Nowe informacje na temat ślubu Carla Philipa i Sofii Hellqvist

2015/03/19

Embed from Getty Images

Po długim oczekiwaniu nareszcie pojawiły się nowe, potwierdzone, informacje na temat zbliżającego się ślubu księcia Carla Philipa i Sofii Hellqvist. Jak wiadomo ślub przyszłej pary książęcej odbędzie się 13 czerwca tego roku, "gdy Szwecja będzie już piękniejsza" jak zwykł mawiać król Karol Gustaw.


12 czerwca, w wieczór poprzedzający ślub odbędzie przyjęcie dla specjalnie zaproszonych gości. 
Ceremonia ślubna odbędzie się tradycyjnie po południu, w Kaplicy Zamku Królewskiego. Dzisiaj również została podana data rozpoczęcia nabożeństwa - 16.30. 


Jak powiedział zajmujący się organizacją tego wielkiego dnia, Hakan Person, będzie to duży, ale nie ogromny ogromny. W związku z tym możemy się spodziewać królewskich gości, w tym duńskiej królowej Małgorzaty, matki chrzestnej Carla Philipa. Warto wspomnieć, że Person zajmował się organizacją ślubów Victorii i Madeleine, więc tym bardziej możemy spodziewać się pięknej ceremonii. Również dzięki informacjom pana Person'a wiemy, że ślub będzie przypominał ceremonię zaślubiny księżniczki Madeleine lub lepiej będzie mniejszą wersją ślubu Victorii i Daniela.


Prawdopodobnie zaraz po ceremonii para pozdrowi Szwedów przed Kaplicą Królewską, podobnie jak zrobili to Madeleine i Christopher. Wtedy także możemy oczekiwać pierwszego, małżeńskiego pocałunku księcia i księżnej. 


Po ceremonii ślubnej rozlegnie się 21 strzałów armatnich z Skeppsholmen, a para książęca przejedzie ulicami Sztokholmu i pozdrowi zebranych na trasie przejazdu (gdzie stanie 1400 żołnierzy gwardii królewskiej), który zakończy się w Logården.  


Podczas parady para będzie jechała bröllopsvagnen, czyli po polsku ślubną karocą. Jak już oficjalnie wiadomo, tą samą co w 1976 roku para królewska, 2010 roku Victoria i Daniel, a w 2013 Madeleine i Christopher. Tym razem para nie uda się na przyjęcie weselne łodzią czy statkiem (nie będzie to konieczne).

Przyjęcie weselne tym razem odbędzie się na Zamku Królewskim, tak jak miało to miejsce w przypadku Victorii i Daniela. Para wybrała na miejsce przyjęcia weselnego dwie sale. W Vita Haved podane zostaną posiłki, z kolei w Galerii Karola XI. Nie są to największe sale na Zamku Królewskim, w związku z tym możemy się spodziewać około 200 gości na przyjęciu weselnym ( u Victorii i Daniela bawiło się ponad 500 osób).


Nie zapominajmy o obecności chrześnicy księcia Carla Philipa, księżniczce Estelle, nadal liczę, że będzie małą druhną na ślubie wujka i cioci. Mała Leonore będzie podczas ślubu pary w wieku Estelle, więc również możemy spodziewać się Jej obecności. Pozostaje mieć tylko nadzieję, że drugie dziecko Madeleine i Chrisa przyjdzie na świat pod koniec czerwca i księżniczka będzie mogła uczestniczyć w ślubie brata. 

Już niedługo powinny zostać podane daty nabożeństw - zapowiedzi przed ślubnych (tutaj możemy spodziewać się obecności całej Szwedzkiej rodziny Królewskiej) i przyjęć podczas, których para odbierze oficjalne prezenty ślubne od szwedzkich władz. Sofia właśnie wróciła z RPA, gdzie przez kilka tygodni pracowała w związku z Project Playground i z z pewnością przygotowania nabiorą tempa. 
Tym samym oficjalnie powracają posty w związku ze zbliżającym się ślubem, już w przyszłym tygodniu post o tym kto pomógł Sofii przeobrazić się w przyszłą księżną :)

