Kungliga Dop - dzień 3 + Madeleine z dziećmi na spacerze

2015/10/09


Chrzest księcia odbędzie się w Kaplicy Pałacu Drottningholm. W czerwcu ubiegłego roku miał tam miejsce chrzest księżniczki Leonore. Pałac zajmuje ważne miejsce w sercu Madeleine, to tam przyszła na świat i spędziła swoje dzieciństwo. Kaplica jest jego częścią i idealnie nadaje się na skromniejszą uroczystość. W 2014 roku na chrzest Leonore zaproszono 160 osób tym razem gości będzie jeszcze mnie, bo tylko 130. Woda chrzcielna zostanie specjalnie sprowadzona ze specjalnego źródełka na Olandii. Jest to dość "świeża"  tradycja wprowadzona przez obecnie panującą parę królewską. Wcześnie królewskie dzieci były chrzczone wodą z rzeki Jordan. Powyżej możemy zobaczyć pojemnik w którym w 1916 roku dotarła woda święcona specjalnie na chrzest księcia Carla Johana. Pod spodem możemy widać karteczkę napisaną odręcznie przez królową Szwecji, Victorię.  

Photo: Anna-Lena Ahlström / kungahuset.se

Chrzcielnica również ma swoją historię. Jest utrzymana w barokowym stylu, została wykonana z drewna, a następnie pozłacana. Uwagę zwraca ozdobna noga chrzcielnicy przedstawiającą Aniołka. Jest używana przez szwedzką rodzinę królewską od XVII wieku, jej wyrzeźbienie polecono Burchard Prechts. Srebrna misa powstała ponad sto lat późnej a jej zrobienie zlecono Johnem Meijding.

Photo: Håkan Lind / kungahuset.se

Książę Nicolas zostanie ochrzczony w bawełnianej szacie z batystową koronką, po raz pierwszy noszonej przez księcia Gustawa Adolfa w 1906 roku. Następnie podczas chrztów nosiło ją Jego rodzeństwo księcia (książę Sigvard, księżniczka Ingrid - późniejsza królowa Danii, książę Bertil i książę Carl Johan), a następnie dzieci księcia Gustawa Adolfa i księżnej Sybilli, księżniczki Margaretha, Brigitta, Desiree i Christina oraz wreszcie jedyny syn pary, książę Karol Gustaw -  obecny król. Późnej szatę tą nosiły jego dzieci, Victoria, Carl Philip i Madeleine. Następnie w 2012 roku księżniczka Estelle i dwa lata późnej księżniczka Leonore. 

W 1935 roku przy okazji chrztu księżniczki Margarethy do ubranka dodano czapeczkę oraz pelerynę z jedwabnej satyny w kolorze kremowym. Po każdym chrzcie na pelerynie haftowane jest imię i data nabożeństwa chrzcielnego członka rodziny królewskiej.

Po nabożeństwie odbędzie się oficjalne przyjęcie, podczas którego książę (Jak jak niegdyś jego mama i  przed rokiem starsza siostra) zostanie ułożony w historycznej kołysce Karola XV. Zostanie ona wykorzystana ponownie w przyszłym roku przy okazji chrztu drugiego dziecka księżniczki Victorii i księcia Daniela. Co ciekawe następcy tronów (tak więc niegdyś Victoria i w 2012 roku Estelle) są układani w innej kołysce. Razem z kołyską na środku sali ustawiane jest podium, rodzice stoją przed kołyską i odbierają prezenty dla swojego dziecka, każdy z gości może podejść do kołyski i obejrzeć małego członka rodziny królewskiej. 

***

expressen

Kaplica Królewska jest już prawie gotowa. Szwedzki Expressen odwiedził dzisiaj miejsce w którym w tą niedzielę zostanie ochrzczony książę Nicolas. Krzesła dla rodziny królewskiej i chrzestnych zostały już ustawione. Wynika z tego, że książę, tak jak i jego starsza siostra, będzie miał sześciu chrzestnych.  Leonore i Estelle będą siedziały na specjalnie dla nich ustawionych, mniejszych, krzesłach. Ustawienie krzeseł po stronie dla rodziny królewskiej i Pani O'Neill jest co najmniej zastanawiające. Przy samym ołtarzu ustawiono małe krzesełko dla Leonore, następnie usiądą Madeleine i Christopher oraz para królewska (tak też było przy okazji poprzednich chrzcin). Sądząc po chrzcinach księżniczki na następnym krześle powinna siedzieć Pani O'Neill - mama Christophera, tymczasem obok miejsca gdzie z pewnością zasiądzie królowa znalazło się mniejsze krzesło przeznaczone oczywiście dla Estelle, następnie z pewnością usiądą Victoria i Daniel, zostają jeszcze dwa miejsca na końcu, które zajmą księżna Sofia i Pani O'Neill. Podczas chrzcin Leonore mamie Christophera towarzystwa dotrzymywali Daniel oraz Carl Philip z pewnością tym razem będzie to Sofia (która będzie "sama" ponieważ Carl Philip usiądzie po drugiej stronie). Możemy więc przypuszczać, że Pani O'Neill będzie siedziała pomiędzy Danielem a Sofią. Wyżej dla przypomnienia ustawienie krzeseł na chrzcie Leonore.


