Plany zmniejszenia liczby oficjalnych dni flagi w Szwecji

2021/04/06

Photo: Anna-Lena Ahlström / kungahuset.se


W niedzielę wielkanocną szwedzkie media poinformowały o powołaniu nowej komisji parlamentarnej, która rozpatrzy propozycje zmniejszenia liczby oficjalnych świąt podczas których na wszystkich budynkach publicznych na maszt wciągana jest flaga Szwecji. Obecnie w szwedzkim kalendarzu znajduje się 18 takich dni, ich liczba nie uległa większej zmianie od 1939 roku. Są to zarówno święta kościelne, wydarzenia królewskie, jak i te związane z tradycjami i historycznymi wydarzeniami. Warto zaznaczyć, że w dużej części nie są to dni wolne od pracy (część z dni wolnych od pracy nie oznacza wciągnięcia flagi na maszt, jak na przykład Trzech Króli, czy trzy dni wolnego w okresie Wielkanocy: Wielki Piątek (Långfredag),  Wielkanoc (Påskdag) oraz Poniedziałek Wielkanocny (Annandag Påsk) z czego tylko w niedzielę wciągana jest flaga Szwecji na maszt). 


Lista dni podczas, których wciągana jest flaga na maszt:


1 stycznia - Nowy Roku
28 stycznia - imieniny króla Carla XVI Gustafa
12 marca - imieniny księżniczki Victorii
Pierwsza niedziela po pierwszej pełni księżyca 21 marca lub później - Niedziela Wielkanocna
30 kwietnia - urodziny króla Carla XVI Gustafa
1 maja - Święto Pracy
29 maja - Dzień Weteranów
Siódma Niedziela po Niedzieli Wielkanocnej - Zielone Świątki
6 czerwca - Święto Narodowe (oficjalnie od 2005 roku)
Sobota przypadająca mieczy 20 czerwca a 26 czerwca - Midsommar
14 lipca - urodziny księżniczki Victorii
8 sierpnia - imieniny królowej Silvii
Druga niedziela września w latach wyborczych - dzień wyborów, przypadający co cztery lata.
24 października - Dzień Narodów Zjednoczonych
6 listopada - Dzień Gustafa Adolfa, upamiętniający bitwę pod Lützen w 1632.
10 grudnia - Dzień Alfreda Nobla, ceremonia wręczenia nagród.
23 grudnia - urodziny królowej Silvii.
25 grudnia - Boże Narodzenie.

W sumie, w całym roku Szwedzi mają 10 dni wolnych od pracy:


1 stycznia - Nowy Rok (nyårsdagen)
6 stycznia - Trzech Króli (trettondedag jul)
2 kwietnia - Wielki Piątek (långfredagen)
5 kwietnia - Poniedziałek Wielkanocny (annandag påsk)
1 maja - Święto Pracy (första maj)
16 maja - Wniebowstąpienie Pańskie (Kristi himmelsfärdsdag)
Siódma niedziela po Wielkanocy- Zielone Świątki - Święto Zesłania Ducha Świętego (pingstdagen)
6 czerwca - Święto Narodowe Szwecji (Sveriges nationaldag)
25 grudnia - Boże Narodzenie (juldagen)
26 grudnia - Drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia (annandag jul)


Jak donoszą media rząd będzie chciał dodać do listy 18 dni "flagi" dzień wyborów do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie znacznie zmniejszając ilość tych dni, w dużej mierze kosztem rodziny królewskiej, których dotyczy sześć dni. Punktem wyjścia powinno być zmniejszenie liczby dni flagi królewskiej przy następnej zmianie tronu, tak aby tylko urodziny i imieniny głowy państwa i następcy tronu były dniami flagi. Komisja rozpoczęła prace i przygotowuje się do przedstawienia propozycji zmian. Miałyby one wejść w życie wraz z objęciem tronu przez księżniczkę Victorię. Na tą chwilę możemy więc przypuszczać, że urodziny i imieniny księcia Daniela nie byłyby upamiętniane wciągnięciem flagi na maszt. 


