Moja królewska biblioteczka

2016/06/21


Na początku tygodnia dotarły do mnie ostatnie, długo wyczekiwane książki, mogę więc wreszcie dodać tak długo przez Was wyczekiwany post na temat książek! Czekam na Wasze opinie dot. książek. Może możecie mi i Nam wszystkim polecić jakieś pozycje?Język: Szwedzki

 Wspaniałe albumy opisujące poszczególne lata z życia Szwedzkiej Rodziny Królewskiej. Jak dotąd udało mi się kupić dwa opisujące w zdjęciach rok 1996 i 1998. Egzemplarz z 1996 roku ukazuje dziesiątki zdjęć z calego życia króla jako, że świętował tamtego roku 50 urodzony.


Język: Szwedzki

Kolejny piękny łup, który trafił do mnie niedawno. Został wydany z okazji urodzin księżniczki Victorii. Znajdziemy w nim setki unikatowych zdjęć księżniczki, jej rodzeństwa, i całej rodziny królewskiej. 


Język: Szwedzki

Det Kungliga Året to kolejna archiwalna pozycja, którą teraz całkowicie zastąpiły filmy pod tym samym tytułem. Mój egzemplarz opisuje 18 urodziny Victorii. Dzięki temu znajdziemy w nim nie tylko zdjęcia z 1995 roku, ale także z całego życia Następczyni Tronu.


Martha Schad napisała całą serię książek o Wielkich Dynastiach. Choć jest to pozycja sprzed ponad 10 lat stanowi ogromną kopalnie wiedzy na temat szwedzkiej monarchii i dynastii Bernadotte. 


Język: Szwedzki

Przepiękny album na temat ślubu pary królewskiej wydany w 1976 roku na krótko po Królewskim weselu! Znajdziemy tutaj dziesiątki zdjęć i informacji na temat ceremonii.


Język: niemiecki 

Biografia księżniczki Victorii wydana na krótko po ślubie książęcej pary w 2010 roku. Na blogu pojawiło się już wiele ciekawostek i informacji z tej książki.


Język: niemiecki 

Jeden z !oich ostatnich zakupów. Książkę zdążyłam dopiero przejrzeć.


Język: angielski 

Mająca ponad 10 lat biografia księżnej Mary z Danii. !oge ja szczerze polecić, kosztowała dość duzo, ale stanowi wspaniałą pamiątkę z masą ciekawych informacji.


Książka opisująca pracę austalisjkiego Vogue. W książce znajdziemy rozdział o sesji księżnej Mary do tego ekskluzywnego magazynu.


Język: niemiecki 


Wspaniała książka, napisana przez wspaniałą kobietę. Nie jest to jedynie autobiografia królowej. W jej oczach śledzimy nie tylko jej życie i niespodziewaną miłość do króla Husseina, ale także wydarzenia na Bliskim Wschodzie. Noor to bardzo ciekawa i godna podziwu kobieta. Jest osobą publiczną, znaną praktycznie na całym świecie, więc z pewnością jej samej było trudno napisać coś o samej sobie, zdając sobie sprawę, że wszyscy w jej otoczeniu po nią sięgną. Wspaniale się czyta historię jej i Husseina, a koniec książki chwyta za serce. Książka okazała się świetną lekturą, napisaną dość lekko, ale z całą pewnością nie podejmującą jedynie lekkich tematów.

Recenzja - KLIKJedna z najlepszych biografii jakie kiedykolwiek przeczytałam, bardzo rzetelna, przedstawia bardzo dużo informacji. Ukazuje realia dworu cesarskiego, na którym mimo wszystko nie było "różowo", a także Elżbietę, której daleko do cukierkowego ideału i, która z całą pewnością była trudną osobą. Przede wszystkim nie jest to przesłodzona biografia Elzbiety, niczym w filmie Sissi w reżyserii Marischki. Przedstawiono w niej prawdziwe życie i prawdziwą Elżbietę, która od tak dawna elektryzuje rzesze ludzi.


Nieprzeczytana


Książkę czyta się dobrze, jest napisana w inny sposób niż wszystkie inne (a przeczytałam większość wydanych biografii księżnej po polsku). Aczkolwiek mam mieszane uczucia, Autorowi brak obiektywizmu i czasami, az irytuje jego stosunek do księżnej, o ktore j najwyraźniej nie miał wysokiego mniemania.


