Sobota z tiarą - The Cameo Tiara

2014/02/08

Pierwszą osobą, która nosiła tę tiarę była córka cesarzowej Józefiny, przez krótki czas holenderska królowa, Hortensja. Mówi się, że pierwszą właścicielką biżuterii, była sama Józefina. Tiara została wykonana na początku XIX wieku, a Jej twórcą był Marie-Étienne Nitot, oficjalny jubiler rodziny, wcześniej Marii Antoniny jak i Napoleona.

 Na szczycie diademu, w otoczeniu pereł przedstawiono postacie z mitologii greckiej (m.in. Amora i Psyche), mówi się, że początkowo nie były one częścią tiary, prawdopodobnie małe postacie zostały wykonane wcześniej, a Niot miał za zadanie dodać je do konstrukcji. Tiara w całej okazałości trafiła w ręce wnuczki cesarzowej Józefiny, królowej Szwecji i Norwegii, noszącej takie samo imię. Niektórzy sugerują, że był to prezent ślubny cesarzowej, chociaż Józefina zmarła prawie dekadę przed ślubem swej wnuczki ze szwedzkim monarchą. Królowa zostawiła tiarę w spadku swej córce, księżniczce Eugenii, która nigdy nie stanęła na ślubnym kobiercu, w związku z tym diadem przekazano późnej Jej bratankowi, księciu Eugeniuszowi ( synowi króla Oskara II i królowej Zofii). Był kawalerem, ale często wypożyczał ją żonie bratankę, Małgorzacie. 

Embed from Getty Images
Embed from Getty Images

Tiara wróciła do głównej linii rodziny królewskiej w 1932 roku, kiedy to książę Eugeniusz podarował tiarę w prezencie ślubnym, księżnej Sybilli (matce króla Karola XVI Gustawa). Od tego czasu na swych ślubach nosiły je: księżniczka Brigitta w 1961 roku, księżniczka Desiree w '64, królowa Sylvia w '76 i ostatnio księżniczka Victoria w 2010 roku. Kilkakrotnie królowa Sylvia nosiła tę tiarę podczas oficjalnych bankietów. 
Embed from Getty Images

5 komentarzy

 1. Ta tiara nie należy do moich ulubionych, ale trzeba przyznać, że Vic wyglądała w niej pięknie :) Czy nazwa "Sobota z tiarą" oznacza cykl notek ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Ta tiara jest moim zdaniem jedną z najpiękniejszych będących w posiadaniu rodzin królewskich. Uwielbiam cameo

  OdpowiedzUsuń
 3. może sie powtarzam ale ta tiara 'zapiera dech' taka jest cudna

  OdpowiedzUsuń
 4. Wiktoria w tej tiarze wygląda cudnie

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.