Królewska biżuteria - The Swedish Diamond Button Tiaras

2016/05/19


Szwedzka Rodzina Królewska jest w posiadaniu dwóch bardzo podobnych tiara - Six Button tiara i Four Button Tiara. Na pierwszy rzut oka są niemal identyczne, jednak to dwie różne tiary.Pierwsza z nich - Six Button Tiara. Jak podaje dwór królewski sześć elementów wysadzanych diamentami w kształcie kwiatów znalazło się w koronie króla Karola XIV Jana (założyciela dynastii Bernadotte) z 1818 roku. Po koronacji zostały one usunięte z korony i stworzono z nich tiarę dla księżnej Lilian (tak więc sama tiara jest stosunkowo młoda).

Order of Splendour (królowa Luiza Ulrika, oraz król Karol XIV Jan)

Warto wspomnieć, że diamentowe elementy mają ogromne znaczenie historyczne i są znacznie starsze niż korona z 1818 roku. Na jednym z obrazów królowej Luizy Ulriki możemy zobaczyć te same elementy co w koronie króla i późniejszej tiarze bardzo często noszonej przez obecne członkinie rodziny królewskiej. Możliwe, że elementy zostały wykonane na zamówienie matki królowej Luizy Urliki, Sophii Dorothey, królowej Prus. Sześć diamentowych kwiatów (cztery przednie są identyczne, dwie na końcu nieco różnią się od pozostałych) wyłożono 10 diamentami, a podstawa składa się kolejnych dwóch rzędów diamentów, górnego (dłuższego) z większymi kamieniami i dolnego (krótszego) z drobnymi diamentami.
Four Button Tiara składa się z czterech kwiatów z diamentami zamocowanych na prostej metalowej ramie. Nosiły ją wszystkie członkinie szwedzkiej rodziny królewskiej. Obecnie najczęściej wybiera ją Victoria, w 2012 roku, na wręczenie Nagród Nobla, dodała do podstawy tiary diamentową przepaskę i nieco wzbogaciła tiarę, nie była to jednak stała zmiana. Tiara została zauważona w latach '60 kiedy na szwedzki dwór królewski kolejno wkraczały siostry króla. skarbiec królewski nie obfitował wówczas w bardziej skromne tiary odpowiednie dla młodych dziewcząt.  

7 komentarzy

 1. Super post ;-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Obydwie piękne i świetnie pasujące do księżniczek.Najpiękniej wyglądały z szmaragdami podczas rozdania Nagród Nobla 2012 i mam nadzieję,że Vic jeszcze kiedyś ją tak założy.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ładne tiary, ale nie są moimi ulubionymi

  OdpowiedzUsuń
 4. 27 maja król Filip ma wyjście, więc może pojedzie sama Matylda ?

  OdpowiedzUsuń
 5. Rzeczywiście bardzo łatwo pomylić tiary, jeśli nie policzy się diamentowych elementów

  OdpowiedzUsuń
 6. Wcześniej myślałam, że to jedna tiara, którą można modyfikować.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.