Najnowsze informacje

2015/12/07

royalcorrespondent

Wczoraj księżna Sofia świętowała 31 urodziny. Z tej okazji uczniowie szkoły w Dalarna, do której niegdyś uczęszczała księżna, przygotowały dla niej specjalne laurki z życzeniami.

expressen

***
W ostatnim wywiadzie królowa Silvia przyznała, że stara się ograniczyć Victorii i Sofii ich oficjalne obowiązki z powodu ciąży. "Obie czują się silne" przyznaje króla i chcą być bardzo aktywne, spotykać ludzi i angażować się w projekty. Królowa przyznała, że stara się im wytłumaczyć, że musza teraz więcej odpoczywać i nie przemęczać się. Dlatego też para królewska zdecydowała, że Victoria nie weźmie udziału w Global Child Forum. Jak powiedziała królowa, zdecydowaliśmy, że tak będzie najlepiej. Było tam dużo ludzi, a Victoria zbliża się do zaawansowanej ciąży i zdecydowanie nie powinna się przemęczać i ograniczać liczbę spotkań takich jak te.

***

The Swedish royal family stand during the ceremony. Pictured from left is Queen Silvia, King Carl XVI Gustaf and their daughter Crown Princess Victoria

W czwartek będzie miało miejsce uroczyste wręczenie Nagród Nobla. Tak jak w ubiegłym roku na scenie zasiądą para królewska oraz Następczyni Tronu z mężem, a także około 100 przedstawicieli  Royal Swedish Academy of Sciences, the Nobel Assembly of Karolinska Institutet i the Swedish Academy, a także przedstawiciele Fundacji Nobla i poprzedni Laureaci. W pierwszym rzędzie pod sceną zasiądą książę Carl Philip z żoną, księżniczka Madeleine z mężem oraz księżniczka Christina, pani Magnuson z małżonkiem. 

Transmisja z ceremonii rozpocznie się na SVT o 16.25. Ja już teraz zapraszam Was w czwartek o 16.00 na blog gdzie znajdziecie link do transmisji i najświeższe informacje!

***

W niedzielę, 20 grudnia, odbędzie się uroczyste posiedzenie Szwedzkiej królewskiej Akademii Nauk. Tradycyjnie uczestniczy w nim cała rodzina królewska, w tym roku najprawdopodobniej zabraknie księżniczki Madeleine i Jej męża, którzy będą w tym czasie w Anglii. 

***

Pojawiają się kolejne informacje na temat uroczystości w przyszłym roku. Ale zacznijmy po kolei:

 • koniec lutego/początek marca - narodziny drugiego dziecka księżniczki Victorii i księcia Daniela. Poród będzie miała najprawdopodobniej miejsce w szpitalu Karolinska, gdzie w 2012 roku przyszła na świat księżniczka Estelle, a w 1977 roku Victoria. 
 • kwiecień  - narodziny pierwszego dziecka księcia Carla Philipa i księżnej Sofii.
 • 30 kwietnia - urodziny króla. Możemy spodziewać się tak jak w poprzednich latach uroczystości rozłożonych nawet na kilka dni! Mógłby to być oficjalny bankiet na Zamku Królewskim z oficjalnie zaproszonymi gośćmi (członkami innych rodzin panujących) prywatny obiad w Pałacu Drottningholm Odbędzie się także Te Deum na część króla. Możemy się spodziewać, że tradycyjnie rodzina królewska pojawi się na dziedzińcu Zamku, gdzie król odbierze życzenia. 
 • 19 czerwca - 40 rocznica ślubu pary królewskiej. Jak dotąd nie ma żadnych informacji na temat programu uroczystości. Z okazji 25 rocznic ślubu zorganizowano ogromne uroczystości i kilka przyjęć.
 • 19 czerwca - będzie także inną rocznicą. Tego dni minie 40 lat od kiedy Silvia Sommerlath została królową. Pojawiają się plotki o przygotowywaniu przez dwór uroczystości z tej okazji.
 • Chrzciny. Przyjęte jest, że chrzest odbywa się trzy miesiące p o porodzie. Możemy więc spodziewać się takich uroczystości w maju/czerwcu/lipcu przyszłego roku. 
***

W niedzielę będzie miał miejsce dzień Świętej Łucji. W obrębie tego dnia członek rodziny królewskiej powinien odebrać świąteczne choinki, a dwór powinien opublikować życzenia prosto z Pałacu Haga.  

12 komentarzy

 1. Super , ile tych wydarzeń ! :) Mama wie co najlepsze, niech Vic i Sofia odpoczywają :)

  OdpowiedzUsuń
 2. No to będzie się działo. Co to za szkoła Sofii? Jak się oficjalnie nazywa?
  Aha i jej ojciec nie jest w połowie Duńczykiem, tylko Szwedem, który urodził się w Danii (rodziców ma Szwedów). A od kiedy mieszkali w Taby, bo wiem, że do 1991r.?

  OdpowiedzUsuń
 3. Osobiście liczę na obecność innych rk podczas obchodów urodzin króla ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam nadzieję,że księżniczka Madeleine pojawi się podczas uroczystości Szweckiej Królewskiej Akademii Nauk. Najbardziej zależy mi żeby właśnie stylizacje Madeleine zobaczyć,oczywiście stylizacje Księżniczki Victorii i Królowej Sylwii też bardzo chętnie zobaczę.
  To prawda Księżniczka powinna zacząć się trochę więcej oszczędzać ale nam zawsze miło ją zobaczyć:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Kiedy możemy się spodziewać zdjęcia noworocznego i Aret med Kungafamiljen?
  W Norwegii już jest

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zdjęcia noworocznego możemy się spodziewać oczywiście (jak sama nazwa wskazuje) przed samym nowym rokiem. Co do programu jest emitowany na początku stycznia, jakieś informacje powinny się niedługo pojawić :)

   Usuń
 6. Pojutrze Noble. Co za eksytacyja:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tyle dobrego w ciągu jednego roku! ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. No to szykuje się wiele atrakcji dla Nas czytelników notek, a dla Ciebie multum pracy :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Następny rok będzie bardzo ciekawy, super

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.