Królewski projektant - książę Carl Philip

2021/05/13

Foto: Linda Broström, Kungl.Hovstaterna


W 1979 roku królowa oczekiwała narodzin drugiego dziecka. 13 maja, na kilka tygodni przed terminem porodu na Zamku Królewskim w Sztokholmie przyszedł na świat chłopiec i nowy następca szwedzkiego tronu, książę Carl Philip. Król Carl XVI Gustaf przebywał wówczas w Mainau, gdzie świętował 70 urodziny hrabiego Lennarta Bernadotte. Szybko przerwał wizytę i wrócił do Sztokholmu. 

Został ochrzczony 31 sierpnia w Kaplicy Zamku Królewskiego w Sztokholmie, zaraz po powrocie z letnich wakacji na Olandii.  Jego rodzicami chrzestnymi zostali: Bertil, książę Halland, bawarski książę Leopold, królowa Danii Margreth II oraz Birgitta, księżna Hohenzollern-Sigmaringen. W swojej biografii królowa wspominała, że podczas nabożeństwa starsza siostra, księżniczka Victoria, dała pokaz swojej miłości i troski o młodszego brata.Do głosu w Szwecji doszły ruchy domagające się zniesienia primogenitury męskiej w sukcesji do tronu. Król otwarcie wyraził niechęć do takich zmian, jednak rząd doprowadził do ich wprowadzenia. Carl Philip przestał być Następcą Tronu w wieku ośmiu miesięcy, 1 stycznia 1980 roku. Tytuł ten przeszedł na jego starszą siostrę, księżniczką Victorię. W lecie tamtego roku mały książę stawiał pierwsze kroki na plaży przy sekretnym domku rodzina na Olandii. To tam spędzają upalne dni kiedy ogród przy Pałacu Solliden jest otwarty dla zwiedzających. Na plaży możemy pływać, łowić ryby, które pieczemy późnej w naszej domowej kuchni. Są tysiące rzeczy, które robimy z grupą energicznych dzieci. opowiadała przed laty królowa Silvia.W czasie wakacji król był przede wszystkim dla rodziny, zabierał dzieci na wycieczki, bawił się z nimi, budował łodzie. Zawsze dbał o to aby były otoczone zwierzętami i znały przyrodę. Nauczył je poczucia obowiązku i wraz z żoną starł się dać im jak najnormalniejsze dzieciństwo. Wieczorami, kiedy królowa wreszcie ułożyła trójkę do snu, król wpadał do ich pokoi, wyciągał z łóżek i zabierał na wycieczki samochodem. Rodzeństwo w piżamach z zainteresowaniem wyglądało przez okna samochodu i słuchało opowieści taty. Wyjazdy na wakacje zawsze Nas cieszyły, kiedy kończyło się pakowanie i docierały tu wyładowane ciężarówki. Najpierw biegliśmy na pole truskawek i zajadaliśmy się dojrzałymi w słońcu owocami, wtedy czuliśmy, że na prawdę jest lato, opowiadała księżniczka Madeleine. Carl Philip odkrył wspólną pasję z królem - łowienie ryb, które później razem przygotowywali na kolację. Ta tradycja ojca i syna przetrwała do dzisiaj i nadal podczas letnich wakacji razem łowią i przygotowują kolację.

