Gdzie mieszkają członkowie rodziny królewskiej?

2015/12/17Embed from Getty Images 

Para królewska od lat '80 mieszka w pałacu Drottningholm na wyspie Lovön (na przedmieściach Sztokholmu).  W 1991 roku pałac jako jedno z pierwszych miejsc w Szwecji, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przepiękna rezydencja w stylu renesansowym została wybudowana pod koniec XVII wieku, otacza go równie piękny park w stylu barokowym. Obecnie mieszka tam para królewska, dorastały tam dzieci króla i królowej, a pewnego dnia zamieszka tam następczyni tronu, już jako królowa, wraz ze swoją rodziną. Dużą część całego obiektu udostępniona jest zwiedzającym, na terenie okazałej rezydencji znajduje się także XVIII wieczny teatr w którym teraz znajduje się muzeum. Pod koniec listopada ogrody Drottningholm zostały zamknięte dla zwiedzających że względu na zagrożenie terrorystyczne.

Do Pałacu przylega również Kaplica, w której zostały ochrzczone dzieci najmłodszej córki pary królewskiej, księżniczki Madeleine. W czerwcu 2010 roku w pałacu odbyło się prywatne przyjęcie przed ślubne Victorii i Daniela, a w 2013 roku przyjęcie weselne Madeleine i Christophera.
Nie zapominajmy także o pawilonie chińskim, którego renowację osobiście nadzorowała para królewska.


Aż do przeprowadzki do Haga Palace mieszkała tam księżniczka Victoria. Daniel, będąc jeszcze jej chłopakiem, wynajął małe mieszkanko kilka kroków od apartamentów Victorii. Niedługo po zaręczynach para postanowiła, że zamieszka po ślubie w pałacu Haga w gminie Solna, na przedmieściach Sztokholmu. W 2011 roku rozpoczęto remont rezydencji, a pomagała w tym księżniczka Madeleine, która interesuje się wystrojem wnętrz. Niegdyś w pałacu Haga dorastał król Karol Gustaw wraz z rodzeństwem. Victoria przyznała, że cieszyła się, że teraz zamieszka tam z rodziną "czuję, że koło się zatacza". 

Embed from Getty Images

"To piękne, zobaczyć dom, w którym mieszkałam jako dziecko, przywrócony do życia," powiedziała w jednym z wywiadów Księżniczka Christina. "To piękny dom. Myślę, że będą tu szczęśliwi.", dodała. Dom składa się z 25 pokoi, a większość stanowi część oficjalna rezydencji. Do pałacu przylegają ogrody udostępniane zwiedzającym,  jego część została wydzielona do prywatnego użytku rodziny. Na terenie prywatnych ogrodów znajduje się domek dla dzieci zbudowany w latach '40, który był miejscem zabaw króla i jego sióstr, a teraz służy księżniczce Estelle. W tym roku po raz w ogrodach rozstawiono trampolinę na której większość dnia spędzała Estelle. 


Już przekraczając próg Hagi, można poczuć bijące ciepło, w holu łączącym tradycję z nowoczesnością, można podziwiać kunsztowne fotografie wykonane w przypałacowych ogrodach i Okelbo przez Ralfa Turander'a. Następnie salon z oszałamiającym zegarem, będącym niegdyś własnością dziadka Victorii. Został przekazany Jego najstarszej córce Margareth'cie. Kiedy przeniosła się do mniejszego domu, był on przechowywany w pałacu. Kiedy dowiedziała się, że Victoria przeprowadza się do Hagi, podarowała zegar bratanicy. 


Kolejne pomieszczenie, biblioteka, to tutaj para udziela większości wywiadów i pozuje do rodzinnych zdjęć. Jest to najprawdopodobniej najczęściej fotografowane pomieszczenie w pałacu.


Ostatnie pomieszczenie przyciągające uwagę, jest zdecydowanie w szwedzkim stylu. Największą uwagę przykuwa obraz księżnej Lilian, który para otrzymała w prezencie ślubnym.


