Drugie urodziny księżniczki Adrienne + imieniny księżniczki Victorii + decyzje dworu królewskiego w związku z koronawirusem

2020/03/14

Princess Madeleine Instagram


W tym tygodniu księżniczka Adrienne świętowała drugie urodziny. Z tej okazji księżniczka Madeleine opublikowała na swoim instagramie nowe zdjęcie córeczki.

Ze względu na rozprzestrzeniającą się epidemię koronawirusa dwór królewski zrezygnował z oficjalnych uroczystości z okazji imienin księżniczki Victorii. Każdego roku uroczysta zmiana warty z okazji imienin Następczyni Tronu  przyciąga setki ludzi i w obecnej sytuacji stwarzałaby duże zagrożenie. Kilku przedstawicieli Sił Zbrojnych przybyło do łuku wschodniego Zamku Królewskiego, aby złożyć życzenia księżniczce i wręczyć jej kwiaty.


Dwór królewski nie zdecydował jeszcze o odwołaniu wszystkich oficjalnych zobowiązań (takie decyzje podjęła chociażby królewska rodzina z Norwegii). Szwedzki dwór królewski wydał wczoraj oświadczenie objaśniające podjęte dotąd decyzje. Królewski dwór deklaruje w nim postępowanie zgodnie z zaleceniami rządu i ekspertów monitorujących sytuacje w Szwecji.  

W oświadczeniu możemy przeczytać, że chętnie 
Król i jego rodzina chętnie przyczyniają się  do ograniczenia rozprzestrzeniania się COVID-19 w jak największym stopniuNa tym tle JKM Król zdecydował o wprowadzeniu szeregu tymczasowych zmian w programie działa dworu królewskiego w najbliższej przyszłości. Dwór monitoruje rozwój sytuacji i stale dokonuje ponownych ocen.

Decyzje podjęte na 13 marca oznaczają:

 • Wszystkie planowane spotkania będą stopniowo ponownie oceniane na podstawie ryzyka rozprzestrzenia się wirusa i panujących warunków
 • Król i Następczyni Tronu będą, o ile to możliwe, realizować punkty programu osobno, a nie wspólnie.
 • Będzie wiele restrykcji w podróżach rodziny królewskiej.
 • Organizatorzy, którzy zdecydują się zawiesić wydarzenia, w których planowane jest uczestnictwo członków rodziny królewskiej, spotkają się ze zrozumieniem tej decyzji. W takich przypadkach dwór w miarę możliwości spełni życzenie uczestnictwa w wydarzeniu w późniejszym terminie

Ponadto:
 • W przypadku wszystkich pracowników dworu obowiązują już pewne ograniczenia i wytyczne dotyczące podróży i tym podobne.
 • Ze względu na pracowników i gości zewnętrznych zarówno liczba spotkań, jak i ich rodzaje oraz liczba uczestników zostaną sprawdzone i dostosowane.
 • Oprócz tych zmian, 12 marca podjęto decyzję o ograniczeniu godzin otwarcia i przepływu gości w rezydencjach królewskich.
 • Oficjalny program rodziny królewskiej jest stale aktualizowany.

Rodzina królewska nie decyduje się na radykalne kroki, co wpisuje się w politykę rządu i premiera Stefana Loefven. Pomimo rosnącej liczby zakażonych rząd nie zdecydował się na zamknięcie granic, a nawet szkół. Co prawda bardzo szybko zadecydowano o zamknięciu szkoły do której uczęszcza księżniczka Estelle. Jednak pozostałe placówki publiczne pozostają w większości otwarte. W piątek premier Szwecji Stefan Loefven ogłosił jedynie, że należy spodziewać się kolejnych utrudniających życie ograniczeń.(artykuł tutaj - KLIK).

10 komentarzy

 1. Szkoda, chociaż cieszę się, że Dwór mimo wszystko stara się funkcjonować stosunkowo normalnie i nie panikuje.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wydaje mi się nieco słabe że tylko szkoła księżniczki Estelle została zamknięta a reszta dzieci normalnie uczeszcza do swoich szkół.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O ile kojarzę, w szkole Estelle chyba było ryzyko zakażenia i stąd to zamknięcie. Sądzisz, że zrobiono to ze względu na Estelle, a raczej jej wysoką pozycję?

   Usuń
  2. Tak, w szkole Estelle było zagrożenie, tak jak w kilku innych placówkach, które były bądź pozostają zamknięte.

   Usuń
 3. Dziwne, bo w Szwecji ilość zarażonych jest o wiele większa niż w Polsce.

  OdpowiedzUsuń
 4. Cześć Marlena, trochę nie na temat, ale muszę zapytać: czytałaś może artykuł w "Angorze" poświęcony księżniczce Madeleine, Chrisowi i jego matce? Jeśli tak, to jakie masz zdanie? Osobiście po jego lekturze jestem w szoku. Mam nadzieję, że to wszystko to tylko wymysły brukowców, bo naprawdę trudno w to uwierzyć.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej, niestety nie widziałam tego artykułu. Jeśli ktoś może to podesłać albo napisać co w nim jest to będę wdzięczna :)

   Usuń
  2. Jeśli pozwolisz, wyślę artykuł na adres ksiezniczka_blog@interia.pl. Mam nadzieję, że skan będzie czytelny.
   Wgl zwykle takie artykuły traktuję jak radosną (i żenującą) twórczość gazet plotkarskich i nawet nie zadaję sobie trudu, żeby z kimkolwiek się tym podzielić. Jednak fakt, że tym razem w "Angorze" pojawiło się coś o szwedzkiej rodzinie królewskiej (i to nie o królu, a Madeleine i jej rodzinie), autentycznie mnie zdziwił - bardzo rzadko tam piszą o Bernadotte, niemal w ogóle. To, że Christopher nigdy nie miał najlepszej prasy, to niestety nic nowego, ale informacje o jego matce to dla mnie zupełna nowość.
   Jako osoba mająca ogromną wiedzę na temat SRK i w ogóle Szwecji zapewne będziesz w stanie o wiele lepiej ocenić wiarygodność tego artykułu i jego źródeł niż ja.

   Usuń
  3. Dziękuję za wysłanie, od razu przeczytałam. Aż głowa boli, zaczynając od izolacji, nie wiem skąd to wytrzasneli. Ale bardziej pytasz o mamę, kilka razy zamężna, ale przesadzili pisząc o samych arystokrstach. Rzeczywiście córki wyszły dobrze za mąż. Ciężko stwierdzić jej charakter i to w jakim stopniu jest materialistką. Na pewno jest bogata, więc raczej może sobie pozwolić na te "futra". Rzeczywiscie wygląda na bardzo sztywną co było widać nawet na chrzcinach dzieci Madeleine. Faktem jest, ze przyjaźni się z Karolem, były plotki o romansie ale wątpię, że ich znajomość była bardzo bliska. Pierwsze słyszę o przyjaźni z Trumpami, aczkolwiek mogło tak być. O'Neill obraca się w takich kręgach. Tylko ciekawe czy przyjaźń Evy z Ivaną przetrwała ostatnie lata. Chris jest znany z tego, ze od jakiś pięciu lat krytykuje wszystko co jest związane z Trumpem i jego rodziną. Aczkolwiek panie mogą nadal się przyjaźnić. Początek o tym, ze Chris był po prostu wczorajszy na własnym ślubie to już cios poniżej pasa. Szczególnie, ze oboje opuścili bankiet przedślubny całkiem wcześnie. A to przysypianie ich zdaniem to pewnie momenty kiedy próbuje nie płakać. Ogólnie gorszych źródeł nie mogli wybrać, większość pokroju naszego plotka.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.