Carl Philip dokładnie pamięta, że w Solliden na śniadanie podawano jajka z kurnika znajdującego się na terenie posiadłości, nie daleko niego nadal znajduje się sad, w którym obecnie jest więcej warzyw, kiedyś były tam same truskawki siedzieliśmy tu godzinami, aż Nas rozbolały brzuchy - wspomina rodzeństwo. Królowa opowiadała nieraz o letnich wakacjach: Dzieci zawsze miały zwierzęta  jeździły z wszystkimi do Solliden. Mieliśmy szofera, który był gotów wieźć wszystkich domowych pupilów, psy, papugi, króliki, patyczaki, ślimaka też mieliśmy. Ślimaka dobrze zapamiętał też król Carl Gustaf.: zjawił się pewnego lata, właściwie ona, miała na imię Johanna i została w lesie. W latach '80 para królewska z dziećmi jechała na Olandię samochodem, nikt nawet nie pomyślał o samolocie. Wszystkie zwierzęta jechały z nami, podróż trwała długo, bo jechaliśmy bardzo wolno, sześć siedem godzin - kontynuuje królowa - zapytałam szofera jak sobie radzi, a on powiedział, nigdy więcej transportu Zoo do Zooliden". Cała rodzina jadała posiłki na łące lub tarasie posiadłości, cieszyliśmy się kiedy mogliśmy zjeść śniadanie z rodzicami, to było coś wyjątkowego, byliśmy uszczęśliwieni, tata Nas rozśmieszał, uwielbiał żartować. W Solliden to było najważniejsze. Pewnego razu pomiędzy Victorią i Carlem wybuchła kłótnia o to jak mają nazwać zbudowana przez króla tratwę - płaszczka, jak chciała Victoria, czy rozpłaszczka, jak chciał Carl Philip. Dzieci przekrzykiwały się do momentu, aż Victoria stwierdziła, że pełna nazwa będzie brzmieć rozpłaszczka, a w skrócie będą ją nazywać płaszczką.W 1984 roku Carl Philip poszedł po raz pierwszy do przedszkola Västerled, gdzie uczęszczał przez kolejne dwa lata. Jesienią 1986 roku rozpoczął naukę w szkole w Smedslättsskolan w Bromma, gdzie ukończył szkołę podstawową (klasy 1-3). Następnie uczęszczał do Ålstensskolan również w Bromma i stamtąd udał się na jesieni 1992 r. do Enskilda Gymnasiet w Sztokholmie. W podstawówce okazało się, że tak jak ojciec i starsza siostra jest dyslektykiem. W tym czasie był również harcerzem, tak jak tata z który uczył go i pomagał w zdobywaniu nowych odznak. Jesienią 1994 roku przeniósł się od Stanów Zjednoczonych i rozpoczął naukę w  prywatnej  koedukacyjnej placówce Kent School w Connecticut. W USA książę spędził dwa lata, a następnie kontynuował naukę w liceum Lundbergs w Värmland. Na początku 2001 roku rozpoczął służbę wojskową.  W latach 2001 -2002 odbywał kurs na oficera marynarki. W tym czasie wziął także udział w długiej podróży na pokładzie górniczego statku HMS Carlskrona. Latem 2004 roku książę uczestniczył w kilku rozległych ćwiczeniach marynarki wojennej w Stockholm Archipelag, a w grudniu tamtego roku został Porucznikiem Królewskiej Marynarki Wojennej Szwecji. Przez kolejne lata z przerwami służył w wojsku. W 2020 roku jako wojskowy wspierał wraz z innymi żołnierzami szwedzkie instytucje i szpitale. 

Nie od dziś wiadomo, że ogromną pasją księcia są wyścigi samochodowe. Treningom poświęca kilka godzin niemal każdego dnia. Wymaga to ogromnej dyscypliny i determinacji. W zimie całe godziny spędza na symulatorach lub forach kartingowych, a w lecie ćwiczy na prawdziwych torach wyścigowych. Nie jest to jednak jedyne zajęcie księcia. Na co dzień książę pracuje w dwóch swoich firmach będących spółkami prowadzonymi z Oscarem Kylebergiem. Już w dzieciństwie książę interesował się sztuką i fotografią. Właśnie z tymi dziedzinami postanowił połączyć swoje dalsze życie. W maju 2005 roku wraz z innymi studentami przedstawił swoją pierwszą wystawę fotografii w Royal Mews. Był to wymóg uczelni, którą właśnie kończył. Zdjęcia autorstwa księcia przedstawiały bezdomnych, korzystających z pomocy parafii św. Klary w Sztokholmie. Przez trzy tygodnie Carl Philip fotografował ludzkie interakcje pomiędzy pracownikami parafii a bezdomnymi i byłymi narkomanami. Kilka tygodni późnej ukończył Forsbergs School for Graphic Design.


Pod koniec sierpnia 2006 roku dwór poinformował o decyzji księcia na temat dalszego kształcenia w dziedzinie fotografii. Kilka tygodni późnej był już w Waszyngtonie gdzie rozpoczął pracę w siedzibie magazynu National Geographic. Książę zdobył wówczas ogromne doświadczenie na temat robienia zdjęć oraz ich późniejszej obróbki. Następnie Carl Philip współpracował z fotografem National Geographic, Matthiasem Klum. W czasie pracy z nim książę odwiedził siedem kontynentów gdzie fotografował naturę, krajobrazy i zwyczajne życie miejscowych. Towarzyszyły im kamery National Geographic. Kilka tygodni po zakończeniu zdjęć kanał National Geographic wyemitował program na temat projektu księcia i fotografa.