Źródła:

https://www.expressen.se/nyheter/kungafamiljen-kan-bli-av-med-flaggdagar-/

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/forslaget-farre-kungliga-flaggdagar-efter-nasta-tronskifte

https://www.nocowanie.pl/swieta-i-dni-wolne-od-pracy-w-szwecji.html

12 komentarzy

 1. Czy to jest jakoś szczególnie problematyczne, że flaga jest wciągana na maszt? Jak dla mnie ta propzycja zmian jest trochę dziwna, bo w zasadzie nic nikomu nie daje. Symbolicznie prawdopodobnie jest to jednak niestety, tak jak z tytułami JKW dla wnuków króla, przejaw ograniczenia monarchii.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tytuły jeszcze rozumiem, bo np. dzieci Madeleine nie tylko nie mają wiele wspólnego z monarchią szwedzką, ale w ogóle ze Szwecją (mieszkają i uczą się na innym kontynencie). Dzieci Carla Philipa też pójdą swoją drogą i mają szanse na więcej wolności. Natomiast tutaj to jest zwykła pokazówka. Jeszcze samo zmniejszenie okazji byłoby logiczne, ale usuwanie królewskich okazji, a w zamian dodawanie wyborów do parlamentu europejskiego nie pozwala tego spokojnie skomentować. Z tylu republikańskich okazji wybrać akurat coś takiego - ewidentna złośliwość rządu i próba pokazania, kto tu rządzi.

   Usuń
 2. Czy te plany zmian są podyktowane ważnymi względami? Bo jeśli nie, to mam wrażenie, że to jeden z tzw. problemów z tyłka (delikatnie mówiąc), zajmowanie się którymi jest na nie miejscu w kontekście o wiele ważniejszych problemów do rozwiązania przez rząd. Takie sprawy bardziej nadają się na sezon ogórkowy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Raczej nie. Po prostu w tych dniach uroczyście wciągana jest flaga na maszt. Z tym, że na przykład królowa nawet w tym nie uczestniczy. Nie dostrzegam tam jakichś wielkich względów, szczególnie, że wojsko i tam pełni wartę pod większością z rezydencji jak Zamek Królewski czy Drottningholm i to oni wciągają flagę na maszt. Nie ma to bardzo wyniosłej oprawy. W pozostałych miejscach jest to zwyczajnie lubiane przez społeczeństwo i nikt nie widzi w tym problemu.

   Usuń
 3. Mam nadzieję, ze to nie wejdzie w życie. Nie wiem dlaczego mam wrażenie jakby to był taki przytyk personalny do Daniela. Przez tyle lat to nie przeszkadzało i wgl a nagle jak Vic będzie królowa to takoe zmiany wprowadzą...

  OdpowiedzUsuń
 4. Kto jest twoim ulubionym royalsem? Z srk i z innych rodzin królewskich? Z tych co żyją i już umarli?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Księżniczka Victoria. Powinna stanowić przykład dla wszystkich. Była pierwszym royalsem, którym kiedykolwiek naprawdę się zainteresowałam. Z innych rodzin królewskich nie jestem w stanie wytypować kogoś kim interesuję się tak bardzo. Na przestrzeni lat pojawiały się osoby z różnych RK, którymi przez pewien czas bardzo się interesowałam. Jednak było to raczej krótkotrwałe. Teraz nie jestem w stanie już śledzić wszystkich rk nie bieżąco tym bardziej ciężko mi wytypować. Jeśli chodzi o innych royalsów najwięcej czytam jeszcze o Mary i Kate. Jeśli chodzi o osoby, które już odeszły to zdecydowanie księżna Lilian i książę Bertil.

   Usuń
 5. Coraz dziwniejsze te pomysły. Królowa uczestniczy w uroczystości z okazji swoich urodzin czy imienin?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie. Jedynie w przypadku okrągłych urodzin, wtedy organizowane są różne uroczystości np. nabożeństwo, koncert etc. Imieniny nie są świętowane. Co prawda kiedy para królewska wzięła ślub w dniu imienin królowej odbywały się spotkania z prasą i z osobami, które przyszły złożyć życzenia królowej. Jednak niedługo po narodzinach Victorii z tego zrezygnowano i zamiast imienin królowej zaczęto organizować takie same uroczystości w ogrodach Solliden dla Victorii. Można powiedzieć, że ta przedpołudniowa część uroczystości z okazji Victoriadagen wzięła swój początek z uroczystości imienin królowej, z czasem zdecydowano, że świętowane będą urodziny księżniczki kosztem imienin królowej.

   Usuń
 6. Zaskoczyło mnie to, że w Szwecji świętują imieniny. Czy wiesz, Marleno, czy ogólnie ludzie to robią?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak w polskich kalendarzach w szwedzkich pod datą jest nadmienione kto świętuje imieniny. Niewiele się to różni od polskich zwyczajów. Jednak co ciekawe "oficjalną" listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Niemniej z tego co wiek Szwedzi rzadziej niż Polacy świętują imieniny.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.