ogóle po niej ,żeby była w ciązy :)
  Kiedy będzie nastepna okazja do zobaczenia Madeleine i Sofii ? :)
  Obie wyglądały świętnie :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Pięknie jak zawsze Księżniczka Madeleine,królowa Sylwia elegancka.Styl Sofii nie podoba mi się spodnie za krótkie,bluzka dziwna:(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Za krótkie? To tzw. cygaretki i takie właśnie mają być!

   Usuń
  2. Wiem co to są za spodnie ale jej nie pasują źle w tym zestawie wygląda nie dopasowała tego.Może jak by miała inne buty takie delikatniejsze to lepiej by wyglądała.Myślę,że powinna poszukać stylisty by jej podpowiedział jak się ubierać bo to nie jest mocną stroną Sofii.

   Usuń
  3. Każdy ma swój gust. Ja bardzo lubię styl Sofii, jest bardzo elegancki i nowoczesny. Bardzo się cieszę, że często nosi spodnie, a nie jak inne księżne czy księżniczki ciągle sukienki albo spódnice. Moim zdaniem dobrze dobiera stroje, nie podobała mi się może jej jedna czy dwie stylizacje od ślubu, ale też nie były najgorsze. Zawsze ubiera się w coś innego, zaskakuje (mnie pozytywnie) nie ma u niej żadnej monotonii. A jeśli chodzi o stylistykę to korzysta z,porad stylistki księżniczki Victorii.

   Usuń
 16. Zamieszanie z nieobecnością Victorii świadczy o tym że ochrona miała jakieś podejrzenia co do niebezpieczeństwa, rzecznik dworu pogubił się w zeznaniach bo nie chcieli wzbudzać niepokoju i zbędnej sensacji

  OdpowiedzUsuń
 17. Blog jest świetny i uwielbiałabym go czytać, gdyby nie rażące błędy :/ tak jak ten poniżej.

  "Z kolei księżna Sofia postawiła naruszający ciążowy brzuszek żakiet o prostym kroju od COS"

  Nie jest to hejt z mojej strony, zdaję sobie sprawę, jak ciężko jest prowadzić bloga z uwagi na dużo informacji z różnych stron i for. Ja rozumiem, że ktoś może nie mieć czasu, ma pracę, szkołę, inne zobowiązania i obowiązki. Ale naprawdę, przed publikacją wypadałoby przeczytać to, co zamierza się opublikować. Jeżeli autorka podjęła się takiej pracy, to niech ma to ręce i nogi i niech zasługuje na dużą 5 z plusem.
  Wiem, że zaraz wiele osób "siądzie na mnie" i powie, że jak mi się nie podoba to mogę nie czytać. Otóż NIE - nie przestanę czytać, bo blog jest super i widzę, że Marlena wkłada wiele serca w swoja pasję. Ale czytałoby się go o wiele lepiej gdyby nie błędy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wątpię, żeby błędy takie jak ten często się zdarzały, ponieważ zwyczajowo nie piszę z telefonu. Akurat część o stylizacjach dopisałam z telefonu i słownik się automatycznie włączył.

   Usuń
  2. Rozumiem, jesteśmy tylko ludźmi, a mylić się jest rzeczą ludzką :)

   Blog jest naprawdę rzetelny w informacje, wszystko "na czasie", notki tematyczne są bardzo interesujące. Słowem - blog na 5+. Widać, jak wiele serca i energii wkładasz w prowadzenie bloga, czytelnicy to widzą i czują.

   Usuń
 18. Jakoś panie mnie nie zachwyciły tym razem... Spodziewałam się raczej jakiejś sukienki koktajlowej czy płaszczyka, no i Victorii :) Dwór coś kręci jeśli chodzi o przyczynę jej nieobecności ;)
  Madeleine wyglądała promiennie :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Maddie wyglądała bardzo ładnie, Sofia ubrała ciekawą bluzkę. Szkoda, że nie było Vic. Jednak bezpieczeństwo jest najważniejsze!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.