Cztery dni z księżną Sofią - królewska rodzina

2015/07/25

Embed from Getty Images

Królewskie Rodziny w Europie są w swoich krajach, i coraz częściej poza ich granicami, najpilniej obserwowanymi familiami. Plotkarskie magazyny i portale prześcigają się w publikowaniu coraz to nowych rewelacji dotyczących rodzin panujących, które z nich pochodzą ze sprawdzonych źródeł i są prawdziwe, które to tylko domysły czy plotki? To trudno jednoznacznie stwierdzić. 2009 i 2010 roku był szczególnie trudny na Szwedzkiej rodziny Królewskiej, przeciwnicy monarchii zacierali ręce, bowiem poparcie dla monarchii w tamtym okresie drastycznie zmalało. Król stracił zaufanie Szwedów przez publikację nieautoryzowanej biografii króla ukazującej to o czym monarcha z pewnością chciałby zapomnieć i zataić. 

"Przyjaciel" króla ze szczegółami opisał nocne życie monarchy we szwedzkich podziemiach. Ujawnił, jak zabawiał się król, kiedy jego rodzina spędzała czas w domu. Podano także nazwiska kochanek Karola, a nawet przedstawiono rozmowę z jedna z nich, król podobnież był zakochany w artystce po uszy i często mówił, że chciałby z nią uciec na bezludną wyspę. Szwedzi byli wstrząśnięci, przecież królowa Silvia wspaniała, piękna kobieta, idealna żona i matka, dlaczego król postanowił ją zdradzić? 

Nikt nigdy nie potwierdził, że to prawda. Jednak wiele wskazuje na prawdziwość tych doniesień. Podczas wywiadu król powiedział "to przeszłość, rozmawialiśmy o tym i wszystko sobie wytłumaczyliśmy". W tym samym czasie króla przestała nosić podobiznę swojego męża nad sercem (obok medali panie z rodziny królewskiej noszą tą podobiznę na wszystkich oficjalnych bankietach). Nigdy nie zabrała głosu na ten temat i nie powiedziała co czuje. Za to Szwedzi obdarzyli ją jeszcze większym szacunkiem. 

To nie był koniec problemów, nasilały się doniesienia o pracy Waltera Sommerlat (ojca królowej) dla nazistów. Miał on współpracować z nimi w Brazylii a późnej w Niemczech. Królowa z tej sytuacji również wyszła z twarzą, nagrała specjalny filmik, który został transmitowany przez szwedzką telewizję i opublikowany na oficjalnej stronie rodziny królewskiej. Królowa wyraża żal za to czym zajmował się ojciec i otwarcie mówi, że uważa, że dzieci nie odpowiadają za to co robili ich rodzice. Nie ukrywa, że jest zdecydowaną przeciwniczką nazizmu i mówi o tym, dlaczego tak długo nie zabierała głosu w tej sprawie. "To wymagało ogromnej pracy i badań, musieliśmy dowiedzieć się wszystkiego na temat pracy mojego ojca". 

Ślub Victorii i Daniela oraz Madeleine i Jonasa miał przerwać złą passę. Ostatecznie doszło tylko do jednego ślubu, a narzeczony młodszej księżniczki stał się wrogiem numer jeden niemal całej Szwecji. Wszyscy wspierali Madeleine i zaczynali się cieszyć zbliżającym ślubem Następczyni Tronu. Po ślubie poparcie dla monarchii wzrosło, także król pokazał się z nieco innej strony. Nikt nie spodziewał się, że w powietrzu wisi kolejny skandal. Nie dość, że książę Carl Philip na początku roku zerwał ze swoją partnerką Emmą Pernald to związał się z modelką Sofią Hellqvist. Większość kojarzyła ją z Paradise Hotel, szybko jednak Szwedzi mogli oglądać zdjęcia z sesji Sofii, które z przyjemnością publikowały szmatławce. 

Szybko pojawiły się doniesienia o stosunkach Sofii z rodziną Carla Philipa. Król, a szczególnie królowa nie chcieli w ogóle słyszeć o pannie Hellqvist, Silvia od lat znała i lubiła poprzednią partnerkę syna i to ją widział jako jego żonę. Para królewska miała być wstrząśnięta wyborem księcia i próbować przemówić mu do rozumu. Także księżniczki Madeleine, która od lat przyjaźni się z Emmą i poznała z nią swojego brata, miała szczerze nie lubić jego nowej dziewczyny i otwarcie to okazywać (tylko gdzie?). Jak było naprawdę?

