Szwedzka Rodzina Królewska i inne monarchie - Dania

2019/05/31
Pokrewieństwo

(Duńskiej Rodziny Królewskiej i Szwedzkiej Rodziny Królewskiej *z dynastii Bernadotte).

Królowa Ingrid 

królowa Danii jako żona Frederika IX. Matka królowej Danii Margrethe II, królowej Grecji Anne-Marie oraz księżniczki Benedikte. Urodzona w Szwecji jako córka króla Gustafa VI Adolfa i księżniczki Margarethe z Connaught. Ciotka obecnie panującego w Szwecji króla Carla XVI Gustafa (w związku z czym królowa Margrethe II jest siostrą cioteczną szwedzkiego monarchy).

Królowa Lovisa 

królowa Danii jako żona Frederika VIII. Jedyna córka króla Szwecji Carla XV.

Księżniczka Ingeborg 

córka królowej Danii, Lovisy i wnuczka króla Szwecji, Carla XV. 27 sierpnia 1897 poślubiła księcia Szwecji, Carla - syna króla Oscara II. Ingeborg była matką księżniczki Marthy (żona króla Norwegii) oraz księżniczki Astrid (królowej Belgów). *Oscar II był młodszym bratem Carla XV

Księżniczka Margretha 

córka księżniczki Ingeborg i szwedzkiego księcia Carla. Wychowana na szwedzkim dworze królewskim. Poślubiła swojego kuzyna księcia Danii, Axela.

Wizyty

Dania była trzecim krajem jaki król Carl Gustaf odwiedził po wstąpieniu na tron w 1973 roku. Podczas trwającej trzy dni wizyty w kwietniu 1975 roku został przyjęty przez królową Margrethe. Wizyta zwrotna miała miejsce dopiero 10 lat później, we wrześniu 1985 roku. Co ciekawe szwedzka para królewska złożyła jeszcze jedną wizytę państwową w Danii w maju 2007 roku, a parze królewskiej towarzyszyła księżniczka Victoria. W związku z czym już od ponad 10 lat spekuluje się o wizycie państwowej z Danii w Szwecji. Oficjalną wizytę w Szwecji złożyli również Mary i Frederik w 2017 roku. Całą wizytę możecie ponownie prześledzić tutaj - KLIK. Obie rodziny królewskie oczywiście wzajemnie zapraszają się na wszelkie duże uroczystości na swoich dworach królewskich, jubileusze, śluby, chrzciny czy pogrzeby.


Embed from Getty Images

Jak blisko są?

Królowa Margrethe za sprawą swojej matki czuje się blisko związana ze Szwecją. Monarchini płynnie posługuje się językiem szwedzkim, a obserwatorom nie uszedł uwadze fakt, że z zaangażowaniem śpiewa szwedzki hymn na uroczystościach w Szwecji. Księżniczka Victoria od najmłodszych lat przyjaźniła się z księciem Frederikiem, a później bardzo szybko znalazła wspólny język z jego żoną, księżną Mary. Warto wspomnieć, ze młodsza siostra szwedzkiego monarchy - księżniczka Christina jest matką chrzestną księcia Joachima. Z kolei księżniczka Victoria jest matką chrzestną pierworodnego syna księcia Frederika i księżnej Mary - Christiana. W 2012 roku żona duńskiego następcy tronu została matką chrzestną księżniczki Estelle. Mary została szczególnie doceniona przez księżniczkę Victorię, która nadała swojej córce jedno z imion na cześć duńskiej księżej. Z kolei w 2016 roku książę Frederik został ojcem chrzestnym młodszego dziecka księżniczki Victorii i księcia Daniela - Oscara. 

Czuję się czasami jak jej przyrodni brat. Oczywiście zawsze chętnie jej pomogę i podzielę się z nią swoim doświadczeniem, jeśli będzie potrzebowała mojego wsparcia. Oczywiście również od niej otrzymuję dużo wspaniałych rad. Czuję między nami braterską więź mogąc zadzwonić do niej z pomocą i ochronić ją jeśli tego potrzebuje. Jeśli mogę jej pomóc w jakikolwiek sposób i możemy się podzielić naszymi doświadczeniami, zrobię tę. Nasza relacja rozwinęła się w przeciągu ostatnich 10 lat. Oboje dorośliśmy i zebraliśmy życiowe doświadczenie, którym możemy się ze sobą dzielić. To bardzo silna relacja przypominająca taką pomiędzy bratem a siostrą. 

książę Frederik o swojej relacji z księżniczką Victorią w wywiadzie z 2018 roku.

Embed from Getty Images

Książę Daniel bardzo szybko zaprzyjaźnił się z Frederikiem i Mary. Duńska para książęca bardzo cieszyła się ze ślubu Victorii i Daniela. Książę Frederik nie mógł powstrzymać łez widząc jak jego przyjaciółka idzie do ołtarza. Z kolei księżna Mary, razem z królową Maximą i księżną Mette-Marit, ocierały łzy wzruszenia na tarasie Zamku Królewskiego. Dwie rodziny spędzają razem prywatnie sporo czasu. Duńska para książęca poznała również dobrze rodziców księcia Daniela, a książę Frederik nie szczędził uścisków Państwu Westling, kiedy spotkali się na obchodach 70 urodzin króla Carla XVI Gustafa.


Embed from Getty Images

Książęca para nagrała nawet w 2018 roku specjalne życzenia księciu Frederikowi z okazji jego 50 urodzin. Zostały one wyemitowane w trakcie koncertu z okazji urodzin księcia. Chcemy tylko powiedzieć, że bardzo Cię kochamy i jak bardzo doceniamy naszą wspaniałą relację - mówiła księżniczka Victoria. Frederik, trudno uwierzyć, że masz 50 lat! Chciałbym Ci podziękować za wszystkie świetne rozmowy jakie odbyliśmy na przestrzeni lat. - książę Daniel.

Znalezione obrazy dla zapytania księżna sofia mary
tumblr

7 komentarzy

 1. Świetny tekst i ciekawe informacje na temat.
  Wkradł się drobny błąd w ostatnim akapicie. Książę miał 50 urodziny, a nie 70 :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo racja, a niżej napisałam już dobrze 50, nie wiem jak to zrobiłam :) dziękuję.

   Usuń
 2. Świetny post, moje dwie ulubione rodziny królewskie :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Warto wspomnieć, że królowa Małgorzata jest matką chrzestną księcia Carla Philipa.

  I warto również zmienić następujące zdanie, bo nie wiadomo o co w nim chodzi:
  "Ingeborg była matką księżniczki Marthy (żona Norwegii)" - żona Norwegii??

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie ulega wątpliwości, że rodziny są z sobą bardzo blisko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. I świetnie widać ich relacje na fotkach czy filmikach.:)

   Usuń
 5. Świetny post uwielbiam szwedzką i duńska rodzinę królewską nie miałabym nic przeciwko gdyby w kolejnym pokoleniu znów doszło do małżeństwa między ich członkami

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.