Księżna Lilian

2014/03/11

Embed from Getty Images

Wczoraj, minęła pierwsza rocznica śmierci księżnej Lilian, zmarłej w wieku 97 lat. Dziś chciałabym Wam przedstawić krótką biografię tej wspaniałej kobiety.


Szwedzki dwór przez lata ukrywał jej istnienie. Ta plebejuszka i rozwódka z Walii, która skradła serce księciu Bertilowi uznawana była za zagrożenie dla panującej od 1818 roku dynastii rodu Bernadotte. Błogosławieństwa króla Gustawa VI Adolfa dla ich związku, nie doczekali się nigdy. Jednak wreszcie po 33 latach znajomości zawarli związek małżeński gdy na tronie zasiadła nowa generacja - król Karol XVI Gustaw i królowa Silvia.


Lilian May Davies urodziła się w Swansea w Południowej Walii (Wielka Brytania). Była córką Williama Johna Davisa i jego żony, Gladys Mary Davies, z domu Curran. Jej rodzice rozstali się w latach dwudziestych dwudziestego wieku, ale oficjalnie otrzymali rozwód dopiero w 1939. Pracowała na Wyspach jako modelka,a oryginalnie jej imię brzmiało Lillian, jednak podczas pracy zrezygnowała z używania jednej z liter „l”. Jej zdjęcia znalazły się w wielu prestiżowych magazynach, między innymi w Vogue.


1945 roku poślubiła brytyjskiego aktora Ivana Craiga, ich małżeństwo przerwało jedynie do końca wojny, czyli 1945 roku. W czasie II wojny światowej pracowała w fabryce, która produkowała radia dla brytyjskich żołnierzy, a w międzyczasie także w szpitalu jako pielęgniarka.


Wreszcie w 1943 roku w wieku niespełna dwudziestu ośmiu lat poznała księcia Bertila ze Szwecji, trzeciego syna króla Gustawa VI Adolfa, w modnym londyńskim klubie „Les Ambassadeurs”.Książę w tym czasie pracował pracował w ambasadzie szwedzkiej w Londynie. Pełnił funkcję attaché wojskowego. Para kontynuowała znajomość, a z czasem została kochankami pomimo, że Lilian nadal pozostawała w związku małżeńskim. W tamtym czasie jeszcze jego najstarszy brat Bertila, Gustaw Adolf Bernadotte, książę Västerbotten (ojciec obecnie panującego monarchy), był Następcą Tronu. Jednak w 1947 roku zginął w katastrofie lotniczej. Jego syn Karol Gustaw miał wtedy niespełna rok. Okazało się, że w przypadku śmierci monarchy przed ukończeniem przez Karola osiemnastego roku życia, to Bertil będzie sprawował regencję, aż do momentu gdy dziedzic tronu osiągnie pełnoletność. Inni członkowie rodziny już wcześniej zawarli związki małżeńskie z osobami niżej urodzonymi przez co zostali skreśleni z listy sukcesji do szwedzkiego tronu. Przyszłość monarchii leżała więc w pewnym stopniu w rękach Bertila. Jak się późnej wydała to wojenne małżeństwo Lilian było jedynie fikcją, a Jej mąż również się zakochał, dlatego para rozstała się w przyjaźni bez większych problemów. Jednak nawet tedy małżeństwo nie wchodziło w grę. Książę zdecydowała więc, że Lilian nie poślubi. Wykupili jednak w 1946 roku dom w Sainte-Maxime we Francji, gdzie dyskretnie mieszkali razem przez ponad trzydzieści lat. Z czasem Lilian coraz częściej dyskretnie towarzyszyła księciu w Sztokholmie. Umówili się, że media nie będą pisać o ich zażyłości, a pewnego dnia opowiedzą całą swoją historię. Ale oczekiwanie było bardzo długie. W 1972 roku para pojawiła się nawet na gali w sztokholmskiej operze.

Jednak, mimo to przez dekady dwór oficjalnie jej nie uznał. Ostatecznie Bertil nigdy nie został regentem, król żył jeszcze przez wiele lat. A po jego śmierci w 1973 roku władzę przejął bezpośrednio Jego wnuk, obecnie znany jako Karol XVI Gustaw. Gdy w 1976 roku nowy monarcha poślubił swoja ukochaną, Silvię Sommerlath, wyraził zgodę na zawarcie związku małżeńskiego przez swojego stryja i Lilia Davies. Kameralna uroczystość odbyła się 7 grudnia 1976 roku w Kaplicy Pałacu Królewskiego. Lilian otrzymała tym samym tytuł księżnej Halland. 
Embed from Getty Images
Jako małżeństwo przeżyli niespełna dwadzieścia jeden lat. Szwedzi pokochali tę parę. Która znana była z tego, że nie boi się trzymać się za ręce i okazywać sobie uczucia.
Gdybym miała podsumować moje życie, wszystko było z powodu miłości, Bertil jest wspaniałym człowiekiem, a ja go kocham. – mówiła księżna Lilian w swoje 80. urodziny.

