Kungliga Dop - jak zmieniał się książę Alexander?

2016/09/06Do chrzcin księcia Alexandra zostały tylko trzy dni! W dzisiejszym poście będziecie mogli zobaczyć jak zmieniał się Nasz mały książę. Choć Alexander nie ma jeszcze nawet sześciu miesięcy, wraz z rodzicami zwiedził już kawał Szwecji oraz odwiedził Barcelonę. W przeciągu najbliższych tygodni z pewnością ponownie odwiedzi rodzinne strony swojej mamy - Dalarna oraz po raz pierwszy zobaczy księstwo Varmland. 

Alexander urodził się 19 kwietnia, na jedenaście dni przed 70 urodzinami swojego dziadka, króla Karola XVI Gustawa. Na miejsce porodu książęca para wybrała szpital Danderyd - gdzie Sofia przyszła na świat. Tam też księżniczka Madeleine postanowiła urodzić swoje drugie dziecko, księcia Nicolasa.


Dziecko przyszło na świat o godzinie 18:25, o czym dowiedzieliśmy się nieco ponad godzinę po porodzie. Płeć chłopca książę Carl Philip podał dopiero podczas konferencji dwie godziny później. Po urodzeniu mały książę ważył  3595 gram i mierzył 49 cm. Carl Philip był obecny przy porodzie i przeciął pępowinę. Jak poinformował wraz z żoną nie znali płci dziecka.

kungahuset.se

Następnego dnia, po południu, książęca rodzina opuściła szpital. Wtedy też nadarzyła się pierwsza okazja żeby przyjrzeć się choć części twarzy najmłodszego członka rodziny. Wreszcie dwa dni po narodzinach wnuka, król ogłosił jego imiona i tytuł - Alexander Erik Hubertus Bertil - książę Södermanland.

Prince Carl Philip / kungahuset.se
Wreszcie 23 kwietnia, po czterech dniach oczekiwania mogliśmy zobaczyć jak wygląda mały książę. Pierwszą fotografię wykonał dziecka wykonał dumny tata, książę Carl Philip. Alex smacznie spał w swoim łóżeczku w apartamencie rodziny na terenie Pałacu Drottningholm. Rodzinę w komplecie mogliśmy zobaczyć dopiero w maju, kiedy Paparazzi udało się zrobić zdjęcia podczas spaceru w ogrodach Drottningholm. Po ich pojawieniu się nie musieliśmy już długo czekać na pierwszą oficjalną sesję. Dokładnie w urodziny księcia Carla Philipa dwór zaprezentował przepiękne zdjęcia całej rodziny. 

kungahuset - kliknij na zdjęcie, aby zobaczyć całą sesję   / Erika Gerdemark / kungahuset.se
Erika Gerdemark / kungahuset.se
Embed from Getty Images
Niespełna miesiąc późnej, w dniu Święta Narodowego dumni rodzice zaprezentowali synka całej Szwecji otwierając bramy Zamku Królewskiego. Co prawda nie mieliśmy okazji zobaczyć jego buzi, okazja do tego miała nadarzyć się dopiero w lipcu. Pierwszą rocznicę ślubu rodzina spędziła w Södermanland, dla Alexa była to pierwsza wizyta w księstwie nad którym patronuje. 


 Jednak w międzyczasie rodzina rozpoczęła wakacje. Najpierw wszyscy udali się do Solliden, aby wspólnie świętować 40 rocznicę ślubu pary królewskiej. Następnie książęca para zabrała synka na pierwsze zagraniczne wakacje do Barcelony. Tradycyjnie na 14 lipca wrócili na Olandię, aby świętować urodziny księżniczki Victorii. Dzień po uroczystościach rodzina zorganizowała letnią sesję zdjęciową, która tak naprawdę dała nam pierwszą okazję do dokładnego przyjrzenia się księciu. 
Sierpień rodzina spędziła przede wszystkim na Olandii, w między czasie udali się również do Bastad, a później Karlskoga, gdzie Carl Philip brał udział w wyścigach samochodowych. Alexander po raz pierwszy kibicował wtedy swojemu tacie. 

