40 lat z królową Silvią - spotkanie z Gretą Garbo

2016/03/20

The Royal Forums


Chyba każdy z nas słyszał o wspaniałej  szwedzkiej aktorce - Grecie Garbo. Pod koniec życia mieszkała ona w Stanach, to właśnie tam para królewska spotkała się z nią, na dwa lata przed śmiercią aktorki.

Król i królowa odbywali w 1988 roku podróż po Stanach Zjednoczonych. Ostatniego dnia wizyty w Ameryce w drodze do East Side para królewska znalazła chwilę na niezapomniane spotkanie. Greta Gatbo miała wówczas 83 lata i od blisko czterdziestu nie pojawiła się na szklanym ekranie. Jak wspominała późnej była zdenerwowana spotkaniem, szczególnie, iż przed spotkaniem poinformowano ją, że król i królowa Szwecji chcą ją poznać i złożyć jej hołd. Spotkanie to było dla niej ogromnie ważne, w końcu miała poznać swojego króla i jego żonę. Opinia publiczna o nim nie wiedziała, było go prywatne i nigdzie nie ogłaszane spotkanie. Nigdy żaden szwedzki monarcha nie złożył takiej wizyty jak ta, ale to była Garbo.
 Wreszcie drzwi otworzyły się a do pomieszczenia weszili Karol Gustaw i Silvia. Po pełnym formalności powitaniu rozpoczęła się rozmowa, oczywiście błaha na temat pogody i innych lekkich tematów, zakończona tematami związanymi z historią Szwedzkiej kinematografii. Rozmawiali po szwedzku. Całe spotkanie miało pozostać tajemnicą. Wyszło ono na jaw dopiero po śmierci aktorki, która miała wcześniej opowiedzieć o nim przyjacielowi, Svenowi Broman.

"Królowa Silvia jest wspaniała, naprawdę mam najpiękniejszą królową na świecie." Miała dodać, "ale muszę ci powiedzieć, że zrobiłam coś bardzo głupiego. Nosiłam moje ciemne okulary, król nie mógł zobaczyć, że wyglądałam tak jak kiedy poznałam jego ojca, wie Pan, księcia Gustawa Adolfa".

Greta Garbo jako królowa Szwecji, Krystyna w filmie z 1933 roku


Warto wspomnieć, że Greta Garbo już wcześniej nawiązała bliskie kontakty z członkami rodziny królewskiej. Carl Johan Bernadotte (mówiło się, że po nim imiona otrzyma książę Oscar) mieszkał w Stanach Zjednoczonych, a w związku z pracą swojej żony, Kirstin, poznał wielkie gwiazdy Hollywood, zaczynając od Cary'ego Granta, Birgit Nilsson, przez Avę Gardner, Gregory'ego Peck, po Ginę Lollobrigidę i Cary'ego Coopera. Małżonkowie przyjaźnili się także z Arystotelesem Onassisem i jego żoną Jackie, z którymi spędzali wolny czas na luksusowym jachcie. Mimo pwszystko Carl Johnan  zdradził, że nade wszystko najbardziej lubił Gigi, mowa oczywiście o Grecie Garbo, " zawsze do niej dzwoniłem" zdradził Bernadotte.

8 komentarzy

 1. Na pierwszym zdjęciu król i królowa są w towarzystwie prezydenta USA, Reagana i jego żony Nancy, która odeszła na początku marca tego roku...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadza się.:) Pewnie cieżko o zdjęcie z Gretą Garbo skoro spotkanie miało charakter iście prywatny.;)
   Greta Garbo... legenda...

   Usuń
  2. Specjalnie wybrałam to zdjęcie. Fotografia z Parą Prezydencką została zrobiona w trakcie wyżej wspomnianej podróży do Stanów w 1988 roku. Kiedy Prezydent Reagan wraz z małżonką wydali bankiet na cześć pary królewskiej. Zdjęcie z Gretą Garbo nigdy nie powstało, aktorka spotykała różnych członków rodziny królewskiej, ale fotografie się nie zachowały, lub zwyczajnie nie uwieczniono tych spotkań.

   Usuń
  3. Długo przygladalam się pierwszemu zdjęciu i mi ono do tekstu nie pasowało, bo doszukiwałam się podobieństwa Nancy do Grety 😁 brak podpisu pod zdjęciem jest bardzo mylacy, jeśli ktoś nie zna historii USA to mógł mieć z nim problem

   Usuń
 2. Jesteś niesamowita, a twój blog jest uzależniający! Kocham SRK, nie przestawaj pisać! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. O ja cię, będę Twoją stałą odwiedzającą. Dzięki! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna seria. Dopiero pierwsza część, a już mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń
 5. Zapowiada się interesująca seria ! :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.