Tydzień z królem - królewska rodzina - dzień 1

2015/08/09

Embed from Getty Images

Król Gustaw VI Adolf, wraz ze swoją żoną Małgorzatą Connaught, doczekał się piątki dzieci, swojego imiennika Gustawa Adolfa, Sigvarda, Ingrid, Bertila i Karola Jana. Małgorzata była wnuczką brytyjskiej królowej Victorii, umarła w 1920 roku osieracając piątkę swoich dzieci, najmłodsze miało wówczas zaledwie cztery lata. W 1923 roku  Gustaw poślubił księżniczkę Ludwikę Mountbatten (ciotkę Filipa Mountbattena, męża królowej Elżbiety II, prawnuczkę Maurycego Haukego). Ich jedyne dziecko – córka – urodziło się martwe.


Embed from Getty Images
Najstarszy, następca tronu, Gustaw Adolf urodził się 22 kwietnia 1906. 19 lub 20 października 1932 książę poślubił swoją kuzynkę, księżną Sybillę Saxe-Koburg-Gotha (stąd koligacje z tym rodem i bliskie stosunki). Para miała wspólnego przodka, prababką obojga była brytyjska królowa Victoria. Parze urodziła się piątka dzieci, najpierw cztery córki: Margaretha, Brigitta, Desiree i Christina, na sam koniec Karol Gustaw, obecny król Szwecji.Zaledwie dziewięć miesięcy po narodzinach syna, dokładnie 26 stycznia 1947 roku, Następca Tronu zginął w katastrofie lotniczej na lotnisku Kastrup w Danii. Książę zakończył właśnie oficjalną wizytę w Holandii, u królowej Juliany. Wraz z dwoma towarzyszami zatrzymał się w Danii. Dopiero z Kopenhagi miał lecieć do Sztokholmu. Samolot wkrótce po wystartowaniu spadł i zapalił się. Zginęły wszystkie dwadzieścia dwie osoby na pokładzie. Jak późnej ustalono za katastrofę odpowiadał pilot, który nie zauważył problemów technicznych samolotu. Książę osierocił piątkę dzieci, a tym samym jego malutki syn został bezpośrednim następcą tronu po swoim dziadku i pradziadku. Katastrofa doprowadziła do ogromnych obaw na dworze królewskim, nie którzy obawiali się, że skończy się upadkiem monarchii w Szwecji.

Ostatnim ratunkiem w przypadku śmierci króla Gustawa VI Adolfa, przed osiągnięciem przez Karola Gustawa pełnoletności był Bertil, który zakochał się w nieodpowiedniej kobiecie, a ślub z nią wiązał się ze zrezygnowaniem z tytułu i usunięciem z listy sukcesji do tronu. Książę dla przetrwania monarchii poświęcił swoje życie, gdyby nie to sam miałby dzieci, a ślub wziąłby trzydzieści lat wcześniej.

Jak głosi prawo:
§5. Książę i księżniczka z domu królewskiego nie może wziąć ślubu, chyba że rząd na wniosek
Króla wyraził na to zgodę. Jeśli dojdzie do ślubu bez zgody króla i rządu, członek rodziny panującej traci tytuł królewski i zostaje wykreślony z listy sukcesji do tronu. To samo dotyczy jego dzieci i potomków. Ustawa daje ten sam wynik w przypadku ślubu księcia z samotną kobietą czy kobietą będącą nieślubnym dzieckiem.  
§ 6. Księżniczka / książę nie może zawrzeć małżeństwa bez wiedzy i zgody króla.
Ustawę wówczas interpretowano nader poważnie. Wraz z zawarciem takiego małżeństwa królewskie dziecko traciło nie tylko przywileje wiążące się z byciem członkiem najznamienitszej rodziny w kraju. Wiązało się to z wyjazdem z kraju (dosadniej mówiąc wygnaniem - z tym spotkał się najmłodszy syn Gustawa VI Adolfa), zabraniem paszportu, wyłączeniem ze wspólnoty rodzinnej i dziedziczenia majątku.

Embed from Getty Images

Sigvard Oscar Fredrik Bernadotte urodził się  7 czerwca 1907. Już na początku lat '30 (dokładnie w 193roku) zrzekł się tytułu i miejsca w kolejce do tronu chcąc poślubić niemiecką ukochaną, Erikę Patzek. Para nie miała dzieci, a małżeństwo rozwiodło się 14 października 1943 roku. Jego drugą żoną była Dunka Sonja Robbert. Ślub pary odbył się 26 października 1943 w Kopenhadze. 6 czerwca 1961 małżonkowie rozwiedli się. Mieli jednego syna: Michaela Bernadotte. 2 lipca 1951 wielka księżna Luksemburga Szarlotta nadała mu tytuł hrabiego Wisborga.
 Książę znalazł szczęście u boku trzeciej żony Marianne. Przez całe życie ubolewał nad stratą tytułu, ale jak sam przyznał "nie można płakać nad rozlanym mlekiem". (Więcej o nim i jego żonie Marianne pisałam tutaj - KLIK).

