Bankiet na cześć Laureatów Nagrody Nobla

2019/12/11Dzisiaj na Zamku Królewskim król wydaje oficjalny bankiet na cześć tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Wieczór rozpoczął się kameralnie w komnatach księcia Bertila, gdzie rodzina królewska powitała laureatów jak i towarzyszące im osoby. Następnie laureaci i rodzina królewska przeszli do sali bankietowej Vita havet, gdzie spotkali się z przedstawicielami parlamentu, rządu, korpusu dyplomatycznego,Szwedzkiej Królewskiej Akademii Nauk, Fundacji Nobla i innych organizacji. 

Około 20.00 rozpoczyna się uroczysta kolacja. Co roku w menu pojawia się mięso z jeleni upolowanych podczas jesiennych polowań w których uczestniczy król. Jest to wieloletnia tradycja, której nie zaprzestano.


Pierwsze wręczenie nagród Nobla miało miejsce w 1901 roku wówczas odbyła się uroczysta ceremonia i bankiet w Grand Hotelu. Trzy lata późnej król Oscar II postanowił po raz pierwszy uhonorować zwycięzców uroczystą kolacją następnego dnia po ceremonii wręczenia nagród.  Od tego czasu król organizuje kolację dla laureatów Nagrody Nobla 11 grudnia każdego roku.Królowa Silvia wybrała dzisiejszego wieczoru kreację od Georg & Arend do której dobrała Connaught Tiara. Księżniczka Victoria wybrała czerwoną kreację oraz Princess Lilian Laurel Tiara. Svensk Damtidning podaje, że suknia księżniczki Victorii jest hołdem dla Sary Danius, która  w październiku zmarła na raka piersi.  Wiele kobiet w ostatnich tygodniach, a nawet wczoraj, nosiło bluzki w takim stylu, by wspomnieć Sarę, która była członkiem Akademii Szwedzkiej (a także literaturoznawcą i pisarką). Jak powszechnie wiadomo kobieta bardzo lubiła nosić bluzki w takim stylu. SD podaje również, że sukienkę prawdopodobnie zaprojektował Pär Engsheden, bliski przyjaciel Sary Danius. Wskazuje na to również cisza o projektancie sukni, Ergsheden nie ma w zwyczaju informować prasy o tym, że zaprojektował suknie członkiniom rodziny królewskiej. Suknia księżnej Sofii pochodzi prawdopodobnie od Idy Lanto, księżna dobrała do niej swoją ślubną tiarę, tym razem z diamentami. Księżniczka Madeleine zdecydowała się dzisiaj na suknię ulubionej projektantki księżnej Sofii - Ida Sjöstedt dopasowała do niej Modern Fringe Tiara.7 komentarzy

 1. Najlepiej na tegorocznych Noblack wypadła Silvia - wszak królowa może być tylko jedna ;). Jeśli chodzi o Sophię i Madeleine, to obie panie zdecydowanie lepsze i odważniejsze kreacje zaprezentowały na gali. Wiktoria w tym roku niestety rozczarowała. Może za rok będzie lepiej.

  OdpowiedzUsuń
 2. Królowa Sylwia Piękny kolor sukienki,ładnie wygląda.Księżniczka Victoria kolor sukienki ładny sukienka nie w moim guście,Sofia sukienka interesująca dobrze w niej wygląda ale nie ma efektu wow.Księżniczka Madeleine zakochałam się w tej sukience cudownie wygląda.Po dwóch bankietach zwyciężyły królowa Sylwia i księżniczka Madeleine.Pozdrawiam DW.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dziś panie prezentują się zdecydowanie lepiej z wyjątkiem Victorii te rękawy po prostu masakra

  OdpowiedzUsuń
 4. Wszystkie suknie były przepiękne, zarówno te z 10 grudnia jak i te z wczoraj. Bardzo podobałs mi się oryginalna suknia następczyni tronu z wręczenia nagród.

  OdpowiedzUsuń
 5. A mi się podoba ta suknia Victorii. Wszystkie panie ładnie

  OdpowiedzUsuń
 6. Victoria ma dwie dziwne suknie jakby za duże i coś ukrywał. Może brzuszek?

  OdpowiedzUsuń
 7. Miałam nadzieję, że Victoria się poprawi, ale jak widać, pomyliłam się. Wprawdzie nie jest tak źle jak 10 grudnia, przynajmniej zrezygnowała z tego okropnego materiału, ale nadal wręcz tonie w tej kreacji.
  Za to Madeleine i Sofia pięknie, choć jak dla mnie bez jakiegoś efektu "wow".

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.