Sobota z tiarą - The Napoleonic Amethyst Tiara

2014/03/15Bernadotte ma powiązania genealogiczne ze szwedzkimi monarchami od zalania wieków, ale wywodzi się z francuskiej arystokracji. Z tego właśnie powodu w klejnotach rodziny można znaleźć drobiazgi łączące ją z francuskim dworem cesarskim Napoleona Bonaparte. Jednym z przykładów jest właśnie ta tiara - The Napoleonic Amethyst Tiara.

Jak wiele tiar Szwedzkiej Rodziny Królewskiej tiara rozpoczęła swa historię jako naszyjnik, z diamentów i piętnastu dużych ametystów. Oprócz tego do kompletu należały kolczyki, dwie bransoletki i ozdoby -broszki i spinki.

Pierwotnym właścicielem klejnotów była prawdopodobnie Joséphine de Beauharnais, pierwsza żona Napoleona I. Mówi się, że wiele klejnotów Szwedzkiej Rodziny Królewskiej należało do cesarzowej. Tak czy inaczej komplet podarowała swojej synowej księżniczce Bawarskiej Auguście, która poślubiła Jej syna Eugeniusza de Beauharnis w 1806 roku. Z kolei Augusta podarowała komplet swej córce Józefinie, która poślubiła Szwedzkiego Następcę Tronu, Oskara I w 1823 roku.

Ametysty pozostają w rękach rodziny do dziś. Dopiero po ślubie w 1976 roku Silvia kazała stworzyć tiarę z kompletu, nadal jednak naszyjnik można nosić w pierwotnej formie.

7 komentarzy

 1. Piękna tiara, najbardziej mi się podoba na Madeleine, ciekawie ją założyła, bardziej z tyłu wygląda korzystniej :)

  Poza tym piękny nagłówek.

  Pozdrawiam Autorkę bloga i Czytelniczki :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna tiara. Mnie jednak najbardziej podoba się w niej Victoria :)
  Pozdrawiam,

  *Aga*

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładna tiara. Moim zdaniem ten kolor najbardziej pasuje do królowej Sylwii.

  OdpowiedzUsuń
 4. Piękna tiara moim zdaniem wszystkie panie mają swój urok w niej i wyglądają wspaniale.Madeleine zaskoczyła mnie jak ją założyła bo nigdy wcześniej jej w niej nie widziałam ,ale wyglądała pięknie.Królowa Sylwia i księżniczka Victoria często ją zakładają i bardzo im pasuje.Victoria miała kilka lat temu założoną na rozdaniu Nobla do pięknej fioletowej sukienki i wyglądała cudownie.A Królowa jest idealną kandydatką do noszenia tej Tiary.Pozdrawiam Danka:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta tiara jest piękna, chociaż taka trochę ''trudna''. Mam na myśli to, że nie pasuje to każdej sukienki. Moim zdaniem najładniej wygląda w niej Victoria na tym drugim zestawie zdjęć po prawej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak !! Vic wygląda tak królewsko i majestatycznie. Też mi się najbardziej podoba, bardzo lubię gdy Victoria decyduje się na takie fryzury, wygląda wspaniale :)

   Usuń
 6. Piękna tiara, tylko kolor ametystów smutny, bynajmniej dla mnie. Fiolet kojarzy mi się z listopadem, przemijaniem.
  Wszystkie panie noszą tą tiarę z pewnym urokiem :)
  Ania

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.