Embed from Getty Images

Kolejna z rodzeństwa, a zarazem jedyna córka, Ingrid Wiktoria Zofia Luiza Małgorzata, urodziła się 28 marca 1910. Związała się ze starszym od siebie duńskim księciem, późniejszym królem Fryderykiem IX. Ślub pary odbył się  24 maja 1935 roku w Sztokholmie, a para młoda dopiero jako małżeństwo przybyła do Danii. Królowa Ingrid doczekała się trójki dzieci, Małgorzaty, obecnej królowej Danii, Benedykty, która poślubiła niemieckiego księcia oraz najmłodszej Anny Marii, która kilka tygodni po 18 urodzinach poślubiła greckiego króla Konstantyna. Poślubienie przyszłego króla Danii automatycznie skreśliło ją z linii sukcesji do tronu w Szwecji. Ingrid zadbała o szwedzkie wykształcenie swoich córek, nie wiadomo jak dobrze językiem szwedzkim władają młodsze córki królowej, najstarsza z nich mówi w tym języku biegle, a podczas uroczystości państwowych śpiewa nawet szwedzki hymn państwowy.

Embed from Getty Images

Kolejny był książę Bertil Gustaf Oskar Carl Eugén Bernadotte, to on stanowił "ostatnią deskę ratunku" w przypadku śmierci swojego ojca. Urodził się 28 lutego 1912. Gdy w 1947 roku tragicznie zginął jego brat, osieracając piątkę dzieci, w tym swojego następcę, mającego zaledwie kilka miesięcy, to on został potencjalnym regentem. Gdyby król zmarł przed osiągnięciem przez Karola Gustawa pełnoletności on sprawował by władzę, aż do tego momentu. Właśnie ten fakt uniemożliwił mu małżeństwo, wraz z którym utraciłby tytuł i jak się obawiano, dałby kres istnieniu szwedzkiej rodziny królewskiej. Leciwy król nie mógł do tego dopuścić, Bertil przez trzydzieści lat pozostawał w nieformalnym związku z Lilian Creig. "'W towarzystwie" przedstawiano ją zawsze jako sąsiadkę księcia z Francji lub królewskiego sekretarza. Książę poślubił Lilian ją dopiero w 1976 roku, gdy na tronie zasiadł jego bratanek (który nadał nawet Liian tytuł JKW -co było wręcz nie do pomyślenia ze względu na wcześniejszy rozwód księżnej). Karola Gustawa i Silvię wraz z żoną traktował jak własne dzieci, których nie miał. Podobnież powiedział kiedyś "Jeśli jej (Silvii) nie poślubisz jesteś idiotą". Późnej dla dzieci pary królewskiej wraz z Lilian byli, obok rodziców, najważniejszymi członkami rodziny, a rodzeństwo traktowało ich jak dziadków. Więcej o księżnej Lilian i księciu Bertilu pisałam tutaj - KLIK

Embed from Getty Images

Najmłodszy i najdłużej żyjący z rodzeństwa, Karol Jan Artur Bernadotte urodził się 31 października 1916.
19 lutego 1946 ożenił się z dziennikarką Kerstin Wijkmark. Dla ukochanej zrezygnował z tytułu i udał się na emigrację. Sam przyznał, że bez wahania zrobiłby to jeszcze raz. "Kochałem moją panią. To było najważniejsze". Do Szwecji wrócił dopiero na zaproszenie Karola Gustawa i Silvii. Żona Karola Jana umarła w 1987 roku, rok późnej poślubił Hrabinę Gunnilę Marthę Louise Wachtmeister.

Kiedy Karol Gustaw skończył 18 lat cała rodzina i kraj odetchnęli z ulgą. Leciwemu królowi nie spieszyło się na "tamten świat" książę zdążył skończyć szkolę, a przede wszystkim poznać kobietę z którą chciał spędzić resztę swojego życia... ale o tym przeczytacie w kolejnych postach. 

23 komentarze

 1. Jaki król ładniutki na tym pierwszym zdjęciu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Super!! Czekam na kolejne :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Swietny pomysł z widgetem instagrama , to oficjalne konto SRK?