14 komentarzy

 1. Marleno a kogo możemy się spodziewać z innych RK? kto może być z Monako, UK i całej reszty? będzie to jakoś ogłoszone przed ślubem? /Lena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwór poda listę oficjalnych gości na stronie internetowej. Możemy spodziewać się podobnej,a nawet takiej samej listy gości jak podczas ślubu Madeleine i Chisa, czyli:

   Dania: Mary, Frederik Joachim, Marie
   Norwegia: Mette-Marit, Haakon, Arie, Marta Luiza
   Luksemburg: Wilhelm i Stephanie,
   Wielka Brytania: Edward i Sophie
   Grecja: Marie Chantal, Pavlos, Teodora, Tatiana, Nikolas
   Monako: księżna Charlene i książę Albert, lub księżna Karolina.

   Carl Philip nie jest następcą tronu więc na jego ślub nie przybędą monarchowie panujący, dlatego można wątpić w obecność jakichkolwiek przedstawicieli z Holandii czy Belgii. Jedyną monarchinią obecną na ślubie Carla może być królowa Małgorzata II, jego matka chrzestna. Monako jest księstwem, więc Charlene i Albert są niżsi rangą niż królowie czy królowe i ich możliwość jest możliwa. (dlatego Charlene była na ślubie Madeleine i Chrisa, a Albert na inauguracji Willema Alexandra).

   Usuń
  2. Ja liczę na to, że zobaczymy Charlene :)

   Usuń
  3. Bardzo ciekawe to co piszesz - nie wiedziałam, że monarchowie z zasady uczestniczą tylko w ślubach innych monarchów albo bezpośrednich następców tronu;)
   Zawsze się zastanawiałam według jakiego klucza zaprasza się gości z innych rodzin panujących.
   A wiecie może, czy protokół przewiduje odstępstwa od tych reguł w przypadku, kiedy np. panujący i państwo młodzi prywatnie się lubią? Np. gdyby teoretycznie Willem-Alexander i Carl-Philip byli dobrymi przyjaciółmi, to W-A wypadałoby przyjechać na ślub?

   Usuń
  4. Z Grecji jeszcze można dodać Philiposa, bo on tez był :)

   Usuń
  5. Przyznam, że też się nad tym zastanawiam, szczególnie przyvokazji ślubu Madde i Chris'a, zastanawiałam się, czy w przypadku bliskich stosunkó. Maxima i Alexa by przyjechali, szczerze to nadal się nad tym zastanawiam, teoretycznie reguluje to protokół, ale nie raz odstępstwa od niego są możliwe :)

   Usuń
  6. Ha, cóż, myślę, że bardziej prawdopodobne jest przybycie Maximy i Alexa/Mathilde i Philippe'a niż Letizii i Felipe na przykład;(
   Z Monako byłoby wspaniale, gdyby przyjechali Charlene i Albert, ale myślę, że bardziej prawdopodobny jest sam Albert albo Karolina. Chociaż właściwie dzieci będą miały już pół roku, może Char jednak zdecyduje się na przyjazd?:)

   Hah, lista gości ekscytuje mnie nie mniej niż suknia Sofii np:))

   Usuń
 2. Potwierdzono, że ślub lub rozpocznie się o 16:30 ;)
  http://royalista.com/93495/the-swedish-court-releases-details-on-carl-philip-and-sofias-wedding/

  OdpowiedzUsuń
 3. Katarzyna Marcja Mac19 marca 2015 17:49

  ciekawy tekst

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem bardzo ciekawa listy gości. Dobrze, że powoli pojawiają się informacje

  OdpowiedzUsuń
 5. Odpowiedzi
  1. Też tak w pierwszym momencie pomyślałam, ale z drugiej strony ślub księcia Alberta i księżnej Charlene zaczynał się o 17.00 a przyjęcie weselne wieczorem. Myślę, że ta 16.30 to wcale nie taka późna godzina, zważywszy na fakt, że po ceremonii i paradzie od razu rozpocznie się przyjęcie :)

   Usuń
 6. ceremonia na pewno będzie piękna, już nie mogę się jej doczekać, a zwłaszcza kreacji Sofii :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.