Następnie rodzina wróciła do Sztokholmu i normalnych obowiązków. Jako, że książęca para nie chce korzystać z pomocy niani, to Carl Philip i Sofia zajmują się samodzielnie dzieckiem. Sofia zabrała jakiś czas temu synka na lunch z przyjaciółką, a ostatnio rodzina wybrała się na zakupy do centrum handlowego.  Ostatnią okazją do zobaczenia małego księcia były dwie fotografie 22 sierpnia z okazji zbliżających się chrzcin. 

Kate Gabor / kungahuset.se
Kate Gabor / kungahuset.se
Już w piątek będziemy mogli naprawdę dokładnie przyjrzeć się Alexandrowi. Wszystko wskazuje na to, że kolejne tygodnie i miesiące będą bardzo intensywne dla młodej rodziny, nie tylko ze względu na oficjalne obowiązki, ale remont Villi Solbacken, Jśli wierzyć doniesieniom mediów, pierwsze urodziny książę będzie świętował już w nowym domu. 

22 komentarze

 1. Mam pytanie:Czy wysyłając list z okazji chrztu księcia Alexandra, mam zaadresować kopertę do księcia czy do jego rodziców? Z góry dziękuję za odpowiedź :)

  Royal person

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie jak chcesz, nie ma jakiejś zasady. Ja będę adresować do księcia Alexandra, adres jest ten sam, więc nie będzie to stanowiło żadnej różnicy ;)

   Usuń
 2. A kiedy byli w Brazylii? Skąd to wiadomo? I kiedy?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. http://swedish-princesses.blogspot.com/2016/07/sofia-i-carl-philip-z-synkiem-w.html

   Usuń
  2. W poście zalinkowane są wszystkie wydarzenia, które opisałem, a z których zdjęć nie dodalam tutaj :)

   Usuń
  3. W Barcelonie a nie w Brazylii :)

   Usuń
  4. To w poscie jest bład bo byli w Barcelonie a nie w Brazylii ;) to mnie zmylilo

   Usuń
 3. Mały podobny do Sofii moim zdaniem ;) Już się nie mogę doczekać piątku :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Alexander jest naprawdę duży jak na swój wiek- rośnie jak na drożdżach,rodzice mogą być spokojni.
  Karolina Joanna

  OdpowiedzUsuń
 5. A pierwsze zagraniczne wakacje nie były w Portugalii?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak mogły być w Portugalii, skoro byli w Barcelonie?

   Usuń
 6. Ale to chyba w Barcelonie byli , nie w Brazylii?

  OdpowiedzUsuń
 7. Czy jest szansa, że chrzestnych poznamy wcześniej?

  Jak myślisz od jak dawna chrzestni wiedzą, że zostali wybrani?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak jak pisałam w poprzednim poście z serii Kungliga Dop, chrzestnych poznamy najwcześniej w czwartek. A jeśli jutro, to będzie naprawdę ogromne zaskoczenie, bo nigdy nie podaje się listy rodziców chrzestnych z takim wyprzedzeniem.

   Od jak dawna? Myślę, że w rodzinie królewskiej jest tak jak w każdej innej rodzinie. Z pewnością od dawna rozmawiali o tym kogo chcą wybrać. Myślę, że najpóźniej w momencie wyboru daty chrztu.

   Usuń
 8. Jak myślisz dlaczego Sofia aż tak bardzo chciała być modelką?
  Skąd to się wzięło?

  OdpowiedzUsuń
 9. Jak myślisz jakie prawdopodobieństwo jest że jednym z chrzestnych zostanie Maxima albo Wilhem Aleksander?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z tego co wiem, para królewska ma zaplanowane na ten czas inne zaangażowania.

   Usuń
 10. Nie minęło sześć miesięcy, a Alexander jest taki duży :)
  Na chrzestnych typuję: Victorię, jedną z sióstr Sofii, księcia Joachima oraz bliskich od Carla Philipa i Sofii. Ciekawe, jaki będzie ostateczny skład.

  OdpowiedzUsuń
 11. Jak napisać list do Victorii? Muszę używać szwedzkiego czy wystarczy angielski? :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajnie tak obejrzeć jak malec się zmieniał.

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.