Księżniczka Victoria w ramach konferencji na temat rzadkich diagnoz + więcej

2020/05/16

Kronprinsessan höll inledningstal under digital konferens om sällsynta diagnoser.
Photo: Victor Ericsson/Kungl. Hovstaterna / kungahuset.se

W ostatni czwartek 14 maja Następczyni Tronu wygłosiła przemówienie rozpoczynające  na europejską konferencję ECRD2020 na temat rzadkich diagnoz.


Konferencja, która miała się odbyć w Sztokholmie w dniach 14-15 maja, odbyła się w tym roku cyfrowo z powodu pandemii koronawirusa. Księżniczka Victoria, która od lat jest patronką  Federacji Diagnostycznej, oficjalnie otworzyła konferencję przemówieniem w języku angielskim. Chciałabym powitać Was wszystkich w Szwecji i Sztokholmie, w tym najpiękniejszym okresie w roku. Ale jak wszyscy wiemy osobiste spotkanie nie są teraz możliwe. Całkowicie rozumiem smutek z braku możliwości spotkania twarzą w twarz. Księżniczka opowiedziała o swojej dumie z faktu, że Szwecja była gospodarzem konferencji w 2020 roku i jej doświadczeniach ze spotkań z dziećmi i młodymi ludźmi z rzadkimi chorobami, które odbyła na przestrzeni lat na całym świecie. Poznanie wyzwań, przed którymi stoją te dzieci i ich rodziny, wywarło na mnie głębokie wrażenie.Księżniczka Birgitta w niedawnej rozmowie z prasą opowiedziała o swoim położeniu w dobie koronawirusa. Jak wiadomo najstarsza z sióstr króla na co dzień mieszka na Majorce, jednak ze względu na szybko rozprzestrzeniającą się pandemię w Hiszpanii zdecydowała się w marcu przenieść do Szwecji. Okres spędzony w kraju jednak się wydłuża, a Birgitta ma nadzieję, że już niedługo będzie mogła wrócić do domu. Nie mogę się już doczekać wyjazdu na Majorkę. Do mojego domu, bycie bezdomnym nie jest tak wspaniałe. Niepewność jest okropna. Jak wiadomo od przyjazdu do Szwecji księżniczka przebywa z królem i królową na Zamku Stenhammar. Dwór w oficjalnym oświadczeniu stwierdził, że wraz z parą królewską zatrzymali się tam również dalsi członkowie rodziny królewskiej. Nie określono jednak, kto oprócz księżniczki Birgitty dołączył do królewskiej pary.

7 komentarzy

 1. O nowy wpis! I jak zwykle w pełni profesjonalny, aż miło się czyta :D Chociaż już mi głupio po raz enty Cię Marleno chwalić, nie wiem czy nie masz mnie dość Wspominając jeszcze o Birgitte - nie wiem, czy nie poradziłabym jej powstrzymać się od takich wywiadów. Ktoś może ją uznać za próżną (inni tracą pracę, domy itp. a ona zdaje się narzekać na - w odczuciu innych - głupoty) albo wręcz uznać jej słowa o przedłużającym się pobycie w Szwecji za dowód na niechęć do własnego kraju (choć wiadomo, że zawsze była ekscentryczna).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też uważam, że nie powinna udzielać takich wywiadów, bo mogą być źle odebrane, szczególnie, że czuje się "bezdomna". Aczkolwiek rozumiem jej tok myślenia i odczucia w końcu to na Majorce ma swój dom, tam mieszka od wielu lat i pewnie tam czuje się najlepiej. Ciężko przebywać z dala od domu tak długo w sumie tylko dzięki grzeczności brata i szwagierki w pałacu.

   Usuń
 2. Dobrze, że para królewska nie jest tam sama.

  OdpowiedzUsuń
 3. Marlenko co w obecnej sytuacji z Victoriadagen?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tą chwilę nie wiadomo, z całą pewnością rodzina królewska będzie w Solliden w tym czasie. Informacje będą podawane na bieżąco, w końcu sytuacja jest dynamiczna. Wątpię, że uroczystości się odbędą, możliwe jednak, że będą miały charakter cyfrowy.

   Usuń
 4. Czy SRK ma jedna sekretarkę czy więcej? Co wiesz o niej/o nich?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dwór królewski ma całe biuro i sztab dowodzenia zlokalizowane na Zamku Królewskim. Odsyłam do tego postu:

   http://www.swedish-princesses.pl/2015/05/dwor-krolewski-dla-szwecji-z-czasem.html

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.