Pogrzeb Oscara Bernadotte - kim był hrabia af Wisborg?

2018/12/03

svenskdam.se

W niedzielę król Carl Gustaf i królowa Silvia, księżniczka Victoria oraz książę Carl Philip i księżna Sofia towarzyszyli w ostatniej drodze hrabiemu Oscarowi Bernadotte. Na pogrzeb hrabiego Wisborg w Uppsali przybyło około dwustu najbliższych zmarłego w tym jego najstarsza siostra 102-letnia hrabina Dagmar.

svenskdam.se

Oscar Carl Emanuel Bernadotte, hrabia Wisborg, urodził się 12 lipca 1921 roku, jako syn hrabiego Carla Oscara Bernadotte i Marianne de Geer. Jego dziadek ze strony ojca (książę Oscar) był drugim synem króla Oscara II i bratem króla Gustafa V (po nim panował Gustaf Adolf, a następnie Carl XVI Gustaf - obecny król). Ojciec Oscara zdał maturę w Sztokholmie i rozpoczął pracę jako podporucznik w Livregementets dragoner w 1911 roku. Kilka lat późnej przeniósł się na małą farmę w Malmö. W latach 1925-1944 pracował w zarządzie powiatu Uppsala, był także członkiem Szwedzkiej Królewskiej Akademii Górnictwa i Leśnictwa czy Stowarzyszenia Rolniczego Uppsali. W 1915 roku poślubił Marianne de Geer, z którą rozwiódł się w 1935 roku po dwudziestu latach małżeństwa. 10 kwietnia 1916 roku na świat przyszło ich pierwsze dziecko - Dagmar Ebba Marta Marianne Bernadotte (nadal żyjąca nestorka rodu Bernadotte). Dwa lata późnej Nils Carl Oscar, który zmarł w wieku dwóch lat oraz najmłodsi Oscar Carl Emanuel (którego pogrzeb odbył się w niedzielę) i Martha Elsa Catharina.

Bernadotte Art Awards 2014, od lewej, Margot Eklund, hrabia Oscar Bernadotte af Wisborg, hrabina Dagmar Bernadotte af Wisborg.

Hrabia zmarł 3 listopada w wieku 97 lat. Za życia odegrał ważną rolę w życiu młodego króla Carla Gustafa, który stracił ojca w bardzo młodym wieku. Monarcha skomentował śmierć wuja, mówiąc: Mam wiele wspaniałych wspomnień ze wszystkich wizyt, które moja rodzina i ja odbyliśmy w Frötuna gård, gdzie zawsze byliśmy przyjmowani z wielką gościnnością i i czuliśmy się jak w domu. Uważa się, że księżniczka Victoria nazywała swojego syna, księcia Oscara, na cześć hrabiego. Oscar Bernadotte powiedział w wywiadzie po narodzinach małego księcia: Księżniczka Victoria to urocza osoba, a my jesteśmy naprawdę wspaniałymi przyjaciółmi.

Jak wiadomo hrabia był żonaty dwa razy i doczekał się łącznie czwórki dzieci i dziewięciorga wnucząt (nie wiadomo ilu prawnucząt). 18 marca 1944 roku ożenił się z Ebbą Gyllenkrook, para doczekała się córki: Ebby Marianne Charlotte Bernadotte (Ebba wraz ze swoim pierwszym mężem,  Pontusem Reuterswärd, ma dwójkę dzieci: Gustafa Oscara Pontusa Reuterswärd i Annę Ebbę Charlotte Reuterswärd). Z drugiego małżeństwa z Gertrud Ollen ma trójkę dzieci. Na świat przyszli po kolei Christina Bernadotte (ma dwóch synów z drugiego małżeństwa Andersa i Johana), Birgitta (doczekała się również dwóch synów Charlesa i Jana) oraz syna, Carla Louisa (ma trzy córki - Josephine, Frederikę i Elsę). Ostatnie 16 lat swojego życia spędził z Margot Ekelund, która zmarła w ubiegłym roku.

svenskdam.se

Ceremonia pogrzebowa odbyła się w Rasbo kyrka w Uppsali. Zebraliśmy się tutaj w kościele w Rasbo, aby ostatecznie pożegnać się z Oscarem Bernadottem, hrabią Wisborg. Teraz jego podróż dobiegła końca - powiedział proboszcz  Folke T Olofsson. - Oscar Bernadotte miał długie, bogate życie jako lider biznesu, działacz na rzecz kraju i leśnictwa, jako entuzjasta myślistwa i wojska. Ale przede wszystkim jak ojciec, dziadek i pradziadek. Para królewska tradycyjnie złożyła wieniec od rodziny z monogramami swoimi, księżniczki Victorii i księcia Daniela, księcia Carla Philipa i księżnej Sofii oraz księżniczki Madeleine i Christophera O'Neill. Podczas ceremonii pogrzebowej zagrano znany utwór What a wonderful world zgodnie z życzeniem zmarłego. 

3 komentarze

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.