Mój ostatni zakup dotyczacy Grace. Jeśli ktoś lubi chomikować piękne zdjęcia to coś dla niego. Obszerny album prezentuje przepiękne fotografie Grace i cytaty, wypowiedziane przez nią samą i osoby z jej otoczenia.


To nie jest kolejna książka o Grecie Kelly - aktorce, to biografia Grace, księżnej Monako. Opiera się przede wszystkim na wspomnieniach najbliższych syna, księcia Alberta II, obecnego władcy Monako, i księcia Rainiera, męża Grace. Znajdziemy mpw niej nie tylko informacje o księżnej, ale także (jeśli nie przede wszystkim) politykę, problemy z jakimi spotkało się księstwo i jaki udział w odrodzeniu Monako i przyniesieniu mu tak ogromnego prestiżu miała księżna.


Moja pierwsza biografia Grace. Pochłonęłam ją w niecałe dwa dni. Pomimo niedociągnięć i niektórych opimi Autora jest to świetna pozycja.


Druga książka tego samego autora. Tym razem o księżnej Dianie. 


Świetna książka, chociaż lepiej czytało mi się "Tacy byliśmy" Paula Burrella, to pochłonęłam ją równie szybko. Czytając opisy pracującej księżnej, oglądającej filmy, grającej na fortepianie, czy stojącej na szczycie schodów w nowej sukience pytając, "jak ci się podoba?", oczami wyobraźni mimowolnie widzi się Dianę w tych sytuacjach i wielu, wielu innych. Książka rysuje obraz księżnej w oczach osoby, która znała ją znakomicie. Może i nie ujawnia jakiś szczególnych, zadziwiających faktów z jej życia. Ale czy to jest wada? Czytając opisy codziennych sytuacji, codziennego życia na, których właściwie opiera się książka, możemy zobaczyć jaka Diana była na co dzień. A nie podawanie sekretów księżnej uważam po prostu za poszanowanie jej pamięci. Poza tym pojawia się wiele mniej lub w ogóle nieznanych faktów jak stan psychiczny Diany i jej zainteresowanie astrologią i innymi. Nie jest to przede wszystkim sucha biografia przedstawiająca od deski do deski, chronologicznie wydarzenia z życia Diany.Znajdziemy tutaj wiele zarówno smutnych jak i zabawnych historii i anegdot.


Zdecydowanie moja ulubiona książka o księżnej Dianie. Bardzo dobrze się czytało i trudno mi było się oderwać. Zamieszczone w środku zdjęcia apartamentów ogromnie ułatwiają czytanie książki i działają na wyobraźnię. Czytając o różnych sytuacjach od razu możemy sobie je wyobrazić. Paul Burrell przede wszystkim znał Dianę, miał z nią do czynienia na co dzień. Widział wiele, słyszał wiele i znał Dianę bardzo dobrze. Nie znajdziemy tutaj jednak nieznanych faktów z jej życia, mimo wszystko autor szanuje swoją pracodawczynie. Znajdziemy opisy życia codziennego Diany, to jaką była naprawdę. Okazuje się, że do tego nie potrzebne są jakieś sensacyjne, nieznane informacje, ale opisy zwykłych sytuacji i krótkie anegdoty przekazywane przez autora. Nie jest to jednak przesłodzona książka, możemy tutaj znaleźć opisy sytuacji, które na pewno nie mówią dobrze o księżnej i ukazują jej faktyczne życie, stan psychiczny, a czasami także jej opinie na różne tematy, których z racji swojej roli nigdy nie ujawniała.


Czekałam na nowe wydanie tej książki z niecierpliwością, w końcu wstrząsnęła światem. Jednak nie dowiedziałam się z niej sensacyjnych informacji, których oczekiwałam czytając recenzje czy artykuły w prasie. Dianą jak i samą monarchią interesuję się od lat, mam w biblioteczce wiele jej biografii , oglądałam wiele programów, nic mnie nie zaskoczyło. Aczkolwiek jesli byłby to moja pierwsza lektura na temat księżnej byłabym z pewnością bardzo zadowolona z książki. Jeśli ktoś mało wie o Dianie z czystym sercem mogę polecić.


