10 rocznica zaręczyn księżniczki Victorii i księcia Daniela

2019/02/24

 Linda Broström / kungahuset.se

Dzisiaj mija 10 lat od zaręczyn księżniczki Victorii i księcia Daniela! Z tej okazji małżonkowie zdecydowali się podzielić przepiękną fotografią wykonaną przez Lindę Broström.

24 lutego 2009 roku, po długich ośmiu latach związku dwór przekazał radosną nowinę, Następczyni Tronu, księżniczka Victoria jest zaręczona z Danielem Westlingiem. Tego dnia cała Szwecja przystanęła na parę chwil, aby cieszyć się szczęściem swojej księżniczki i jej księcia. Cały kraj oszalał z radości, po ponad 30 latach ponownie miał się odbyć w Szwecji Królewski ślub, na miarę tego sprzed lat, kiedy na ślubnym kobiercu stanęli rodzice Victorii.


Zaręczyny ogłoszono z samego rana za pomocą wcześniej nagranego orędzia, które wyemitowany w telewizji. Na nagraniu można zobaczyć wypowiedzi pary królewskiej oraz narzeczonych. Król osobiście ogłosił specjalną nowinę, a w swojej mówię nazwał przyszłego zięcia "bardzo młodym człowiekiem z ogromnym zaangażowaniem, mądrym i odpowiedzialnym" oraz z radością powitał go w rodzinie. Królowa również zachwalała przyszłego zięcia, nie kryła radości z zaręczyn i zadeklarowała mu wszelką pomoc. Z kolei Daniel Westling stwierdził "Księżniczka i ja znaleźliśmy się, a nasza miłość wzrastała w ostatnich latach. Chcę podziękować królowi i królowej. To mija rola, aby wspierać księżniczkę i jej ważną pracę dla Szwecji". Jako ostatnia głos zabrała księżniczka Victoria "Jestem dumna z reprezentacji Szwecji i stanie się to dla mnie jeszcze łatwiejsze z Danielem u boku. Czuję się bezpiecznie z Danielem. Prawdopodobnie zauważyliście, że w ostatnich latach stałam się silniejsza i szczęśliwsza. A teraz nadszedł czas, aby rozpocząć przygotowywania do czegoś, razem i do założenia rodziny".


Z kolei na godzinę 17:00 zaplanowano konferencję prasowa z udziałem narzeczonych.

Victoria wyraźnie powiedziała kilka lat temu, że nie chce oświadczyn za granicą. Chciałaby, żeby to się stało, w Szwecji i na dworze. Miałem wyraźne wskazówki na ten temat i wtedy miałem do wyboru dwie opcje. Było jedno miejsce w Ockelbo, które bardzo nam się podoba, lub Drottningholm, wzdłuż naszej ulubionej ścieżki. I to stało się w Drottningholm. - książę Daniel.

To był piękny zimowy dzień, idealny na spacer. Daniel powiedział, że chciałby, abym coś przeczytała. A potem przeczytałam wspaniałą mowę, którą napisał o Naszym wspólnym czasie, o Naszych doświadczeniach i o tym, co lubimy robić, włączając specjalne daty i wydarzenia. A następnie ukląkł w śniegu i oświadczył mi się. A ja powiedziałam: tak, tak, tak. - księżniczka Victoria.

Byłem oczywiście zdenerwowany i miałem nadzieję na "tak". Ale nie byłem pewien, co chce odpowiedzieć - książę Daniel.


Narzeczona otrzymała bardzo piękny i skromny pierścionek z diamentem osadzonym w białym złocie pochodzący prawdopodobnie od WA Bolin. Narzeczeni zdradzili, że planują ślub u progu lata 2010 roku. Mediom i obserwatorom na całym świecie nie uszedł uwadze wygląd Daniela, choć uśmiechał się i wyglądał na szczęśliwego coś było nie tak. Jak okazało się jakiś czas późnej Westling był na silnych środkach przeciwbólowych a niedługo po konferencji trafił na obserwacje do szpitala. Jednak próżno było szukać informacji o chorobie Daniela w tamtym czasie. Dopiero w połowie roku dwór podał, że narzeczony księżniczki przejdzie transplantację nerki. Powodem była wrodzona ale nie dziedziczna choroba. Dawcą narządu został Olle Westling, tata Daniela.


Oświadczyłem się księżniczce Victorii zgodnie z tradycją. Narzeczona bardzo piękny i skromny pierścionek z diamentem osadzonym w białym złocie pochodzi prawdopodobnie od WA Bolin. Bardzo przypomina ten sprzed trzydziestu lat, który otrzymała Silvia Sommerlath, obecna szwedzka królowa, początkowo myślano, że może to być ten sam pierścionek. Na pytanie o to czy może powiedzieć jak oświadczył się księżniczce, stwierdził: nie powtórzę moich słów, ale jak widać odniosły skutek. Gdy dziennikarz zapytał księżniczkę, o cenę jaką gotowa była by zapłacić za to małżeństwo odpowiedziała: Bardzo wysoką. Daniel bardzo wiele dla mnie znaczy.


"Mówiłam Danielowi jak bardzo się ciesze, jestem szczęśliwa, po prostu."

Prześlij komentarz

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.