Wiosną 2007 roku rozpoczął naukę wzornictwa na Rhode Islandii School of Design w Stanach Zjednoczonych. W październiku 2008 roli pod pseudonimem wygrał konkurs zorganizowany przez Martha's Vinyard Museum w Massachusetts i zaprojektował logo muzeum. Na początku 2009 roku zaprojektował linię srebrnych sztućców CPB 2091 dla szwedzkiej firmy mema/GAB. Wówczas książę zdecydował się pójść drogą swojego wuja, Sigvarda Bernadotte i zająć się projektowaniem. Dwa lata późnej wrócił do współpracy z firmą i zaprojektował kolejną linię ekskluzywnych, pozłacanych sztućców. W 2012 roku książę rozpoczął nowy projekt wraz z Oscarem Kylberg, tym razem zaprojektował kolekcję porcelany. Projekty panów eksperci uznali za bardzo praktyczne i nowoczesne oraz cieszyły się one ogromnym zainteresowaniem. Kilka tygodni późnej panowie rozpoczęli nowy projekt. Tym razem zajęli się projektowaniem ręcznie tkanych dywanów. Zostały one sprzedane na specjalnie zorganizowanej aukcji, a zebrane pieniądze zostały przekazane na World Childhood Foundation. W tym czasie Carl Philip i Oscar byli już rozpoznawalnym duetem w designerskim światku i założyli swoją własną firmę - Bernadotte&Kyleberg. 

W pierwszej połowie 2009 roku zakończył długoletni związek z Emmą Pernlad. W lecie tego samego roku za pośrednictwem przyjaciół poznał Sofię Hellqvist. Jak wspomina Carl Philip: Spotkaliśmy się na obiedzie. Siedziałem w restauracji z przyjaciółmi, i Sofia weszła ze swoim przyjacielem, który znał moich przyjaciół. To było "kliknięcie", od razu. Jak wspomina Sofia Patrzyliśmy na siebie nieśmiało, a niektórzy mówili, że to ten jedyny, albo to i tak się tak skończy, nie mogłam uwierzyć.  Zapytał, czy chciałabym iść z nim na gokarty. Prawdopodobnie chciał pokazać swoje umiejętności wyścigowe

27 czerwca 2014 roku dwór królewski ogłosił ważną konferencję na Zamku Królewskim, jednak nie podał szczegółów ani tematu spotkania. Szybko media rozpoczęły spekulacje na temat możliwych zaręczyn pary. Wreszcie, drzwi prowadzące na dziedziniec otworzyły się, a w kierunku wejścia do Zamku szybkim krokiem przeszedł szczęśliwy książę Carl Philip i Sofia Hellqvist. Zaręczyny były już pewne, wszyscy mogli zobaczyć piękny pierścionek Sofii, jednak na oficjalny komunikat podano dopiero o 17:12.

Marszałek dworu ma dzisiaj przyjemność ogłosić zaręczyny między księciem Carlem Philipa i Sofią Hellqvist.

Jego Królewska Mość, Król, wyraził zgodę, aby Książę Carl Philip zawarł związek małżeński z panną Sofia Hellqvist, zgodnie z przepisami konstytucyjnymi i po uzyskaniu zgody rządu.


Data ślubu nie została jeszcze określona, ale ceremonia odbędzie się latem 2015 roku.

Svante Lindqvist
Marszałek Dworu
Dwór przekazał również, że Sofia przyjmie po ślubie tytuł  Jej Królewskiej Wysokości, księżnej Värmland. Podczas konferencji okazało się, że zaręczyny były idealnie zaplanowane, a Carl Philip oświadczył się Sofii wcześnie rano tego samego dnia. Byłam zaskoczona i powiedziałam tak zdecydowanie tak. Czuję się naprawdę dobrze i po prostu dobrze, w końcu stajemy się zespołem. - stwierdziła narzeczona. Para królewska przyglądająca się konferencji na uboczu skwitowała zaręczyny bardzo krótko: My czekaliśmy ... i czekaliśmy... i czekaliśmy. Ślub pary odbył się 13 czerwca 2015 roku w Kaplicy Zamku Królewskiego, a następnie przyjęcie weselne, również na Zamku.

