Rodzaje kapeluszy - część 2

2016/08/23

 

Dziś czeka na Was druga część notki na temat rodzajów kapeluszy. W poprzednim poście mieliśmy okazję dowiedzieć się więcej o 5 różnych rodzajach nakryć głowy - KLIK

Melonik ( The Bowler ) 


Historia: Melonik został stworzony w 1849 roku dla Edwarda i Williama Coke, młodszych braci 2. hrabiego Leicester. Bracia Coke chcieli zapoczątkować nowy styl kapeluszy wśród leśników w rodzinnym majątku (Holkam Hall). Bracia wymyśli projekt a ich wykonanie zlecili popularnej do dziś marce Lock & Co. Kapelusz jest dość popularny wśród mężczyzn w Wielkiej Brytanii do dziś, jednak swoje zastosowanie znalazł również w modzie damskiej. 


Charakterystyka: Tradycyjny, melonik jest z zaokrąglonym rondem.

The Pillbox


Historia: Rodzaj od dawna związany z mundurami wojskowymi, często noszony z paskiem pod brodą. Kapelusze the Pillbox wsławiły się w modzie w 1960 roku, kiedy to pierwsza dama USA Jackie Kennedy wybrała właśnie ten kapelusz podczas inauguracji swojego męża. Od tamtego czas zostały one równie często noszone przez monarchów.


Charakterystyka:  Brak brzegów, płaskie nakrycie i proste, pionowe boki. 

Feodora 


Historia: W 1857 roku Włoski modystka, Borsalino, stworzył kapelusz filcowy z marszczeniem w środkowej części. Kapelusz szybko stał się jego znakiem rozpoznawczym. Dziesięć lat później, w 1889 roku, Sarah Bernhardt przyjęła rolę księżnej Fedory w sztuce Victorien Sardou. Właśnie tam miała na sobie kaplelusz pochodzący od Borsalino. Kapelusz stał się hitem oraz co ciekawe przyjął nazwę fikcyjnej bohaterki!  


Charakterystyka: Podłużne wgniecenie w dół na środku po obu stronach. Środek może mieć zróżnicowany kształt. 

Turban 

Queen Máxima, June 19, 2013 in Fabienne Delvigne | The Royal Hats Blog

Historia: Turbany są powszechnie znane od tysięcy lat jako znak tradycji religijnej,cgłównie noszone w religii islamskiej i Seikh. Historia tego rodzaju jest tak długa jak i dokładnie nie znana. Turban pierwszy ukazał się w udokumentowanej historii w XIV wieku pod koniec okupacji Maurów w Hiszpanii. Stał się popularnym elementem mody dla kobiet w 1920.


Charakterystyka: Turbany opierają na płótnie, są one wykonane z wielu warstw owiniętych wokół głowy.

Patrycja

8 komentarzy

 1. Najbardziej podoba mi się feodora-taki zwyczajny, klasyczny :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się..a turban okropny..jeszcze ten żółty w groszki

   Usuń
 2. Mam pytanie nie na temat: Czy jak się wyśle list księżniczce Victorii to czy wysyłają odpowiedź z pałacu?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznam, że ja wysylalam wiele razy listy do Victorii i nie dostałam jeszcze żadnej odpowiedzi. Na pewno odpowiadają na listy do Sofii. Co do Maddie widziałam odpowiedzi od niej w internecie, na początku lipca wysłałam do niej list. Odpowiedzi jeszcze nie dostałam.

   Usuń
  2. Dziękuję za odpowiedź :)

   Usuń
 3. Turbany szczególnie uwielbia Maxima,pillbox jest taki ponad czas,kojarzy się z klasyczną elegancją,Victoria pięknie w nim wyglądała na chrzcie Nicolasa.Ja bym chyba najbardziej wolała jednak zawiadacką i swobodną Fedorę.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 4. Warto byłoby poprawić błędy stylistyczne szczególnie w opisie kapelusza Fedora/Feodora(?)

  Victoria na chrzcie Nicholasa miała okropny pillbox!

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.