"Dla nas ważne było, aby w domu, znalazło się to, czego oczekuje się od domu . Jest to przytulne i świetne miejsce dla dorastania Estelle i naszych przyszłych dzieci (...) Posiadanie własnego miejsca jest wyjątkowe. Wychowałem się w mieszkaniu w Ockelbo, a następnie przeniosłem się do domu szeregowego. Uczucie jest takie samo. Ludzie wyobrażają sobie, że wszystko jest lepsze, jeśli jest tylko większe. Ale mogę powiedzieć, że tak nie jest. Liczy się rodzina. (...) Dorastanie w domu w Ockelbo z mamą i tatą i oglądanie jak Estelle dorasta tutaj. To to samo. Dom jest w domu. " - opowiadał książę Daniel.


Villę Solbacken na Djurgarten wybudowano w latach '30 ubiegłego wieku. To tam po swoim ślubie zamieszkał książę Bertil wraz z żoną, księżną Lilian. Zmarły w 1997 roku książę zapisał rezydencję swojemu chrześniakowi, księciu Carlowi Philipowi. W rezydencji, aż do swojej śmierci w 2013 roku mieszkała księżna Lilian. Książę Carl Philip i księżna Sofia już w jednym z wywiadów przyznali, że to tam zamieszkają. Remont miał rozpocząć się jeszcze w tym roku jednak postanowiono wstrzymać do początku przyszłego. Jak się okazuje 270 metrowa rezydencja wymaga gruntownego remontu, o wiele poważniejszego niż początkowo przypuszczano. Konieczna okazała się wymiana rur w całym domu, a także instalacji elektrycznej i ogrzewania. Jednak największym wydatkiem ma być pozbycie się azbestu. Obecnie para mieszka również na wyspie Djurgarten. W Sjötullsbacken (domu wielorodzinnym) zamieszkali wspólnie w 2011 roku, po dwóch latach przenieśli się do apartamentu na niższym piętrze budynku. Apartement pary składa się z pięciu apartamentów  Jak wiadomo wcześniej Sofia wprowadziła się do mieszkania Carla na Wzgórzu Zamkowym. Kilka tygodni temu pojawiły się plotki, iż para postanowiła zamieszkać w Pawilonie Królowej również na wyspie Djurgarten, informacje te okazały się jednak falszywe. Remont Villi Solbacken, w przeciwieństwie do Pałacu Haga zostanie pokryty z prywatnych środków (pałac Haga jest własnością państwa, a Solbacken prywatnym majątkiem księcia) w związku z tym Carl miał złożyć wniosek o kredyt w wysokości 1 miliona koron królewskich  

Księżniczka Madeleine nie ma swojego domu w Szwecji. Obecnie użytkuje apartament w Royal Mews na Östermalm w centrum Sztokholmu, który specjalnie dla niej i jej rodziny został odnowiony. W styczniu tego roku rodzina zamieszkała tam na stałe na pół roku, obecnie zatrzymuje się tam zawsze przebywając w Sztokholmie.
Kiedy księżniczka Madeleine zaręczyła się z Jonasem Bergströmem podano, że po ślubie zamieszka w Villa Parkudden. Po zakończeniu związku plany Madde uległy zmianie, jednak w ubiegłym roku pojawiły się płotki, że Madeleine i Christopher chcą mieć swój dom w Szwecji i zdecydują się właśnie na tą rezydencję. Doniesienia te zostały jednak zdementowane.

8 komentarzy

 1. Chyba Cię zainspirowałam moim pytaniem przy poprzedniej notce:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Kiedy kolejny chrzest w rodzinie Magnuson?

  OdpowiedzUsuń
 3. Notka wygląda na bardzo ciekawą, potem czytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ale fantastyczna notka ! Bardzo ciekawa :) Dziękuję :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawy wpis, jak większość na tym świetnym blogu, najlepszym "królewskim" wg mnie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawa notka, w Twoim wykonaniu zawsze perfekcyjna, dlatego miło się czyta. :)

  Pozdrawiam Ania Lewandowska

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.