Piękna książka wydana po śmierci księżnej, stanowiąca przede wszystkim zbiór pięknych zdjęć i najważniejsze informacje z życia Diany.


Mam dość mieszane uczucia, autorka wyraźnie nie przepada ani za Królową Matką ani za całą "familją" brytyjską, co czasami irytuje, a już na pewno nie ułatwia czytania. Chwilami przez niechęć autorki do bohaterki książki ma się wrażenie, że jest po prostu nie obiektywna. W książce pojawia się jednak wiele interesujących faktów, historii czy zdarzeń. Osoba Królowej Matki zawsze mnie intrygowała i obok księżnej Diany była jedyną osobą, która interesuje mnie z całej Brytyjskiej monarchii, dużo o niej czytałam i obawiałam się nie znajdę tutaj nic nowego, aczkolwiek pod tym względem się nie zawiodłam.Królowa Matka jest bardzo ciekawą i tajemniczą postacią, a w tej książce można znaleźć naprawdę wiele ciekawych informacji.


 Jest to jak najbardziej ciekawa, wciągająca i obszerna książka, zbierająca wiele bardziej i mniej znanych faktów z życia królowej. Ciekawe i zabawne andektotki przeplatają się z ważnymi informacjami dzięki czemu tak grubą książkę czyta się szybko i nie można się od niej oderwać.


Recenzja - KLIK.


Dobrze napisana, ciekawa książka. Jednak osobiście nie znalazłam w niej żadnych nieznanych mi wcześniej faktów. Tak czy inaczej sądzę, że każdy powinien ją mieć!


Mercedes Salisaches, popularna hiszpańska dziennikarka i zdobywczyni nagrody Alfonsa X Mądrego za książkę Wygnana Królowa", wciela się w rolę królowej Wiktorii Eugenii Battenberg i z jej perspektywy opisuje życie hiszpańskiej królowej.

Recenzja - KLIK


Album o ślubach królewskich kosztował mnie jakieś 11 euro, jest to bardzo ciekawa książka/album w języku niemieckim i angielskim, znajdziemy tam zdjęcia z najważniejszych ślubów królewskich od królowej Elżbiety po Williama i Kate. 


Ku mojej uciesze pierwsze dwa, obszerne rozdziały poświęcono Victorii i Danielowi oraz kolejny królowej Silvii i królowej Karolowi Gustawowi. 


Royal Style opisuje style ubierania królowych, księżniczek i księżnych. Znajdziemy tam informacje o stylach najróżniejszych osobistości począwszy od Marii Antoniny. Mi osobiście bardzo spodobały się rozdziały poświęcone księżniczce Victorii i księżnej Charlene. 


Przepiękny album, książka świetnie wydana. Wspaniale się ogląda i czyta, krótkie notki biograficzne mówiące przede wszystkim o stylu bohaterek, wśród których znalazły się księżna Grace i księżna Diana.


Recenzja - KLIK 


Bez kłótni królów i papieży, za to z królewną na każdej stronie.

Na początku tego roku zupełnym przypadkiem trafiłam na bardzo ciekawy blog Kobiety i Historia. W bardzo szybkim tempie przeczytałam wszystkie posty, a kiedy okazało się, że Autorką wydała swoją książkę z radością po nią sięgnęłam. I tak jak się spodziewałam, nie zawiodłam się!

Recenzja - KLIK


Ciekawa książka opisująca historie Kopciuszków Naszych czasów. Napisana łatwym językiem, rozdziały podzielone są na poszczególne księżne i królowe, nie są zbyt długie, ale w ciekawy sposób ukazują najważniejsze informacje i historie znajomości małżonków.


O ile ciekawie wybrano księżniczki opisane w tej książce o tyle całkowicie się zawiodłam. Dla osób, które nie interesują się monarchią i nie interesuje ich poprawność dat, imion i tytułów, a czasami po prostu faktów historycznych (jak na przykład wstąpienie szwedzkiego króla na tron i to kim był dla swojego poprzednika, nie synem, a wnukiem), będzie to fajna lektura. Aczkolwiek ja nie dałam rady tego przeczytać, ciągle powtarzające się błędy okropnie mnie irytowały. Szczególnie w rozdziale o szwedzkiej księżniczce Victorii, która pośród opisanych tutaj kobiet jest najbardziej znana, a znalezienie prawdziwych informacji jest bardzo łatwe.


