Szwedzka Rodzina Królewska i inne monarchie - Norwegia

2020/04/09

Embed from Getty Images


Pokrewieństwo

Księżniczka Martha

urodziła się jako córka księcia Carla i księżnej Ingeborg (księcia i księżnej Vastergotland) oraz wnuczka króla Szwecji, Oscara II. Ponadto była siostrą królowej Belgów, Astrid. W 1929 roku poślubiła następcę norweskiego tronu, księcia Olava. Doczekała się trójki dzieci -Ragnhildy (1930-2012), Astrid (ur. 1932) oraz Haralda (ur. 1937), który w 1991 roku został królem Norwegii.

Król Haakon VII

pierwszy król Norwegii (pierwszy po rozwiązaniu unii ze Szwecją). Był synem  króla Danii Frederika VIII i księżniczki szwedzkiej Lovisy, córki króla Szwecji Carla XV.

Wizyty państwowe i oficjalne

Wizyta państwowa do Norwegii była pierwszą jaką król Carl XVI Gustaf odbył po wstąpieniu na tron. W październiku  1974 roku został przyjęty przez króla Olava V i rodzinę królewską na Zamku Królewskim w Oslo. W listopadzie 1975 roku norweski król Olav złożył wizytę zwrotną w Szwecji.

W maju 1992 roku król Harald i królowa Sonja złożyli państwową wizytę w Szwecji. Była to pierwsza państwowa wizyta jaką norweska para królewska złożyła w Szwecji po wstąpieniu na tron króla Haralda w 1991 roku. Wówczas 14-letnia księżniczka Victoria zadebiutowała podczas bankietu na cześć swojego chrzestnego. Kolacja odbyła się w Operze i księżniczka przyznała później, że ​​była bardzo zdenerwowana. Niemniej jednak wszystko szło dobrze, aż do momentu, kiedy deser pojawił się na stole. Był w kształcie małego łabędzia ze skrzydłami z bezy, w morzu sosu malinowego. Beza, która topi się w piecu bywa bardzo ciężka i przykleja się do talerza. Victoria wbiła widelec w bezowe skrzydło i usłyszała «sponk!» .Skrzydło poleciało w górę i znalazło się niczym broszka na białej koszuli Króla Haralda, z odrobiną spływającego sosu malinowego. - wspomina księżniczka Victoria. - Miałam szczęście, że to był właśnie on, jest najlepszy, tylko uśmiechnął się dyskretnie. Kiedy, księżniczka wbiła widelec w drugie skrzydło król Harald szybko podniósł serwetkę i zakrył nią twarz.

W czerwcu 1993 roku król Carl Gustaf i królowa Silvia odpowiedzieli na podróż wizytą zwrotną. W 2005 roku norweska para królewska oraz książę Haakon złożyli oficjalną (nie państwową!) wizytę w Szwecji.

Embed from Getty Images

Jak blisko są?

Szwedzka Rodzina Królewska od lat jest bardzo blisko ze skandynawskimi dworami panującymi. Król Carl Gustaf i królowa Silvia spotykają się prywatnie co najmniej raz do roku z królem Haraldem i królową Sonją. Monarchowie podzielają pasję do rybołówstwa i raz na jakiś czas spędzają wspólnie weekend w górskim domu. Jak kiedyś zdradzili rano łowią ryby, a popołudniami spacerują po lesie. Ponadto król Harald jest jednym z ojców chrzestnych księżniczki Victorii, ponadto król Carl Gustaf jest ojcem chrzestnym księcia Haakona. Z kolei księżniczka Victoria i książę Daniel blisko przyjaźnią się z księciem Haakonem i księżną Mette-Marit. Victoria została matką chrzestną księżniczki Ingrid Alexandry, z kolei książę Haakon jest ojcem chrzestnym księżniczki Estelle, a księżna Mette-Marit małego księcia Oscara. Victoria i Daniel z dziećmi spędzają zimowe ferie od kilku lat w norweskim Trisil, gdzie często dołącza do nich norweska rodzina książęca.


Obie rodziny królewskie zawsze tłumnie przybywają na uroczystości na szwedzkim i norweskim dworze królewskim. Książę Haakon oraz księżna Mette-Marit często pojawiają się razem na EAT Forum w Sztokholmie, gdzie dołącza do nich księżniczka Victoria. Następczyni szwedzkiego tronu odbywa również wspólne podróże czy wyjścia z członkami norweskiej rodziny królewskiej. Wraz z księciem Haakon (oraz duńskim księciem Frederikiem) odbyła podróż na Grenlandię w maju 2009 roku (więcej o tym tutaj - KLIK). Z kolei z księżną Mette-Marit wzięły udział w Climate Pilgrimag w sierpniu 2015 roku. Co kilka lat oglądają również zagania sportowców podczas zimowych mistrzostw czy IO.


Embed from Getty Images

7 komentarzy

 1. To nowy post czy stary edytowany, u którego pojawiła się dzisiejsza data publikacji?

  OdpowiedzUsuń
 2. A z Dunską Rodziną Królewską, to Szwedzka i Norweska się niestety nie lubią :( Ale nie ma co się dziwić, słyszałam, ze księzna Mary jest złośliwa i wredna....

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na szczęście to co piszesz nie jest prawdą :) wystarczy zajrzeć dol postu z tej serii o Danii.

   Usuń
  2. Chyba dotarł do nas troll nielubiący księżnej Mary. Wszędzie, gdzie jest mowa o Danii, zaraz pojawia się komentarz o rzekomej wredocie księżnej...

   Usuń
 3. Przyjemnie patrzeć na taką więź, dobry przykład dla następnych pokoleń, w końcu dzielą półwysep skandynawski i muszą jakoś współpracować dla dobra swoich narodów, pokoju i harmonii.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.