Kolejna informacja dla tych, którzy chcą zobaczyć przybycie gości i chrzest w jednym miejscu. Expressen Tv (dostępny oczywiście online) po raz pierwszy będzie nadawał także nabożeństwo!. Tak więc w jednym miejscu będziemy mogli śledzić wydarzenia tego szczególnego dnia od godziny 10.00 do 17.00.

***

Dzisiaj Expressen spotkał Emmę Pernald, która poinformowała, że wraz z mężem postanowili nie uczestniczyć w chrzcie Nicolasa. Pary zabrakło także na chrzcie Leonore, swoją obecność odwołali na krotko przed chrztem, ponieważ Emma niespodziewanie zachorowała.

***

Rzeczniczka dworu poinformowała, że lista gości oraz rodziców chrzestnych zostanie podana w niedzielę rano.

***

LIVE blog rozpocznie się zgodnie z zapowiedzią o 11.40. Już wcześniej bo o 10.00 na blogu znajdziecie dokładne informacje na temat tego, gdzie będziecie mogli zobaczyć transmisję z chrztu.

***

Wczoraj przed południem Christopher musiał wrócić do Anglii i prawdopodobnie dzisiaj albo jutro przyleci z powrotem do Sztokholmu. W najbliższym czasie planowana jest także próba generalna chrztu w Kaplicy Pałacu Drottningholm. Pojawią się na niej najbliżsi Madeleine i Christophera, a także rodzice chrzestni. W 2014 roku (przy okazji chrztu Leonore) próba odbyła się w sobotę, dzięki temu szybciej poznaliśmy listę rodziców chrzestnych. Jeśli i tym razem dziennikarze zrobią zdjęcia rodzinie i przyszłym chrzestnym w drodze do/z kaplicy listę poznamy zaraz po pojawianiu się zdjęć w mediach. Jeśli paparazzi nie uda się zrobić zdjęć listę prawdopodobnie poznamy dopiero w niedzielę rano.

W czasie kiedy Chris wracał do pracy, Madeleine wraz z dziećmi udała się na spacer. Towarzyszyła im niania, (według expressen) Elizabeth Zimmermann, która zajmowała się Madde i jej rodzeństwem w latach 1979 - 1991. Jednak to nie jest ona (tak wygląda Zimmermann - KLIK), bardziej prawdopodobnym jest, że nazywa się Åse Blomqvist, kobieta o tym nazwisku również zajmowała się niegdyś rodzeństwem. Madeleine i Niania wraz z dwoma wózkami udały się na spacer po Djurgarten. Mała Leonore tryskała energią i z radością słuchała opowieści niani. Po trwającym godzinę spacerze czwórka wróciła do apartamentu rodziny książęcej w Royal Mews. 


W najbliższym czasie do Sztokholmu zaczną przybywać goście zaproszeni na chrzest zza granicy, w tym rodzina Christophera. 

***

Kalendarz rodziny królewskie został uzupełniony. Po dłuższej przerwie księżniczki Victoria wróci do swoich regularnych obowiązków i od poniedziałku do czwartku włącznie (kiedy to będzie w Luksemburgu) będziemy mogli zobaczyć ją codziennie. Również w poniedziałek książę Carl Philip i księżna Sofia będą mieli oficjalne spotkanie. 

11 komentarzy

 1. Mam nadzieję, że paparazzi nie uda się zrobić zdjęć. Wolę niespodziankę w niedzielę :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, tyle czekałam więc do niedzieli dam radę.

   Usuń
 2. Wydaje mi się ,że Maddie schudła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Już nie mogę się doczekać niedzieli! Też wolałabym, żeby fotoreporterom nie udało się zrobić zdjęć, wtedy mielibyśmy niespodziankę :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda że nie będzie Emmy.Już nie mogę się doczekać chrzcin bardzo jestem ciekawa stylizacji:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z godziny na godzinę jestem coraz bardziej podekscytowana :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawe, dlaczego Emmy nie będzie. Nasuwa mi się myśl, że nie chce widzieć Carla Philipa, ale to pewnie nieprawda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejny raz jej nie będzie więc odpowiedź nasuwa się sama ;)

   Usuń
  2. Szkoda, że nie będzie Emmy. Powinna być chrzestną. Jest najlepszą przyjaciółką Maddie, gdyby nie Sofia, byłaby jej bratową.
   To nie byłby nietakt, a remis. Sofia zabrała Emmie CP.

   Usuń
  3. Czy Ty nie rozumiesz, że nikt nikogo tutaj Emmie nie odebrał? Rozstali się. Sofia nie musi odpowiadać za to, że oni się rozstali i że Emma ma żal do CP, co ewidentnie widać.
   Czy Maddeleine musi brać ją na chrzestną? - nie. Bliższą przyjaciółką jest dla niej Louise, która jest już chrzestną Leonore. Z tego co kiedyś przeczytałam po rozstaniu CP z Emmą, stosunki między paniami się rozluźniły, co nie jest niczym nadzwyczajnym.

   Usuń
 7. Ooo, ile informacji ! Fantastycznie :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.