Monarchią interesuje się od ponad siedmiu lat, sama piszę od ponad dwóch o Szwedzkiej Rodzinie Królewskiej. Tak więc Brytyjska Rodzina Królewska nie była tutaj powodem do zakupu książki, a raczej Szwedzka, a właściwie wszystkie trzy Skandynawskie rodziny, o których rzadko można w Polsce przeczytać, a które wydają mi się o wiele ciekawsze od Brytyjskiej monarchii. Osobiście spodziewałam się czegoś lepszego. Po pierwsze książka nie jest w ogóle obiektywna. Nie ma tutaj niczego czego nie można znaleźć w sieci. Czasami można odnieść wrażenie, że czyta się tylko ploteczki, a czasami sensacyjne informacje, które autor podaje za prawdziwe są w rzeczywistości jedynie insynuacjami i fałszywymi plotkami. Co troszkę zniekształca obraz przedstawionych osób. Sama znalazłam tam kilka błędów, także przy opisach zdjęć. Poza tym książka jest bardzo ładnie wydana, można pochwalić sposób w jaki ułożono w niej wydarzenia, czy opisywane sytuacje, wszystko tworzy spójną całość i łączy poszczególne rodziny monarsze.


Książka opisująca polskie dynastie panujące.


Mam zdecydowanie mieszane uczucia co do tej książki. Sensacja goni sensację, a informacje na pewno w większości nie prawdziwe i wyzssane z palca, jeśli nie przez samego Autora, to przez królewskich obserwatorów z Anglii, na których Rybarczyk się powołuje. Jeśli ktoś lubi takie tanie ploteczki przeczyta książkę z przyjemnością.


Jedna z najpiękniej wydanych książek jakie czytałam. Jest to raczej wstęp do dalszych poszukiwań informacji o kobietach wspomnianych w książce. Z całą pewnością nie wyczerpuje ona tematu przedstawionych postaci. Bardzo zaciekawiło mnie w jaki sposób dobrano bohaterki, Eugenia czy Sisi z pewnością nie miały takich zasług jak caryca Katarzyna, ale również były ogromnie ciekawymi postaciami i na swój sposób zawładnęły Europą, może nie w tak dosłownym znaczeniu, ale jednak.


Książka przedstawiająca losy sześciu kobiet, które zapisały się na kartach historii. czyta się bardzo dobrze i szybko, podobnie jak poprzednia pozycja zachęca do zapoznania się z większą ilością informacji na temat przedstawionych królowych. Mnie osobiście bardzo ucieszył rozdział o królowej Krystynie Szwedzkiej.


Te romanse wydarzyły się naprawdę, a mimo to zachwycają bardziej niż te znane z bajek. Rozgrywały się na przestrzeni siedmiuset lat, w ciągu których monarchowie ryzykowali wszystko, by zaspokoić swoje pożądanie.

Nieprzeczytane


Świetna książka,podzielona na krótkie rozdziały stanowiące oddzielne historie. Zaskakujące, zabawne i tragiczne historie zebrane w krótkich rozdziałach. Świetna książka, dla tych, którzy nie mają masy wolnego czasu. 


Nieprzeczytane 


Bardzo dobra, interesująca książka. Przedstawia prawdziwe realia cesarskiego dworu i wstrząsającą, a zarazem piękną, historię głównych bohaterów. Jak najbardziej godną polecenia i przede wszystkim wciągająca pozycja. Masa faktów i sprawdzonych informacji, co mnie osobiście najbardziej do niej przekonało.


Posiadam również cztery książki dotyczące manier. Pierwsza to "Współczesne maniery - jak nie zmęczyć się w drodze na szczyt". Jest to bardzo przydatny i ciekawy poradnik dla każdej z Nas. Pomoże Nam zarówno e życiu codziennym, pracy i kontaktach z innymi.


Przywitaj się z królową, to idealne źródło informacji o etykiecie i dobrych manierach, przeplatane zabawnymi anedoktami ze świata władzy.


"Kodeks towarzyski. Jak się powinien zachować człowiek wytworny w domu i poza domem" to książka, którą znalazłam jakiś czas temu u babci. Teraz stanowi raczej uroczą lekturę i trochę rozrywki.


