Księżna Sofia na Gali Szwedzkich Bohaterów 2020

2020/12/17

Foto: Victor Ericsson/Kungl. Hovstaterna


Dzisiaj księżna Sofia wzięła udział we wręczeniu nagród bohaterów dnia codziennego. W 2007 roku Aftonblandet rozpoczął inicjatywę Svenska hjältar. Każdego roku nominowani są bohaterowie dnia codziennego - ludzie, którzy wykazali się odwagą cywilną i współczuciem. Księżna po raz pierwszy wręczała nagrodę bohatera w 2016 roku. Tegoroczna gala jest dla niej szczególnie wyjątkowa, jako, że zasiadła w jury, które wyłoniło tegorocznych bohaterów. Spośród 9 000 nominacji jury wybrało sześciu bohaterów dnia codziennego w kategoriach: Ratownik Roku, Obywatel Roku, Bohater Roku w Opiece Medycznej, Bohater Roku Młodzieży, Bohater Roku Ognia i Bohater Roku Środowiska.


Księżna Sofia skierowała dzisiaj bezpośrednią wiadomość do Emmy Schols, która została nazwana Ratownikiem Roku. Bezpośrednie spotkani księżnej z laureatką nagrody miało odbyć się na początku grudnia, jednak okazało się niemożliwe, kiedy księżna zachorowała na koronawirusa. Dlatego też z pomocą męża nagrała bezpośrednią wiadomość przebywając w izolacji w domu. Gratuluję tej nagrody. Ja i całe jury Szwedzkich Bohaterów jesteśmy pod wrażeniem waszej ogromnej odwagi, by poświęcić się dla ratowania życia naszych dzieci, mówi księżna Sofia. Emma Schols otrzymała ją już kilka tygodni temu, dzisiaj wiadomość została pokazana publicznie podczas gali.Księżna dołączyła do jury w tym roku. Jestem jednocześnie dumna i szczęśliwa, mówiła w wywiadzie we wrześniu. Podczas pandemii koronawirusa opieka zdrowotna przeszła ogromny sprawdzian. Praca często wykracza daleko poza ramy od dziewiątej do piątej. Wielu pracowało bardzo ciężko i dużo, a to dotknęło również ich krewnych i rodziny.


Bohaterowie dnia codziennego opowiadają ważne przesłania, takie jak współczucie i odwaga cywilna, mówi księżna. Moja definicja bohatera to osoba, która widzi innych ludzi i działa, gdy ktoś potrzebuje pomocy. Sofia przyznała, że wyłonienie laureatów to ciężki proces, bo wszyscy bohaterowie mają za sobą mocne historie. Jak przypomina Aftonbladet powód, dla którego zgodziła się dołączyć do jury Szwedzkich Bohaterów, jest jasny. Głównie dlatego, że chcemy zbudować ludzkie społeczeństwo, w którym nie tylko robimy coś dla siebie, ale także dla innych. Ważne jest, aby promować odwagę cywilną. Potrzebujemy więcej współczucia.8 komentarzy

 1. Mądre słowa o bohaterach, zwłaszcza w czasach, gdy wystarczy być żoną kogoś znanego i pisać banały o zdrowym żywieniu by być celebrytką. A to takie puste. Być znanym z tego, że się jest na utrzymaniu innego celebryty. Takie mamy czasy. Także brawa dla tych którzy robią coś więcej. Już mam dosyć żon-celebrytek.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pełni się zgadzam - nic dodać, nic ująć. Na marginesie: mam wrażenie, że na głównej fotografii Sofia zainspirowała się trochę latami 80. :)

   Usuń
  2. Tak, mi też sukienka kojarzy się z latami '80, szczególnie w całości:

   https://twitter.com/Heaven_LeeM/status/1339670160513363969?s=19

   Usuń
 2. Sama księżna w funkcji jurora jak najbardziej pasuje ze względu na jej pracę w szpitalu jako wolontariuszka.

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy chrzest dziecka CP i Sofii będzie taki jak braci i kuzynów?
  Mam na myśli decyzję króla.
  Mam jeszcze takie pytanie kto odczytuje imiona chrzonego dziecka podczas ceremonii? Jakaś reguła czy decyzja rodziców?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie wiadomo. Decyzję będą dopiero podejmowane, musimy uzbroić się w cierpliwość.

   Jeśli chodzi Ci o ogłoszenie imion po porodzie to robi to zawsze król jako głowa państwa.

   Usuń
  2. Chodzi mi o odczyt imion do mikrofonu podczas chrztu np. imiona Alexa czytała Sofia.

   Usuń
  3. To już jest decyzja rodziców kiedy podczas prób w kaplicy przygotowują się do ceremonii.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.