Jak rozlokowane są miejsca zamieszkania członków rodziny królewskiej?

2020/01/25

 Sara Friberg / kungahuset

W latach '80 para królewska zdecydowała się przenieść z Zamku Królewskiego i zamieszkać w miejscu bardziej przyjaznym dla wychowania dzieci. Od tego czasu główna królewska rezydencja stanowi miejsce pracy, oficjalnych zobowiązań czy bankietów. Mieszczą się tam biura pary królewskiej, księżniczki Victorii i księcia Daniela oraz księcia Carla Philipa i księżnej Sofii. Również tam przyjeżdżają każdego ranka, nawet jeśli w kalendarzu udostępnianym publicznie nie mają wpisanych zobowiązań. 
Co prawda przy okazji narodzin księcia Oscara księżniczka Victoria oraz książę Daniel zdecydowali się przenieść lwią część swojego biura do Kungliga Hovstall, jednak nadal regularnie odwiedzają Zamek Królewski, gdzie chociażby przyjmują zaproszonych na audiencje. Niedługo po ślubie Vickan i Daniel zamieszkali w Pałacu Haga w Solnej oddalonego o około 6 km od Zamku Królewskiego. Dojechanie do Zamku zajmuje im średnio pół godziny. 

Książę Carl Philip i księżna Sofia mieszkają na wyspie Djurgarden, dokładny adres Villi Solbacken nie jest upubliczniony, . Wyspa oddalona jest od Zamku Królewskiego o niecałe 5 km i trasa zajmuje mniej więcej 15 minut.

Jak wiadomo para królewska mieszka w Pałacu Drottningholm, najdalej od Zamku Królewskiego. Rezydencja jest oddalona od Zamku o około 13 km w zależności od trasy jaką wybiorą. Księżniczka Madeleine przebywając w Szwecji zatrzymuje się w Kungliga Hovstall oddalonym od Zamku o półtora kilometra, drogę można pokonać spacerkiem w 15 minut.

Zarówno dla pary królewskiej jak i księżniczki Victorii i księcia Daniela oraz księżnej Sofii i księcia Carla Philipa ważne jest bycie blisko natury. Stąd też ich domy znajdują się w malowniczych miejscach, blisko parków w których można ich spotkać razem z dziećmi. 

5 komentarzy

 1. Jakoś mi umknęło to zdjęcie z ostatniej wspólnej wizyty Sofii i Victorii - jest świetne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak sobie myślę, że może warto podpiąć ten post pod etykietę "Królewskie rezydencje"? Kwestia umieszczenia miejsc zamieszkania członków rodziny ściśle się z tym wiąże. Co sądzisz Marleno?

  OdpowiedzUsuń
 3. Marlenko, w jaki sposób udało ci się tak fajnie i czytelnie przedstawić rozlokowanie rezydencji na mapie Szwecji? Domyślam się, że korzystałaś z GoogleMaps, ale czy można prosić o więcej info?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mapki z GooogleMaps. Miejsca zaznaczałam "ręcznie" w edytorze zdjęć. Może być zwykły paint ja akurat korzystam z gimpa :) legenda też autorski pomysł zrobiona w edytorze.

   Usuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.