Książę Bertil zmarł na chorobę płuc 5 stycznia 1997 roku w domu, gdzie cały czas była przy nim Lilian i trzymała go za rękę. Para nigdy nie doczekała się dzieci. Jednak Lilian wraz z mężem zastępowała dziadków księżniczce Victorii, księciu Karolowi Filipowi i księżniczce Madeleine. 

Embed from Getty Images
Księżna Lillian poza tym brała aktywny udział w życiu szwedzkiej rodziny królewskiej, nawet po śmierci męża. Reprezentowała króla w wielu oficjalnych wydarzeniach aż do 2010 roku. Opiekowała się licznymi organizacjami, była honorowym członkiem klubów i instytucji, które wcześniej miał pod swoim patronatem książę Bertil. Niemal każdego roku pojawiała się na ceremonii rozdania Nagród Nobla. Uczestniczyła w obchodach dwudziestej piątej rocznicy ślubu króla Karola Gustawa i królowej Sylwii (2001) i sześćdziesiątych urodzin króla (2006). W 2000 roku opublikowała biografię, opisującą jej życie u boku księcia. Była niezwykle ciepłą, pozytywną osobą.


Embed from Getty Images
W sierpniu 2008 upadła w swoim apartamencie, niefortunnie łamiąc biodro, a w lutym 2009 zdarzył się jej podobny wypadek. 3 czerwca 2010 ogłoszono, że księżna Halland cierpi na chorobę Alzheimera i nie będzie więcej pojawiać się publicznie (nie uczestniczyła w ceremonii zaślubin księżnej Wiktorii z Danielem Westlingiem w czerwcu 2010). Victoria wielokrotnie powtarzała jak dużo znaczyła dla niej księżna Lilian. Była dla niej jak babcia.


Na jednym ze spotkań przed ślubem kiedy wręczano prezenty od niej, w oczach księżniczki pojawiły się łzy. Księżna była także ogromnym wsparciem dla królowej Silvii, która bardzo przeżyła Jej odejście.

Już po Jej śmierci w 2013 roku, Victoria nosiła tiarę niegdyś należącą do Lilian, a Madeleine Jej bransoletę. Dzięki czemu ukochana "babcia" była z nią w tak ważnym dniu. 

Księżna zmarła 10 marca 2013 w swoim domu w Sztokholmie w trakcie poobiedniej drzemki. Byli przy Niej wszyscy, których Ona tak bardzo kochała.
Embed from Getty Images

7 komentarzy

 1. Bardzo sympatyczną księżną była Liliana,zawsze było widać jak dobry miała kontakt z rodziną królewską.Kiedyś gdzieś czytałam,że po śmierci jej męża Królowa Sylwia całe noce spędzała z nią żeby ją pocieszyć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Znałam historię Lilian. Napisałaś tu bardzo fajną, ciekawą biografię. Uważam, że historia Bertila i Lilian była w gruncie rzeczy bardzo smutna. Szkoda, że przez dworskie konwenanse musieli tak długo czekać, żeby wziąć ślub.
  Dzięki za ładne zdjęcia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Cudowna kobieta widać ,że z swoim mężem bardzo się kochali :) Widać po zdjęciach była bardzo sympatyczną i miłą osobą .

  OdpowiedzUsuń
 4. Super blog! Proszę o więcej! Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Pozdrawiam serdecznie Autorkę. Karolina z Katowic

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa notka, o bardzo sympatycznej osobie. Aż się wzruszyłam :)
  Pozdrawiam Ania

  OdpowiedzUsuń
 6. Miłość zwycięża wszystko, szkoda tylko, że czasem trzeba czekać zbyt długo... Historia księżnej Lilian i księcia Bertila to gotowy scenariusz filmowy.

  OdpowiedzUsuń
 7. Śliczna historia i śliczny wpis. Na zdjęciach Lilian sprawia wrażenie pozytywnej, pełnej energii i witalności kobiety. To ładne, że królowa Silvia i jej dzieci miały tak wspaniały kontakt z przyszywaną babcią.

  alessandra
  http://studia-parla-ama.blog.pl/

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.