Gdzie rodzina królewska powitała Nowy Rok? + ile spotkań w minionym roku odbyli członkowie rodziny królewskiej?

2016/01/01

Patrick Demarchelier/  kungahuset.se


Victoria i Daniel musieli bardzo polubić kurort narciarski w Trysil w Norwegii ponieważ już po raz trzeci powitali tam rok. W tym roku rodzina dotarła tam prawdopodobnie na początku tygodniu. 29 grudnia Victoria za pozowała do zdjęcia na stoku narciarskim.

Księżniczka Madeleine z rodziną najprawdopodobniej spędziła Sylwestra w Londynie, a para królewska w domu. Nie wiadomo jak bawili się książę Carl Philip i księżna Sofia.

***

Szwedzkie media podały ilość oficjalnych spotkań członków rodziny królewskiej.

Król Karol Gustaw jest jednym z najbardziej zapracowanych monarchów, odbył w 2015 roku 254 spotkania (audiencie, spotkania z rządem i inwedtytury) a przebił go jedynie norweski król Harald z 307 spotkaniami. Król wykonał więc więcej oficjalnych zobowiązań od brytyjskiej królowej (184) i duńskiej monarchini (120). Królowa Silvia odbyła 167 spotkań tym samym przebijając królową Sonję z Norwegii i królową Małgorzatę.

Księżniczka Victoria odbyła 145 spotkań a książę Daniel 124. Książę Carl Philip odbył ich 64. Chociaż jest synem króla otrzymuje mniej obowiązków, bo to Daniel będzie kiedyś księciem małżonkiem. Dzięki temu Carl może zająć się projektowaniem porcelany, kurtek i innych przedmiotów a także brać udział w wyścigach samochodowych. Jego  żona tylko od dnia ślubu, odbyła 47 oficjalnych spotkań. Dwór królewski do jej oficjalnych obowiązków zalicza także spotkania Project Playground, księżna nadal wspiera swoją organizację, teraz już jako członek rodziny królewskiej i ma zamiar robić to dalej. Jak mówi rzecznik księżna wprowadziła świeży powiew na dwór królewski, ma wiele pomysłów na swoją pracę i dzięki niej rodzina królewska będzie zaangażowana w jeszcze więcej akcji i fundacji. Project Playground jest częścią jej życia dlatego z teściami zdecydowała, że spotkania w ramach PP znajdą się w jej oficjalnym kalendarzu.
Księżniczka Madeleine, która ma za sobą przeprowadzkę do Londynu, poród i zakończony w listopadzie urlop macierzyński odbyła w ciągu całego roku 23 spotkania, a jej mąż 11. Dwór królewski nie uwzględnił w liście oficjalnych zaangażowań Madde spotkań w ramach World Childhood Foundation, które, jak twierdzi rzecznik dworu, odbywała regularnie w ciągu całego roku.

Powyższe statystyki odnoszą się do spotkań zasiadanych (audiencji, spotkań z rządem, zarządów fundacji, inwestytur). 

12 komentarzy

 1. Szkoda że księżniczka Madeleine nie ma zaliczonych wszystkich spotkań bo znając życie za chwile ktoś doczepi się ze za mało pracuje,gdzie Sofia ma zaliczane te prywatnej fundacji.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie doliczanie spotkań Madeleine prawdopodobnie jest spowodowane tym, że księżniczka jest za granicą i dwór nie ma dokładnej listy jej spotkań. Poza tym Madeleine otwarcie mówiła, że nie zależy jej na liczbach i na tym żeby wszyscy wiedzieli co ona robi. Co do Sofii to już nie jest jej fundacja, nie zasiada w decyzyjnym zarządzie, jest jedynie jej honorowym czlonkoem, tak jak kiedy obejmie patronaty nad innymi fundacjami. Jej obecna praca dla PP nie różni się niczym od pracy jaką wypelnialaby dla jakiekolwiek innej organizacji,której byłaby patronką.

   Usuń
 2. czy w monako tez takie podsumowanie robia?

  OdpowiedzUsuń
 3. Krolowa elzbieta II miala w tym roku 341 wyjsc weelug oficjalnych statystyk,wiec carl gustaw mial okolo 100 mniej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, ale patrzysz na podsumowanie nie tylko spotkań - audiencji, inwestytur i spotkań z rządem, ale także podróży i innych zaangażowań. Spójrz na trzecią rubrykę tabeli udostępnionej przez brytyjski dwór królewski. Wszystkich (włącznie z podróżami innymi zaangazowaniami król miał około 570 ;) w Szwecji zawsze podliczane są audiencje i spotkania w/w w kraju, dlatego też takie porównanie zrobiłam ;)

   Usuń
 4. A w sumie victoria i daniel jak na nastepcow tronu , to meieli bardzo malo wyjsc . Dlaczego victoria miala tylko 145 spotkan a ksiaze karol ( mimio ze starszy wiekiem) to mial 527 ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Miała 145 spotkań - audiencji. Wyjścia liczone są oddzielnie.

   Usuń
 5. marleno wszystkiego najlepszego w nowym roku, oby na tym blogu byla.nie jedna relacja chrzcin. slubow obys dotrwala do slubu estelle ps. czy w szwecji sa obchodzone w RK tzw. komunie? w monako tez robia takie podsumowanie oficjalnych wyjsc w danym roku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W Szwecji nie ma Pierwszej Komunii, jest tylko odpowiednik Naszego bierzmowania. W Monako nie takich podsumowań.

   Usuń
 6. ja proponuję notkę o możliwych tytułach jakie mogą otrzymać książęta/Księżniczki dzieci vic i sofii , oraz jakie tytuły książąt danych prowincji mogą przysługiwać ewentualnie następnym dzieciom, które się urodzą, kto poprzednio posiadał ten tytuł

  PS. mam pytanie -
  czy tytuły są dziedziczone, ,
  -czy w przyszłości wnukom maddie i carla philipa będą przysługiwać tytułu książąt/księżniczek,
  -czy na ślubach dzieci maddie i carla philipa będą transmitowane,
  -czy będą inni członkowie rodzin królewskich na ślubach np. wnuków maddie i carla

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 1. Tytuły nie są dziedziczne.
   2. To będzie decyzja podjęta kiedy dzieci będą miały przyjść na świat. Do tego czasu dużo może się zmienić.
   3. Nie wiadomo, ale osobiście w to wątpię, wszystko zależy od decyzji narzeczonych oraz tego czy będą wypełniały oficjalne obowiązki.
   4. Trudno tak wybiegać w przyszłość. Okaże się kiedy do takich ślubów będzie miało dojść. Jestvto jednak mało prawdopodobne, TS dzieci będą daleko w sukcesji, będą z pewnością uroczystościami prywatnymi, a obecność innych rodzin królewskich będzie wówczas zależała od prywatnych stosunków z narzeczonymi.

   Usuń
 7. Bardzo fajne podsumowanie :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.