Król i królowa z pewnością nie byli zachwyceni wyborem syna, ale zaufali mu, zaprosili Sofię do Solliden, miejsca, gdzie nie zaprasza się "byle kogo" i przyjęli ją z otwartymi ramionami. Nie było mowy o oficjalnym zwracaniu się do pary królewskiej, czy spięciu, czwórka zjadła razem obiad i spędziła kilka godzin na rozmowie. Króla zauważyła jednak zdenerwowanie Sofii, a wieczorem przyniosła jej osobiście rzeczy do spania i mocno uścisnęła. Jak wspomina Sofia, od razu poczuła się dobrze w rodzinie i została ciepło przyjęta. Doniesienia dotyczące stosunków z księżniczką Madeleine nigdy nie były podawane z wiarygodnych źródeł, nigdy nie pojawiły się zdjęcia mogące świadczyć o złych stosunkach pań. Choć niektórzy doszukują się niechęci Madeleine do Sofii w zdjęciach z lunchu na który wybrała się z nią i Carlem w 2012 roku. Księżniczka przejawiała wtedy raczej zdenerwowanie i niechęć wobec dziennikarzy, paparazzi i kamer, które otoczył królewską trójkę idącą ulicami miasta. 


Nie długo późnej (na początku 2013 roku) na swoim oficjalnym facebook'u gratulowała bratu i Sofii dobrych wyników na biegu Wazów. W czerwcu 2014 roku napisała szczere gratulacje dla brata i szwagierki w których zadowolenie i powitała Sofię w rodzinie. Na ślubie pary nie ukrywała wzruszenia i wylewnie gratulowała bratu i szwagierce na tarasie Zamku Królewskiego. Sam fakt, że pojawiła się na bankiecie poprzedzającym ślub, ceremonii i kolacji weselne, na dosłownie chwilę przed porodem wiele świadczy.  Także urocze zdjęcia Sofii wraz z małą księżniczką Leonore zachwyciły wszystkich, gołym okiem widać, że malutka córeczka Madeleine przepada za swoją ciocią.

Księżniczka Victoria i jej mąż polubili Sofię i po narodzinach Estelle regularnie zapraszali brata i jego dziewczynę do siebie. Dla wielu zaskoczeniem było wylewne powitanie z księciem Danielem na przyjęciu UNICEF. W lecie 2012 roku zaskoczeniem były zdjęcia trójki rodzeństwa ze swoimi partnerami na koncercie w Borgholm. Sama Victoria głos w sprawie Sofii zabrała dopiero po ślubie, przyznała wtedy, że pomagała w przygotowaniach do ślubu i towarzyszyły temu sile emocje. W dniu ślubu z kolei płakała całą drogę z domu do kościoła. Estelle, która ma zaledwie try latka, odgrywała ważną rolę na ślubie i na tarasie Zamku Królewskiego dała swojej cioci mocny uścisk.

Kilka dni wcześniej Estelle jechała podczas parady w ramionach Sofii i z przyjemnością gawędziła z ciocią w czasie drogi. Carl i jego żona byli jednymi z pierwszych członków rodziny, którzy poznali nowo-narodzoną księżniczkę i spędzają z nią masę czasu. Jak powszechnie wiadomo Carl Philip uwielbia swoją siostrzenicę. 

Sofia została ciepło przyjęta przez całą rodzinę królewską i od kilku lat spędza wakacje w Solliden, w tym roku po raz pierwszy jako oficjalny członek rodziny.

10 komentarzy

 1. Nie zwróciłam uwagi na brak tej broszy z podobizną króla podczas oficjalnych uroczystości :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Rzeczywiście rozpętała się burza, ale najwyraźniej złe lata minęły i RK znów cieszy się szacunkiem i dobrą opinią wśród podanych.:)

  OdpowiedzUsuń
 3. niemalże się popłakałam ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. O tej niechęci Madeleine do Sofii to raczej brednie 👍

  OdpowiedzUsuń
 5. Oni naprawdę są fantastyczni, tacy ciepli. Oby Im się wszystko dobrze dalej układało :) Wspaniały pomysł z tymi cyklami :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nominowałam Cię do Liebster Blog Awards :): http://royaltyismylife.blogspot.com/2015/07/liebster-blog-awards.html#comment-form

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak można zdradzać Królową Silvie? Jest to po prostu dla mnie niepojęte...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podzielam Twoją opinię, Królowa Silvia to wspaniała kobieta!

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.