Nowe informacje dotyczące wręczenia Nagród Nobla + więcej

2014/12/06


Embed from Getty Images

Jak się okazuje, środowe uroczystości nie będą jedynie wielkim debiutem dla Sofii Hellqvist i Christopher'a O'Neilla, ale także początkiem zmian na szwedzkim dworze królewskim.

Na tegorocznym wręczeniu Nagród Nobla możemy się spodziewać nie małej rewolucji z którą powinniśmy się oswoić przed ceremonią w przyszłym tygodniu. 

Zgodnie z tradycją na scenie zasiądzie blisko 100 osób. Będą to członkowie Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk, Zgromadzenia Nobla z Karolinska Institutet i Szwedzkiej Akademii, członkowie Rady Dyrektorów Fundacji Nobla i poprzedni laureaci. Przed nimi będą siedzieć tegoroczni laureaci oraz członkowie Szwedzkiej Rodziny Królewskiej - Król Karol XVI Gustaw, Królowa Silvia, księżniczka Victorii i książę Daniel. Para królewska zasiądzie w pierwszym rzędzie, za nimi zgodnie z planem Następczyni Tronu z mężem. 

Książę Carl Philip i Sofii Hellqvist oraz księżniczka Madeleine i Christopher O'Neill będą siedzieć w pierwszym rzędzie najbliżej sceny.

Są to prawdopodobnie trwałe zmiany, których mogliśmy się spodziewać. Dzieci pary królewskiej założyły (zakładają) swoje rodziny i tym samym młodsze potomstwo pary królewskiej oddala się od korony. Chris O'Neill nie przyjął tytułu książęcego, także Sofia Hellqvist jeszcze go nie otrzymała.

 Poza tym nie można zapominać, że jedynie król wręcza nagrodę, reszta rodziny bierze bierny udział w ceremonii. Widać, że w tym momencie dwór jest już gotowy na wyróżnienie najważniejszych członków rodziny, pary królewskiej oraz Następczyni Tonu, która w przyszłości zajmie miejsce swego ojca, i Jej męża. Moim zdaniem są to dobre zmiany odpowiednie do tych, które zachodzą w sferach prywatnych rodziny. 

W tym roku pierwszy raz książę Daniel usiądzie u boku swojej żony, nie tak jak dotąd z tyłu. Usadzenie rodziny będzie więc tym samym odwzorowywało hierarchię szwedzkiej monarchii. W pierwszym rzędzie zasiądzie monarcha panujący, w drugim Jego Następca, a w "tle" młodsze dzieci monarchy. 

Ceremonia wręczenia Nagród Nobla w Stockholm Concert Hall rozpocznie się o 16.15, możliwe jest piętnastominutowe opóźnienie. O godzinie 18.40, w tym przypadku również możliwe opóźnienie do dwudziestu minut, rozpocznie się bankiet na cześć laureatów Stockholm City Hall. 

Dokładny plan w języku angielskim znajdziecie tutaj

***

Dzisiaj królowa Silvia weźmie udział w gali "Ein Herz für Kinder" w Berlinie. W 2011 roku uczestniczyła w niej księżna Charlene, wtedy też odebrała swoją pierwszą nagrodę jako księżna - przyznawane podczas gali złote serce. W ubiegłych latach byli tam także książę Harry czy księżna Mette-Marit, która podobną nagrodę odebrała w 2012 roku. Transmisję z gali znajdziecie na niemieckim kanale ZDF :)

***


Dzisiaj 30 urodziny świętuje Sofia Hellqvist. Jak powiedziała rzeczniczka dworu królewskiego, Sofia spędza ten dzień z najbliższymi. 

11 komentarzy

 1. Gdy zobaczyłam zdjęcie Charlene miałam chwilową akcję zatrzymania serca gdyż myślałam że zaczęła rodzić :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja tak samo!

   Usuń
  2. ja też!

   Usuń
  3. Niestety jeszcze nie, ale pojawiły się Jej nowe, oszałamiające zdjęcia z przygotowań do ślubu cywilnego :)

   Usuń
 2. Takie zmiany na pewno są konieczne. Wiadomo, że Carl Philip raczej nigdy nie odziedziczy tronu

  OdpowiedzUsuń
 3. Zgadzam się, że to dobre zmiany i czas na nie. Taka jest kolej rzeczy... Już się nie mogę doczekać zdjęć z uroczystości.:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Troszkę szkoda że Madeleine nie będzie siedziała bezpośrednio z rodzicami i siostrą ale takie zmiany kiedyś musiały nastąpić.Mam nadzieje na dobre ujęcia zdjęć na których będziemy mogli zobaczyć Madeleine z mężem,Carla Filipa,Victorie z mężem oraz Sylwie.Król jest główną postacią w tym wydarzeniu to będzie widoczny a Sofia sama zadba,żeby ją zauważono:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To największe wydarzenie w Szwecji (i nie tylko) każdego roku wiec zdjęć i nagrań będzie masa :)

   Usuń
 5. Sofia i Carl jak oni na siebie patrzą...

  OdpowiedzUsuń
 6. nie moge sie doczekac tych zdjec

  OdpowiedzUsuń
 7. Myślę, że są to zmiany na lepsze i SRK dobrze na nich wyjdzie :)

  OdpowiedzUsuń

Publikując komentarz zgadzasz się na przetwarzanie danych osobowych w nim zawartych, zgodnie z rozporządzeniem art. 6 ust. 1 lit. a RODO. Dane te są przetwarzane w celu publikacji komentarza.