ABC dobrego wychowania,to również książka, którą znalazłam u babci. Wydana została w... 1959 roku. Dowiemy się z niej wszystkiego o dobrym zachowaniu i zorganizowaniu uroczystości od chrztu do pogrzebu. Ponad pół wieku późnej nie które rady mogą wydać się zabawne i dziwne, z drugiej strony możemy znaleźć tam kilka ponadczasowych rad. Recenzja - KLIK 


Moje życie w haremie, to na pewno nie romantyczna historia. Autorka książki opowiada o miesiącach spędzonych w haremie księcia Brunei.
 Jillian jest ekskluzywną call girl, pewnego dnia udaje się na casting i dostaje pracę w Brunei. Jak się później okazuje w haremie młodszego brata Sułtana. Książka opisuje nieskończoną ilość przyjęć, walkę o uznanie księcia, a raczej o trafienie do jego łóżka. Chwilami, aż trudno uwierzyć, że coś takiego działo się zaledwie kilkanaście lat temu!


Sekrety księżniczki to nic innego jak chwytająca za serce i poruszająca historia kobiet pozbawionych praw i zniewolonych przez mężczyzn.  

Recenzja - KLIK


16 komentarzy

 1. Cudna kolekcja ;)
  Ja mam tylko kilka książek i kilka gazet np z maja wydaną w Niemczech gdzie piszą tylko o rodzinach królewskich

  Ps. Gdzie kupiłaś książkę o ślubach królewskich?

  Pozdrawiam, K.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wow, co za kolekcja! Ja nie przeczytałam pewnie nawet połowy z tych książek, które masz w swojej biblioteczce.
  Książką "Prawdziwa królowa" też byłam zachywcona, naprawdę świetnie się ją czyta, jest tam całe mnóstwo ciekawostek na temat Elżbiety II. Natomiast po lekturze "Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon" moje nastawienie do królowej matki drastycznie się zmieniło. Do tamtej pory była dla mnie raczej postacią neutralną, teraz nie darzę jej sympatią w ogóle. Denerwujące było też wplatanie co pewien czas prywatnych historii autorki, która chyba po prostu usilnie próbowała przypomnieć o swojej obecności, przynajmniej ja tak to odebrałam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękna kolekcja, część z nich również czytałam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo obszerna kolekcja , moja jest o wiele wiele mniejsza.

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękna kolekcja. Niestety ja mam tylko ''Niegrzeczne księżniczki''. A mama ma książkę ''Królewskie skandale''.

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo dużo ciekawych pozycji :)

  Pozdrawiam, Jabłuszkooo ♡
  Szelest stron - kilk!

  OdpowiedzUsuń
 7. Rewelacja! Zazdroszczę biografii Victorii!
  Jeśli chodzi o książki to polecam - Klątwa rodu Grimaldich

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo fajny post, ale czy mogłabyś na nowo wstawić zdjęcia? Większość się nie wczytuje i nie wiem o jakie książki chodzi :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U mnie wszystko się wyświetla :) może odśwież stronę.

   Usuń
  2. Ja też mam problem z wyświetlaniem zdjęć :(

   Usuń
  3. Mikuna Mel 21 czerwca 2016 22:49--> mam ten sam problem :/

   Marleno mimo tego co powyżej gratuluje kolekcji. Czy mogłabyś zdradzić gdzie udało Ci się kupić biografię Mary w jęz. angielskim? Czy ta ta, która była wydana po duńsku i ją przetłumaczono?
   Znasz prócz angielskiego i z tego co pamiętam trochę szwedzkiego, ale i niemiecki, że w tych językach także kupujesz książki?

   Usuń
  4. Po południu się tym zajmę :) niemieckiego uczę się najdłużej ze wszystkich języków, bo ponad 10 lat i z niemieckiego zdawałam maturę.

   Książkę o Mary kupiłam na niemieckim Amazon, jest to pierwsza biografia o Mary ;)

   Usuń
 9. Świetny post! Już wybrałam dwie książki, których jeszcze nie czytałam, a po które muszę sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wow! Pozazdrościć kolekcji. Też wybrałam sobie kilka książek, które są w twoim poście.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.