Królewska biżuteria: Bransoletka księżnej Margaret

2017/03/01


Nadszedł czas na spojrzenie w stronę księżnej Margaret. Tym razem spojrzymy na biżuterię, która od lat jest znakiem rozpoznawczym duńskiej i greckiej rodziny królewskiej. Niepozorne bransoletki, które noszą najmłodsze członkinie duńskiej rodziny królewskiej kryją w sobie ciekawą historię wywodzącą się z Anglii i Szwecji.
Księżna Margaret urodzona w Anglii jako córka księcia i księżnej Connaught otrzymała swoją bransoletkę najprawdopodobniej w dzieciństwie od rodziców, jej siostra, Patricia, również otrzymała identyczną. Po ślubie ze szwedzkim następcą tronu i urodzeniu dzieci, księżna postanowiła podtrzymać tradycję i podarowała taką samą bransoletkę swojej jedynej córce, Ingrid, z okazji jej piątych urodzin. Margaret nie zaprzestała jednak nosić swoją, na pierwszym zdjęciu w poście możemy zobaczyć księżną z dziećmi, Ingrid i najmłodszym z rodzeństwa, Carlem Johanem. Matka i córka na lewych rękach maja identyczne bransoletki. Fotografia została wykonana na krótko przed śmiercią księżnej w 1920 roku. W chwili śmierci mamy księżniczka miała zaledwie 10 lat, nic więc dziwnego, że postanowiła podtrzymać tradycję i pamięć o swojej mamie. Po ślubie z przyszłym królem Danii i urodzeniu mu trójki dzieci, księżniczek Margaret (obecna królowa Danii Małgorzata II), Benedikte i Anne-Marie (królowa Grecji), Ingrid, na piąte urodziny, każdej z dziewczynek przekazywała taką samą złotą bransoletkę. Trzy siostry nadal noszą swoje bransoletki podtrzymując piękną tradycję.


Benedikte i Anne-Marie postanowiły podtrzymać tradycję przekazując złote bransoletki swoim córkom. Tak więc proste bransoletki można zobaczyć na lewych rękach Alexandry, Natalii, Alexii i Teodory. Jako, że królowa Margareth nie doczekała się córki, a tradycja nie tyczy się synowych, monarchini mogła przekazać złotą bransoletkę dopiero swojej wnuczce Isabelli w dniu jej piątych urodzin w 2012 roku. Następnie w styczniu ubiegłego roku swoją otrzymała księżniczka Josephine, a w tym roku najmłodsza z wnuczek, księżniczka Athena.

Wraz z tym postem rozpoczyna się seria postów poświęcona księżnej Margaret i jej potomkom.

8 komentarzy

 1. Piękna tradycja a czy wiadomo co się stało z orginalna bransoletka Małgorzaty?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, ale całkiem możliwe, że po śmierci mamy Ingrid ja otrzymała i przekazała jednej z córek.

   Usuń
 2. Wspaniała tradycja. Czy wiadomo, czy księżniczka Josephine już dostała taką bransoletkę?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, jest napisane w poście, Isabella i Josephine są podlinkowane, po kliknięciu można zobaczyć je z bransoletkami na ręce. Jak na razie nie było widać, żeby Athena nosiła swoją, ale tak naprawdę nie było jeszcze okazji.

   Usuń
 3. http://www.prezydent.pl/pierwsza-dama/aktywnosc/art,210,krolowa-sylwia-z-pierwsza-dama-w-belwederze.html

  OdpowiedzUsuń
 4. Hej będziesz jutro w dzień dobry tvn ? Byłaś dzisiaj w warszawie ?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej :) nie. W Warszawie niestety nie byłam, jestem od trzech tygodni chora.

   Usuń
 5. Ciekawy post! Ta tradycja bardzo mi się podoba.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.