Królewska biżuteria - The Swedish Aquamarine Bandeau Tiara

2016/05/02The Swedish Aquamarine Bandeau Tiara nazywana potocznie Cyklopem najprawdopodobniej powstała  w latach '20 i była przeznaczona do noszenia nisko na czole. Po raz pierwszy nosiła ją księżniczka Louise (z domu Mountbatten), która prawdopodobnie wniosła opaskę do Szwedzkiej Rodziny Królewskiej w posagu. Louise poślubiła przyszłego króla Szwecji, Gustawa VI Adolfa i na przełomie lat '20 i '30 bardzo często nosiła drobną i niezwykle modną w tamtych czasach tiarę w stylu art deco. Musimy uwierzyć na słowo osobom, które widziały w niej Louise,gdyż żadne jej fotografie w opasce się nie zachowały. W latach '60 jedna z sióstr króla Karola Gustawa, Desiree, również nosiła tą tiarę.

Tumblr

Opaska stała się własnością księżniczki Madeleine, kiedy ta ukończyła 18 lat i była pierwszą tiarą, jaką mogliśmy oglądać na głowie księżniczki. Jako młoda dziewczyna nosiła ją bardzo często. Ostatnia okazja do zobaczenie jej na głowie (a raczej czole) księżniczki nadarzyła się podczas bankietu w lutym 2015 roku. Księżniczka Christina nosiła ją na bankiecie z okazji urodzin swojego brata 30 kwietnia.

14 komentarzy

 1. Cóż, nie wygląda efektownie. Rzekłabym nawet, że jest ohydna :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam sie- jest brzydka, ale w czasach kiedy powstala opaski tego typu byly modne. Znacznie bardziej pasowaly do fryzur i ubran z lat '20. Nie zmienia to faktu, ze nawet na pieknej Madeleine wyglada paskudnie.

   Usuń
  2. może nie tyle co jest brzydka, co skromna i mało królewska w porównaniu do innych tiar.

   Usuń
  3. I ja się zgadzam :)

   Usuń
 2. Chyba na bankiecie 30 kwietnia nie czerwca . Przepraszam że poprawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jak ja nie lubie tej tiary :P jest w moim 'top' najgorszych :p prezentuje sie strasznie, a zarazem psuje piękność Madeleine...

  OdpowiedzUsuń
 4. Ostatnio znalazłam notkę biograficzną Victorii, (niestety jest po szwedzku) natrafiłam na parę szczegółów, o których nie miałam pojęcia, może ktoś znajdzie i dla siebie jakąś ciekawostkę. Jakby ktoś chciał zerknąć oto link: http://kungligabloggen.blogspot.com/2008/05/kronprinsessan-victoria.html?view=mosaic&m=1#!/2008/05/kronprinsessan-victoria.html

  OdpowiedzUsuń
 5. Widzę kontynuację Soboty z tiarą. Akurat ta wyjątkowo mi się nie podoba. Cóż, taka była kiedyś moda.

  OdpowiedzUsuń
 6. Może gdyby zakładać ją do stylizacji retro miałaby więcej uroku.

  OdpowiedzUsuń
 7. Mi się podoba,pasuje do oczu Madeleine i dzięki tej staroświeckości ma swój urok,jest niepowtarzalna,bo teraz tiar nie nosi się na czole.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 8. Ogladaj dzisiaj dzien dobry tvn. Bedzie wzmianka o swedzkiej. RK:):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O czym dokładnie będą mówić? Było już? Jak się ten fragment nazywa? Ostatnio o Vic i Danielu mówili w mezaliansach :)

   Usuń
  2. Beda mowic. O tym ze porcelana z polski trafila do swedzkiej rodziny krolewskiej. To bedzie chyba za jakies 20 minut. Zaraz po przerwie lub troche pozniej.

   Usuń
 9. Tiara jest bardzo skromna i wydaje mi się że w młodzieńczych latach księżniczki Madeleine pasowała do niej.Przy tak urodziwej księżniczce tak skromny klejnot jest uzupełnieniem i nic urody Madeleine nie przyćmiewa.Danka:)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.