Tydzień z królem - prywatnie - co lubi król? - dzień 6

2015/08/14

Embed from Getty Images

Największym hobby króla już w dzieciństwie była technologia (samochody i jachty), monarcha zawsze interesował się samochodami i jachtami (o czym wspominałam już w poprzednich częściach). Oprócz tego interesuje się niemal wszystkim związanym z gospodarstwem, i przyrodą - rolnictwem, zwierzętami, rybołówstwem, ogrodnictwem i jazdą konną. Uwielbia sport kiedyś regularnie biegał, teraz prawdopodobnie wykonuje codzienne ćwiczenia. 

Fourtitude.com / książę odbiera swój pierwszy samochód Volvo P 1800 


Jeśli chodzi o samochody Karol Gustaw przez lata zgromadził zarówno normalne samochody jak i prawdziwe "rarytasy". W kolekcji znalazł się angielski Austin VIII z czerwoną, skórzaną tapicerką, luksusowy model Astona Martina z autentycznymi drzwiami, kierunkowskazami, klaksonem..., prosto z fabryki otrzymał Volvo PV 444. W 1959 roku otrzymał Volvo Amazon, który cały czas znajdował się na Olandii,  książę uczył się nim prowadzić. Jego pierwszym samochodem był niebieski samochód sportowy Volvo P 1800 S. W 1996 roku z okazji swoich 50 urodzin otrzymał odrestaurowany egzemplarz Volvo PV 60, który został wydany w roku jego narodzin. 


W "kolekcji" nie zabrakło Porsche 911 Targa (w nim para królewska została sfotografowana pierwszy raz), prawdopodobnie ostatnim nabytkiem jest BMW M3 CSL.

Król lubi muzykę - jazz, pop, muzykę klasyczną, na przykład Bacha, Vivaldiego, ze współczesnych zespołów oczywiście ABBA, Spice Girl (podobnież polubił ich przez Madeleine). Warto wspomnieć, że królowa przyjaźni się z Fridą (Anni-Frid Synni Lyngstad), która wystąpiła nawet na jednym z koncertów urodzinowych królowej i sama zaśpiewała przebój Dancing Queen (pierwszy raz zagrany przez zespół na koncercie w przeddzień ślubu pary królewskiej).

 Interesuje się sztuką, a przede wszystkim litografią czy rękodziełem. Już w dzieciństwie dużo fotografował, po latach stworzył nawet własną ciemnię w domu. Prywatnie bardzo rzadko chodzi do kina, teatru, opery, na koncerty czy do cyrku, jednak jest to raczej spowodowane względami bezpieczeństwa. Często ogląda telewizję, docenia szwedzką historię, kryminały, powieści historyczne, książki podróżnicze.

Jeszcze jako kawaler imprezował z przyjaciółmi w najbardziej dyskretnych klubach, zawsze wchodził i wychodził tylnymi drzwiami tak aby nikt go nie rozpoznał. Spędza czas z przyjaciółmi, ale jak pamiętają świadkowie zawsze siedział z boku z drinkiem, nie dbał o towarzystwo kobiet. Bardzo lubił klub Village, wynajmował oddzielną salę z przyjaciółmi, ale czasami schodził do głównej części klubu i tańczył z każdą dziewczynami, którą spotkał. Nocne życie nigdy nie kolidowało z obowiązkami, Karol Gustaw zawsze wstawał wcześnie rano i zabierał się do swoich obowiązków.

Jak sam przyznaje, nie może usiedzieć w miejscu, "muszę coś robić cały czas. Nigdy w życiu nie położyłem się z książka w środku dnia, żeby poczytać. Mogę czytać w nocy - nie w ciągu dnia. W dzień mam tysiące innych rzeczy do zrobienia". Miał zadatki na sportowca, miał świetną kondycję i uwielbiał codzienny jogging, jazdę konną, wspinaczkę górską, żeglarstwo, nart wodne, pływanie czy nurkowanie. Karol Gustaw lubił narażać się na trudności, nigdy jednak nie walczył za wszelką cenę by wygrać. Nie znosi golfu, tennisa i piłki nożnej, jednak jest honorowym członkiem AIK.

Embed from Getty Images

Jego ulubionymi aktorami są podobnież Kevin Costner, Robert De Niro, Paul Newman i Meryl Streep oraz Stiven Sigal, którego poznał w 1995 roku. Na jego szafce nocnej można znaleźć książki autorstwa:Arthura Koestler, Herberta Marcuse, Mario Puzzo, Hermana Lindqvist i Toma Clancy'ego. Jednak jak sam kiedyś przyznał jego mentorem jest  Marcus Wallenberg.

7 komentarzy

 1. Przy fragmencie o Spice Girls odpadłam :D za Meryl Streep Krol ma u mnie dodatkowego plusa :D

  OdpowiedzUsuń
 2. Widać, że Carl Philip wiele odziedziczył po ojcu

  OdpowiedzUsuń
 3. Król ma u mnie plus ode mnie za ABBĘ. A i samochody fajne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Podobno krolowa elzbieta ma 30 chrzesniakow, ciekawe czy vic pobije jej rekord

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tą różnicą, że brytyjska królowa nie jest matką chrzestną większości przyszłych władców Europy (w przypadku Elżbiety byliby to już przede wszystkim panujący królowie) w tej sferze Victoria juz dawno pobiła EII. Co do pobicia rekordu całkiem możliwe, aczkolwiek wątpię w bycie chrzestną w innych RK (został tylko Luksemburg) w przypadku innych rodzin panujących jest już matka chyba we wszystkich krajach z RK (bez Monako i Liechtensteinu).

   Usuń
 5. Król ma u mnie plus za ABBĘ i Meryl Streep *.*

  OdpowiedzUsuń
 6. Ooo to co lubimy najbardziej - życie prywatne rodzin królewskich :) Król widać że cieszy się życiem, że chce tyle rzeczy zrobić :) U mnie też ma + za Abbę :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.