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwsze zdjęcie z postu jest śliczne! Król jak taki cherubinek :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Kolejna świetna seria ! Nie mogę doczekać się następnych części ! Dziękuję Ci, Marleno :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wspaniały pomysł na cykl notek! Jako humanistka i wielbicielka SRK z chęcią będę poznawać fakty na temat króla Karola Gustawa :) A czy przewidujesz może cykl również o królowej?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podobny cykl "od hostessy do królowej" pojawił się na blogu w ubiegłym roku:

   http://swedish-princesses.blogspot.com/search/label/Królowa%20Silvia?m=1

   Po zakończeniu tej serii planuje cykl postów opisujący początki znajomości pary królewskiej :)

   Usuń
  2. Podobny cykl "od hostessy do królowej" pojawił się na blogu w ubiegłym roku:

   http://swedish-princesses.blogspot.com/search/label/Królowa%20Silvia?m=1

   Po zakończeniu tej serii planuje cykl postów opisujący początki znajomości pary królewskiej :)

   Usuń
 7. Świetny post, widać że się napracowałaś ;)
  I za takie (i nie tylko takie) Cię uwielbiamy :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Marlena!! Zobacz to zdjęcie! Widziałaś je? Znowu mam nadzieje, ze to to na,co czekamy!!


  http://1.bp.blogspot.com/-2olzZ0NmZuM/Vce2i7pBSzI/AAAAAAAAF7w/AiELOGno7eo/s1600/Obraz%2B2015-08-09.jpeg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie ukrywam, że trzymam kciuki, może tym razem to jednak to? Przez koleżanki z tumblr i facebooka'a już się trochę "nakręciłam" wiele blogerek i fanek jest pewnych, że to ciąża. Oczywiście nie możemy dać się zwariować, wątpię, że Victoria odkrywalaby się na krótko przed oświadczeniem dworu.

   Usuń
  2. No właśnie. Z jednej strony widok jednoznaczny, z drugiej Marlena ma rację.

   Usuń
  3. Musimy poczekać 7 dni, Victoria wraca do obowiązków 17 sierpnia do tego czasu albo tego dnia wszystko się wyjaśni ;) możliwe, że będzie jak z ciążą z Estelle, ogłoszono ja kiedy Victoria wróciła do obowiązków po przerwie wakacyjnej, w tym czasie miała już spory brzuszek.

   Usuń
  4. jakiś miesiąc temu ( może się mylę ) cała rodzina wybrała się na rowery , co wyklucza ciążę Victorii bo w czasie ciąży nie można jeździć na rowerze ,a poza tym myślicie że gdyby faktycznie była w ciąży nie ukrywała by tego ? zwłaszcza jeżeli jest na wakacjach gdzie na 100% robi im się zdjęcia ? moim zdaniem to tylko podwinięta bluzka bo np wiał wiatr

   Usuń
  5. a od kiedy nie można jeździć na rowerze w ciąży??? ja codziennie jeżdżę do pracy i z powrotem, i lekarz mi tego nie zabronił, owszem kazał uważać na siebie, ale skoro coś robiło się przed ciążą, to w ciąży też można to robić

   Usuń
 9. Moim zdaniem to fałszywy alarm ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Tak dla porównania zobaczcie kształt,brzuszka Kate z początku ciąży z Geoege'em, moim zdaniem brzuszek Vic ma podobny kształt. Zwykła oponka po przejedzeniu wygląda inaczej.

  http://www.tgcom24.mediaset.it/binary/chi/60.$plit/C_2_fotogallery_1017711__ImageGallery__imageGalleryItem_1_image.jpg

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nakręciłaś mnie! Kate była wtedy w 3/4 miesiącu ciąży, czyli miesiąc w którym ogłasza się szczęśliwą nowinę, Victoria ma podobny kształt brzuszka! ;}

   Usuń
  2. oby to była prawda i za kilka dni opublikujesz post "Vic jest w ciąży!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!"

   a mi się dzisiaj śniło że opublikowalaś ten post o drugiej ciąży vic, mam nadzieję że sen się spełni :):):)

   Usuń
  3. Tylko, ze Victoria nie ma figury Kate to raz a dwa, że brzuch rośnie "od dołu" tam gdzie rozwija się ciążą a je tego nie zdjęciach nie widzę, normalnie jakby się przejadła.

   Usuń
 11. http://41.media.tumblr.com/c0bbf7d2d3294d33573a4a1dd9cc72ff/tumblr_nstwq4x1XR1uaimpxo2_400.jpg

  To naprawdę nie wygląda tak jakby jej bluzkę podwialo

  OdpowiedzUsuń
 12. Mi się śniło natomiast, że CP (z którym miałam romans btw), oznajmił mi, że Sofia jest w ciąży lol.

  OdpowiedzUsuń
 13. O tak król uroczo wygląda na pierwszym zdjęciu.

  Pozdrawiam Ania L

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.