Krótko po ślubie książęca para założyła własną fundację skupiającą się na pomocy dzieciom z dysleksją oraz walką z cyberprzemocą.  Czytanie i pisanie to bardzo złożona umiejętność, której wszyscy musimy się nauczyć, ale dla niektórych jest trudniejsza. Wczesne wykrycie dysleksji może mieć duży wpływ! - apelował w Londynie książę Carl Philip. W 2019 roku książęca para rozwinęła projekt Nej Nahtat mający zwrócić uwagę na prześladowanie w sieci. Bardzo ważne jest, aby przekonać dzieci, że w internecie musimy postępować w taki sam sposób, jak w zwykłym życiu codziennym. Więc taki jaki jesteś w prawdziwym życiu, powinieneś być w sieci. Dzisiaj nie jest to tak oczywiste. Łatwiej jest napisać coś anonimowo nie myśląc o konsekwencjach. Dla przykładu mówiąc ci coś okropnego w twarz,  widzę twoją reakcję. Musimy pamiętać o tym, że odbiorca w sieci też w jakiś sposób reaguje i cierpi - mówi książę Carl Philip. Książęca para przyznała, że już teraz uczy dzieci jak powinny postępować zarówno w sieci jak i w realnym życiu. Prawdopodobnie można tego nauczyć głównie przez empatię, bycie ludzkim i tworzenie zasad. Nasze dzieci mają zaledwie trzy i dwa lata (przyp. wypowiedź pochodzi z 2019 roku). Już rozmawiamy z dziećmi o tym, że dobrze jest być tym, kim jesteś, że powinno się okazywać empatię i współczucie wszystkim ludziom, czy to w zwykłym świecie, czy na telefonie komórkowym.


W kwietniu 2016 roku na świat przyszedł pierwszy syn książęcej pary, książę Alexander. W sierpniu 2017 roku na świecie pojawił się książę Gabriel. Ostatni syn pary, książę Julian urodził się w marcu 2021 roku. W 2019 roku dwór ogłosił zmiany tytularne w królewskiej rodzinie. Dzieci księcia Carla Philipa i księżniczki Madeleine utraciły tytuły JKW. Rozpoczęło to dyskusję nad przyszłością księcia Carla Philipa i księżnej Sofii oraz jej pracy na rzecz monarchii. Nadal mamy zobowiązania, które wypełnimy. Planujemy projekty nie tylko na kolejne tygodnie i miesiące, ale czasami dość daleko w przyszłość. - stwierdził książę Carl Philip. Oczywiście istnieją pewne ograniczenia dotyczące tego, co możesz zrobić jako książę lub księżniczka przy wyborze zawodu. Bardzo często angażujemy się w różne działania non-profit. Brak tytułów JKW otwiera drzwi dla naszych chłopców i ich kuzynów, dzięki czemu teraz mają możliwość stworzenia swojej przyszłości, tak jak uważają za najlepsze i najważniejsze dla nich - dodał w wywiadzie.11 komentarzy

 1. Tak, część z postów, które były wcześniej publikowane w tej kwestii też wróci po przeredagowaniu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie spodziewałam się tak obszernego posta, to praktycznie cała biografia! Jak zawsze post fenomenalny i zawierający mnóstwo ciekawych informacji. I co najważniejsze, niewzięty na szybko np. z wiki czy innych łatwo dostępnych źródeł tylko napisany, jak to się mówi, "z duszą". Dziękuję Marleno! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio jego biografię pisałam siedem lat temu, więc zasłużyła na odświeżenie :)

   Usuń
 3. Dopytując: czyli obecne posty o projektantach zostaną zedytowane/uzupełnione/zaktualizowane (ale wciąż pozostaną jako stare posty), czy może to będzie coś nowego?

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno niedługo wrócą starsze posty z archiwum, będą również zaktualizowane. Postaram się, żeby później pojawiły się też zupełne nowe posty związane ze stylem :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetny post :)
  Wszystkiego najlepszego dla Księcia Carla Philipa!

  OdpowiedzUsuń
 6. Znakomity post :) Marlenko, mam takie pytanie - bo rzecz w tym, że zwykle piszesz posty, które są opisowe. Nie pamiętam postów z wyliczaniem np. jak "X faktów o...", które bardzo często można spotkać na innych blogach. Osobiście się cieszę, bo bardzo lubię czytać Twoje posty-opowieści, ale zastanawia mnie, czy tamtych nie lubisz, czy jest to podyktowane czymś innym. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 7. jest mały błąd.Podałaś, że Gabriel urodził się w 2018.

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo ciekawe, nie wiedziałam wszystkiego :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Cześć! Czy jest jakaś możliwość obejrzenia story o tytułach królewskich poza instagramem? Nieważne czy wersja mówiona czy nawet sam zapis tekstu. Chodzi o osoby, które nie mają insta i nie mają do tego dostępu :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, wystarczy bezpośredni link, nie trzeba mieć konta na intagramie. https://www.instagram.com/p/CPBfEWPh4vT/
   Jeśli chodzi o story mogę podesłać w jakiś sposób prywatnie :)

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.